Snak

Mere indhold efter annoncen
Fuck, jeg er efterhånden ikke vild med Subotic. Der var Dortmund godt nok heldige!
"Vi er bare ikke bedre"
Heldige hvordan? Jeg ser desværre ikke kampen..
"Hvis Leicester ender i top 4 i denne sæson, spankulerer jeg gennem gågaden nøgen på den varmeste sommerdag med flest mennesker." - WulfgarDK
Et straffe blev ikke dømt, eller det jeg så lignede et straffe, men klodset af Subotic.
Nu ikke for at på nogen måde hælde salt i såret, men hvor stor risiko er der for en masseudvandring af spillere til sommer?

Jeg har ærlig talt ikke sat mig særlig meget ind i jeres situation, og henvender mig udelukkende fordi jeg drømmer om Schmelzer, men kan jeg skyde en hvid pil efter ham eller er der noget om flere af spillerne (inklusiv ham) måske vil søge væk, eller tager man for givet at de fleste profiler forlænger?
La prende Vecino.
De eneste der er reel risiko for er nok Gündogan og Reus. Immobile går der også rygter om skal en tur tilbage til Serie A, men det er mere grundet de manglende mål.
Schmelzer har desuden en kontrakt til 17.
"Hvis Leicester ender i top 4 i denne sæson, spankulerer jeg gennem gågaden nøgen på den varmeste sommerdag med flest mennesker." - WulfgarDK
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mkhitaryan kan godt nok ikke score! Det er utroligt, men på trods af mange gode løb, så mangler Mkhitaryan virkelig et slutprodukt. Alt for ofte ender det i fejlafleveringer eller elendige afslutninger.

"Vi er bare ikke bedre"
Mkhitaryan kan godt nok ikke score! Det er utroligt, men på trods af mange gode løb, så mangler Mkhitaryan virkelig et slutprodukt. Alt for ofte ender det i fejlafleveringer eller elendige afslutninger.



Amen det er helt vildt, utroligt den mand kunne score over 20 mål for Shakhtar.
Captain America. FCM
I forhold til Mkhitaryans mål i Ukraine, så hører det med til fortællingen, at det var/er en andenrangsliga, og han scorede næsten ikke i CL for Shakhtar.

Han mangler dog i den grad koldblodighed foran kassen.

Kampen i dag er et rigtigt godt eksempel på, hvordan sæsonen er forløbet ind til nu.

20/9 i skud/skud på mål i forhold til Anderlechts 7/2.

Men hvad fanden - det er fuldstændig ligegyldigt. Vi er gruppevindere for 3. år i træk. Det havde dog været herligt, hvis Immobile og/eller Mkhitaryan kunne få ordentlig hul på bylden og en masse selvtillid, men det må komme en anden gang.

Dejligt at se Sahin, Kuba og Gündogan igen. Især Sahin og Kagawa på samme bane vækker rigtig gode minder.

Weidenfeller vs. Langerak er stadig et åbent og spændende kapitel. Jeg har intet som helst i mod at se Mitch i startopstillingen. Han holder, hvad han skal, og igangsættelserne fejler bestemt heller ikke noget som eksemplet var det, da han satte Mkhitaryan op.

Nu skal der bare point på kontoen i ligaen ind til CL går igang igen. Der er masser af håb endnu.


https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Der er en side der har udregnet sandsynligheden for hvem de forskellige hold trækker i 1/8 finalerne.

http://theshortfuse.sbna…le-matchups

Hvis det bliver City, som procenterne hælde mod, så vil det ikke være en umulig opgave. Til den tid er selvtilliden forhåbentlig større i truppen og Reus og adskillige andre er tilbage og i omdrejninger efter skader. Vil helst undgå PSG og helst trække Shaktar, men nu må vi se på mandag.
BV Borussia Dortmund 09 (siden 1992 da idolet var Flemming Povlsen) Nur der BVB - Echte Liebe
Basel kunne også være en fin modstander - ikke målt på selve størrelsen er klubben, men jeg tror, at klubbernes spillestil passer sammen på en sådan måde, at det bliver alt andet end kedelige kampe.

Shakhtar ville også være optimale i forhold til videre avancement - her kunne Henrikh så også lige for god ordens skyld gå ind og hamre et par kasser ind.

Jeg vil helst undgå Juventus. For det første fordi deres spillestil kan dræbe kampene og for det andet fordi jeg ville hade at ryge ud mod et sådant hold.

PSG er en ganske fin modstander. Den mest profilerede klub af de 5 mulige, og jeg tror helt sikkert, at vi har en chance i mod dem - det har vi mod alle hold.

City er svært at blive klog på. Vi har slået dem før, så hvorfor skulle vi ikke kunne gøre det igen? De vil nok være mærket af det hårde engelske program i foråret, og dette kan naturligvis blive Dortmunds fordel - vi har dog også selv hårdt brug for at levere toppræstationer i forårssæsonen af Bundesligaen.

Bl.a. af ovenstående grunde er min liste over hold, som jeg helst vil møde, som følger:

1. Basel
2. Shakhtar
3. PSG
4. City
5. Juventus
https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Annonce