Snak

Mere indhold efter annoncen
Afstanden bliver større og større. Ikke bare til Bayern München, som for længst har distanceret alle klubber i Bundesligaen, men også til de klubber som også er konkurrenter til Dortmund til CL. 13 point op til Wolfsburg, og i næste uge venter der vel et nyt nederlag til Gladbach. Det er grotesk, men Dortmund er nu under stregen, og man ryger ikke lige pludselig op. Der skal arbejdes hårdt, men det bliver der ikke, og fejlene bliver straffet hårdt uheldigt eller ej.

Det må være slut med at tilskrive disse nederlag uheld, skader eller noget som helst andet ukendt fænomen. Dortmund har noget et nyt spillemæssigt lavpunkt, og det virker til at være en ond spiral, der fortsætter i den tyske Bundesliga. I CL er man godt med, men i den tyske liga er der hårdere betingelser for Dortmund. Dortmund har mistet Lewandowski, og de mærker det kæmpe pres af, at man så gerne vil kunne konkurrere med Bayern München.

Ren taktisk startede det hele mod Leverkusen, hvor Leverkusen med et højt pres og en god organisation relativt nemt fik slået Dortmunds spil i stykker, og det har mange af holdene i år taget til sig. Om man enten stiller sig dybt eller højt, så skaber det store problemer for Dortmund. Dagens kamp viser jo også tydeligt, at Dortmund er alt for langsomme til at reagere på kontra angreb, og det giver altså ikke de bedste forudsætninger for selv at kunne leve på kontra. Da man mestrede det høje genpres, så var midtbanen og bagkæden også fremragende til at lukke af bagtil, men det er de slet ikke længere.

Jürgen Klopp kan ikke længere se sig fredet fra at modtage kritik, og det er også naturligt, at man begynder og stille spørgsmål til mandens evner. Hans position er selvfølgelig urørlig, men der skal handles, for på nuværende tidspunkt er man altså under stregen. Det sagde man vel også efter Mainz kampen, men 7 kampe senere står man altså stadig uden sejr.
"Vi er bare ikke bedre"
@ Redondo

Du skal naturligvis have et svar på dit indlæg, og det komemr hermed. Jeg beklager, at det ikke kunne blive tidligere. Det er dog på sin vis fedt, at der kommer nogle anderledes emner at tage fat i i disse krisetider.

Det må være slut med at tilskrive disse nederlag uheld, skader eller noget som helst andet ukendt fænomen. Dortmund har noget et nyt spillemæssigt lavpunkt, og det virker til at være en ond spiral, der fortsætter i den tyske Bundesliga. I CL er man godt med, men i den tyske liga er der hårdere betingelser for Dortmund. Dortmund har mistet Lewandowski, og de mærker det kæmpe pres af, at man så gerne vil kunne konkurrere med Bayern München.


Det er klart, at holdet skal omstilles efter at have mistet en så kompetent angriber som Lewa. Det har man tidligere kunnet klare med flotte og fornuftige indkøb, men hverken Ramos eller Immobile har slået til fra dag 1, og Aubameyang er langt fra samme type som Lewa.

Jeg synes godt, at man kan diskutere, om presset har været for stort, men jeg har ikke hørt nogen fra Dortmund påstå, at man skulle slå Bayern i ligaen. Målsætningen har hele tiden været, at man skulle kvalificere sig til CL og minimere Bayerns point-forspring, og dette mener jeg ikke er et særligt stort pres.

Det virker altså mærkeligt på mig, at et forsvar, der på papiret er forstærket i forhold til sidste sæson, har lukket 17 mmål ind i de første 10 kampe. I sidste sæson havde man den 2. bedste defensiv målt på mål indkasseret - og hvad har egentlig ændret sig?

Edit: altså - ændret sig mandskabmæssigt? Ginter er kommet til, og der har ikke været afgang. Eneste forklaring er skaderne, hvor Schmelzer, Hummels, Subotic, Piszczek og Durm har været ude på kryds og tværs og Subotic kom tilbage efter en korsbåndsskade.

På midtbanen er Hofmann blevet lejet ud, men han er vel ikke ansvarlig for det dårligere spil? Kagawa er kommet til, og ellers har spillerne Kirch, Bender, Kehl, Jojic, Gündogan, Reus og Mkhitaryan været ude på et eller andet tidspunkt. 12 af vores spillere har altså været skadet mindt en gang i sæsonens første 2,5 måned, hvoraf flere er absolutte stamspillere, der skal sikre rutine og ro. Det er ikke svært at se grunde til, at der ikke er fundet rytme.

Der er mange ting, der er gået imod Dortmund. Skader har været den mest betydelige faktor, og den uheldige start har i den grad også været medvirkende. Jeg mener, at man kan spore den usikkerhed, som en ustabil defensiv giver - hver evig eneste gang, at modstanderne har bolden, så har man en fornemmelse af, at det kan føre til mål.

Der har vores været en del "engelske uger" allerede i denne sæson, og jeg tror, at det sammen med skaderne altså har haft en betydelig effekt på holdets mulighed for at finde rytme og dermed gode præstationer.

Den fornemmelse sad man ikke med i foråret. Jeg tænker, at det må være spillernes hoved, som den er gal med. Subotic og Hummels laver helt vanvittigt antal fejl, og de ahr tidligere være blandt Bundesligaens sikreste kort.

Jürgen Klopp kan ikke længere se sig fredet fra at modtage kritik, og det er også naturligt, at man begynder og stille spørgsmål til mandens evner. Hans position er selvfølgelig urørlig, men der skal handles, for på nuværende tidspunkt er man altså under stregen. Det sagde man vel også efter Mainz kampen, men 7 kampe senere står man altså stadig uden sejr.


Det er ingen skam at tabe 2-1 til Bayern. Kampene mod Stuttgart, HSV og Köln er samlet set en katastrofe.

Spillemæssigt har det været dårligt, men min pointe er, at sådan så det også ud i efteråret 2013, men man fandt ind i en stime, hvor man var urørlige og fik styr på det. Det skal simpelthen komme igen, fordi spillermaterialet er alt for godt til det styrkeforhold, som kampene i Bundesligaen har givet indtryk af.

Men hvad skal Klopp gøre? Han er ansvarlig for holdet, men alt hvad jeg hører fra Watzke og Zorc giver indtrykket af, at spillerne simpelthen træffer forkerte beslutninger og laver fejl af helt usædvanlige dimensioner.

Edit: Jeg mener, at ifølge Watzke er Zorc er problemet hos spillerne og ikke hos Klopp.

Der var spillemæssig krise i efteråret 2013, men den fik Klopp holdet ud af, om man kom komfortabelt på 2. pladsen i ligaen. Der er kun ét hold, der ikke har haft problemer mod noget hold i Bundesligaen, og det er Bayern.

Selvfølgelig skal manden og trænerstaben have kritik, men jeg kan simpelthen ikke være uenig med de umiddelbare dispositioner, som man træffer - startopstillinger og udskiftninger har for mig siddet lige i skabet hver evig eneste gang.

Spillernes indstilling kan han selvfølgelig ændre på, men da også kun til en vgis grænse.

Alt tyder på, at der skal noget medvind til.

Det øjeblik, at Mkhitaryan scorer mål på samlebånd, så er vi ude af krisen. På et eller andet tidspunkt må en af hans forsøg da gå ind.

Ren taktisk startede det hele mod Leverkusen, hvor Leverkusen med et højt pres og en god organisation relativt nemt fik slået Dortmunds spil i stykker, og det har mange af holdene i år taget til sig. Om man enten stiller sig dybt eller højt, så skaber det store problemer for Dortmund.


Hverken Leverkusen eller noget andet hold har jo skabt nævneværdige chancer mod Dortmund - der er ingen, der har haft spilovertaget borset fra Bayern (på hjemmebane), og Dortmunds chancer for yderligere mål var (borset fra straffesparket) ikke mindre end Bayerns - om end der var færre.

Vi er helt enige om, at spillernes indstilling mangler en del, men trænerfyringer og store indkøb er altså ikke vejen ud.

Det er svært at finde gode årsager til krisen, men Klopp har næsten altid leveret god fodbold og spillerne med, og sidst man så tilnærmelsesvis den samme spillekrise var i efteråret 2013, hvor man rejste sig igen efter, at holdet havde fundet en rytme og var kommet nogle af skaderne til livs.

Leverkusen tabte i weekenden også 1-0 til HSV, så det er altså ikke, fordi de er så suveræne og altid lykkes med deres spil.

Gladbach på hjemmebane skal være starten på et nyt Bundesligakapitel i denne sæson - CL-eventyret forsætter efter alt at dømme på hjemmebane i morgen.

Gladbach og Wolfsburg mangler vi begge at møde i efteråret, og hvis holdet vinder disse to opgør, så er der vel ingen, der betvivler, at CL-paldserne kan nås, hvilket de selvfølgelig stadig kan, men det kræver bare en anelse mere nu, end det gjorde for 1,5 måned siden.



https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Det der dog næsten irriterer mig allermest ved denne krise er, at det gør så fandens let for Reus at underbygge et skifte til Bayern.

https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
@will

At Bayern ikke skulle have haft problemer mod nogen hold i ligaen passer jo ikke. Medmindre du ikke har set deres udekampe? Senest mod Gladbach var vi i mine øjne heldige med ikke at tabe. Hvis det ikke var for Neuer eller en storspillende Benatia, så havde vi fx tabt mod Gladbach.

Men ja, ellers har 8 ud af 10 kampe været på cruisekontrol.
"Bare tanken om fire skridt tilbage og et til siden for så at trække op i shorts så man kan se musklerne, og til sidst at sparke bolden alle andre steder hen end i mål - Priceless".
@ mero

Beklager - det var ment som en generalisering, men det blev ikke skrevet som en.



https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Will

Det er klart, at holdet skal omstilles efter at have mistet en så kompetent angriber som Lewa. Det har man tidligere kunnet klare med flotte og fornuftige indkøb, men hverken Ramos eller Immobile har slået til fra dag 1, og Aubameyang er langt fra samme type som Lewa.


Men det er vel lidt det, som er et kæmpe problem? For Lewandowski var jo vigtigt for den fortrukne formation. Ramos kan i hvert fald slet ikke arbejde i de samme rum, som Lewandowski kan, og Immobile er lidt derhen af, men han mangler virkelig meget, og presset har været for stort til at gå fra Torino til Dortmund, som man tidligere havde frygtet. Det er ikke fordi, at Ramos og Immobile ikke er gode nok, men de passer slet ikke ind som enlig angriber. Det synes jeg heller ikke, at Aubameyang gør, men han har været det bedste alternativ til Lewandowski indtil videre. Dog er Lewandowski ingen frelser. Han havde selv problemer i sidste sæson i enkle kampe, hvor han heller ikke kom frem til meget, men han havde alligevel de individuelle kvaliteter til at kunne komme frem til noget på egen hånd.

Det virker altså mærkeligt på mig, at et forsvar, der på papiret er forstærket i forhold til sidste sæson, har lukket 17 mmål ind i de første 10 kampe. I sidste sæson havde man den 2. bedste defensiv målt på mål indkasseret - og hvad har egentlig ændret sig?


Der er ikke rigtig noget, som har ændret sig. Det burde jo som sagt have været bedre betingelser for forsvaret i denne sæson, men Subotic har været ude i lang tid, og Ginter har ikke fået nogen særlig god start. Særligt Ginter håber jeg dog, at han bliver kørt bedre ind på holdet evt. på midtbanen i stedet for Kehl, som ikke har lang tid tilbage i Dortmund.

Jeg tror dog, at det største problem for Dortmund er offensiven. Det var et meget stærkt våben tilbage til mesterskabs sæsonerne, og det høje genpres gjorde, at meget af spillet forgik på modstanderens banehalvdel. Det gør det vel også stadig i dag, men det forgår altså ikke på Dortmunds præmisser. Det var også et problem i sidste sæson, hvor man ikke altid havde lige store succes med at erobre anden boldene.

Kunne man fange et hold som Köln i ubalance, så burde det også være vejen frem til at kunne bryde deres defensive organisation selvfølgelig. Problemet er bare, at Dortmund oftest selv ender med at blive fanget i ubalance som følge af fejlafleveringer, og dermed bliver det jo meget svært at udfordre modstanderens defensive organisation. Til gengæld giver det et større pres på Dortmunds defensiv, som ikke ligefrem har de bedste forudsætninger for at løbe et kontraangreb op. Her tænker jeg i sær på, at midtbanen på dette punkt er meget svækket med en aldrende Kehl, som er erfaren, men ikke særlig hurtig.

I øvrigt mod Hannover og andre hold er der ofte et særligt mønster, som gør sig gældende. Dortmund er dominerende i 1.havleg, kommer frem til gode muligheder, men får aldrig scoret. Derefter får modstanderen et mål, som knækker Dortmund fuldstændig. Det virker i hvert fald til, at man mentalt set mangler en plan b til at komme ovenpå igen og revurdere de muligheder, som der er for at vende kampen.


Sidst vil jeg også påpege, at Dortmund mangler variation i den offensive taktik. Der er for meget, der forgår gennem midten og på trods af, at man har gode spillere til at arbejde i de små rum (dog ikke Ramos og Immobile), så burde man også forsøge at bruge fløjene og i sær en Lukas Piszczek, som har gjort det fornuftigt på højrebacken i denne sæson. Det vil måske også gøre det lidt nemmere for Ramos, da han så ikke behøver at være så meget på bolden, som han ikke ligefrem mestrer.



"Vi er bare ikke bedre"
@ Redondo

Jeg er med på, at offensiven ikke har været skarp, men jeg tror simpelthen, at man forsøger at sikre defensiven, og det går så lidt ud over offensiven, da defensiven har skrantet så meget i begyndelsen, som den har.

Holdet er en enhed, og når der er usikkerhedsmomenter i et led, så går det simpelthen ud over hele holdet.

Nåh, men ny CL-kamp og holdet er startet størkt
https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Papa på overliggeren. Målet nærmer sig.

Men som Redodno pointerer, så er der godt nok meget, som forsøges gennem midten, selv om Durm og Piszczek begge er med i hvert evigt eneste angreb.
https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Hold da op, det kunne have været et godt mål.

Målmanden var helt væk. Vristen istedet for ydersiden næste gang, Kagawa.
https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Lækkert - og så lige et hjerte ud til Südtribune!

Stærkt af Reus og smuk aflevering af Piszczek.

Den lugtede dog lidt af offside, men vi tager gerne alt med.
https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Annonce