Snak

Mere indhold efter annoncen
Kehl er ved at være for gammel til det her - hvordan kan man stå så langt fra sin markering.

https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Pis. Hvor er det ringe... Nå... Så må Immobile i gang igen.
Nur der BVB --- Leuchte auf mein Stern Borussia
Kehl har ellers været en af det bedste og mest stabile i denne sæson. Det siger dog ikke så meget.
Nur der BVB --- Leuchte auf mein Stern Borussia
Nej, det siger ikke noget som helst, når (jeg tror ikke, at er statistisk korrekt, hvad jeg skriver nu, men det er følelsen) ansvaret for hovedelen af målene i mod os i denne sæson kan henledes til en af spillerne som en individuel fejl.

Jeg håber, at de hiver "koncentration" op som emne til træning.

54 point at spille om og 12 point op til CL-pladsen.
https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Øv... Vi havde fortjent mere i dag. Og Immobile var virkelig flyvende i 2. Halveg. Men jeg er faktisk lettet over, at vi trods alt fik 1 point. Efter så mange skuffelser er forventningerne ikke så høje.
Nur der BVB --- Leuchte auf mein Stern Borussia
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der var meget godt at tage med fra kampen i går.

især Immobile var iøjnefaldende. Schmelzer og Bender spillede også ganske fint. Durm irriterede mig grænseløst i det første kvarter af 2. halvleg, hvor han clearede alle bolde i blinde og samtidig ofte havde mulighed for at spille tilbage til Langerak eller centerforsvaret - det bragte holdet unødigt under pres. Men bortset fra den periode gjorde han det også ganske fint. Wolfsburg kom gennem midten og ikke over fløjene, og det var Durm og Schmelzers fortjeneste.

Immobile vandt 70 % af sine nærkampe, hvilket er imponerende mod Naldo og Knoche, der begge er hurtige og fysisk stærke. Han gik både ned i banen og løb dybt. Hvis det er niveauet, som vi kan forvente fra ham i fremtiden, så lover det rigtig godt.
https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Og i dag viser Dortmund bare, at de ikke har ændret sig en skid. Flotte kampe i CL bliver helt klart negligeret, når man ser på præstationerne i Bundesligaen. Der må vel eksistere et samråd mellem holdene i Bundesligaen, som sætter sig ned i fællesskab og laver en plan for, hvordan man kan lukke ned for Dortmund. Det virker hver gang, og det er uanset om modstanderen hedder Werder Bremen, Frankfurt eller Leverkusen. Man har ingen plan b, og man vil helst fange modstanderen i ubalance, men ironisk bliver man selv offer for sin egen ubalance. At man kunne slå Hoffenheim 1-0 siger vel mere om Dortmund, at man ikke kunne score flere mål på et hold, som giver meget plads.

Er Klopp fredet? Han har udviklet Dortmund fra at være en synkende skude til at kunne spille med de bedste. Økonomien er fremragende, og man har genopbygget sit renommé i Europa. Vi skal dog passe på, at der ikke udvikler sig en særlig kultur i Dortmund, hvor Klopp altid vil være helte billedet og den måde, som man har ageret på i de seneste år, er den eneste rigtige. Lige nu sidder Dortmund fast, og der er virkelig behov for ændringer. Klopp skal også ændre rigtig meget, og kan han ikke det, så ser jeg altså ikke noget forkert i at fyre ham. Sådan er branchen desværre.
"Vi er bare ikke bedre"
Man ved at det står skidt til hvis man kan tabe til et så ringe hold som Werder Bremen. Nu kan de selvfølgelig nå at vende det i anden halvleg, men hvis Dortmund også taber denne kan de glemme alt om CL næste sæson. Jeg kunne godt frygte at de komemr til at kæmpe hårdt for at komme ud af suppedasen vhis de taber dene kamp.
Brøndby og Chelsea
Så kommer Kevin Kampl til fra Salzbürg.. Spændende at se hvad han kan bidrage med.
Captain America. FCM
Findes der andre dansksprogede debatforums el. samlingssteder for BVB fans, udover denne tråd?
Celtic Football Club "30 years ago today my mother and father met. I asked my dad how it came about, "Canny mind, but we humped Rangers 2-0." ~ random Celtic fan.
Annonce