Snak

Mere indhold efter annoncen
@GrandeGarcia

Der er også mange forskelle mellem Dortmund 2011, og så Stuttgart holdet fra 2007 og Wolfsburg holdet 2009.

Det her Dortmund hold har spillet med den samme stamme under Klopp i 2½ år nu, og truppen er blevet forbedret gennem et par enkelte spillerkøb hvert år. Stort set alle spillerkøb har slået til.
Dette har også gjort at Dortmund gradvis har forbedret sit spil og sin position i tabellen de sidste par år. I 2009 fik de en 6.plads, og i 2010 blev det til en 5.plads.

I år spiller de så med om mesterskabet, men det har været en mere harmonisk og "skidt for skridt" udvikling mod toppen, i forhold til Stuttgarts og Wolfsburgs pludselige mesterskaber.

Hvis Dortmund kan fortsætte sit gode spil og vinde lige så mange kampe, så har de været dominerende gennem hele sæsonen. Dette kan man heller ikke ligefrem sige om Stuttgart i 2007, og Wolfsburg i 2009. Ved vinterpausen i 2006 lå Stuttgart nr. 4 i tabbellen, og Wolfsburg lå som nr. 9 ved vinterpausen 2008. En flot slutspurt og svage konkurenter, gjorde dog at de blev mestre.

Dortmund holdet er også en del yngre end både Stuttgart 2007 og Wolfsburg 2009, selvom Stuttgart da også havde et ungt hold i 2007, så var det slet ikke i samme grad som det Dortmund hold vi ser nu.

Dortmunds sportslige ledelse har været ude at sige, at de vil fortsætte denne vej med unge talenter, selvom de skulle kvalificere sig til CL. Det vil ikke gå ud og købe en masse nye erfarne spillere, men satse på den nuværende trup. Måske tilfører de en eller to talenter mere til truppen, men de tror på at deres nuværende trup er stærk nok til både CL og Bundesliga.

Det bliver spændende at se om de får ret, men uanset om de skulle fejle vildt i CL og ryge ud allerede i gruppespillet, så mener jeg det er den rigtige vej for Dortmund at gå. De har mere brug for CL pengene til at forbedre deres økonomi, for den er stadigvæk ikke den bedste. Og da de har en træner som Klopp, og har satset så meget på unge talenter de sidste par år, så ville de være klogt at fortsætte denne udvikling.

Som HSV der nu sidder med Labbadia og netop Wolfsburg som har Veh.

Hvad mener du med det? Labbadia er i Stuttgart nu, og Veh hos HSV.
Nur der BVB --- Leuchte auf mein Stern Borussia
Hovsa, my bad, havde lige glemt at de var nye steder igen. De har dælme også haft fart på de seneste sæsoner. Heldigvis ødelægger det ikke pointen.
\"He walked in like he owned the place. Which suggested he probably did.\" - Jack Slate
Dortmund er forresten også kalenderårs mestre. Hvis man tager hele kalenderåret 2010, så har de spillet sådan i ligaen:

22 sejre, 4 uafgjorte og 8 nederlag. 70 points i alt.

Så mange points har ingen andre hold hentet i 2010 i Bundesligaen, og de viser at BvB har spillet på et højt niveau det sidste års tid. Så hvorfor skulle de gå ned nu?

Til sammenligning har Bayern spillet sådan her i hele 2010:

19 sejre, 9 uafgjorte og 6 nederlag. 66 points i alt.
Nur der BVB --- Leuchte auf mein Stern Borussia
Det har jeg da heller ikke sagt.
\"He walked in like he owned the place. Which suggested he probably did.\" - Jack Slate
@GrandeGarcia

Nej :-)

Det var også bare lige en generel information jeg fandt, som jeg ville dele. Havde ikke noget med dit indløg at gøre ;-) Beklager hvis det kom over på den måde.

Det var rettet mod fans af Bayern og Leverkusen, som håber på at Dortmund går ned på et tidspunkt i denne sæson.
Nur der BVB --- Leuchte auf mein Stern Borussia
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg går udfra at folk ser the Revierderby. Jeg skal da love for at Dortmund starter i et hæsblæsende tempo
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Totalt stilhed, selvom i spiller årets største kamp?

Blaszczykowski burde have omsat den chance til mål.

Edit.
Ikke helt stille.

Dortmund er startet rigtig godt, de burde allerede være komfortabelt foran.
Zlatan doesn\'t do auditions
Og Neuer har allerede vist hvorfor flere af verdens bedste klubber er ude efter ham.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
BVB09 er bare for vilde i denne sæson. Deres suverænitet i Bundesligaen overgår jo nærmest Barca´s ditto i La Liga.
.
Kan godt forstå hvorfor Schalke ikke vil af med Neuer.
Zlatan doesn\'t do auditions
Annonce