Snak

Mere indhold efter annoncen
Smolarek må vel efterhånden skylde temmelig mange kasser...
Månedens MACHO: DANILO SOARES Månedens TUDER: RACISMUS PALUDANUS
Han skylder mange, men altid heldigt, at der er andre, der formår at score målene.
Dede har nu endelig forlænget sin kontrakt med Dortmund. Den nye kontrakt løber frem til sommeren 2011.
Sergej Barbarez har for lang tid siden afslået et tilbud om at forlænge kontrakten hos HSV. I dag fortæller mange tyske medier, at Sergej Barbarez allerede har begyndt kontraktforhandlinger med Dortmund. Hvis Barbarez vender tilbage til Dortmund bliver han ganske givet ikke mødt med kyshånd fra fansene. Han var ualmindelig upopulær blandt fansene da han spillede for klubben fra 1998-2000.
Update på Valdez sagen, som du skrev vi var enige med?
[b]Kaffe hos mormor der blir fest og ballade hele gaden er inviteret skal også ha kage[/b]
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er ikke sket en pind. Lige nu vil Bremen have fingre i Metzelder og så er Nelson Valdez blevet et forhandlingsobjekt.

I øvrigt fatter jeg ikke, hvad diverse bundesliga-klubber vil med gamle, afdankede spillere. HSV hentede fede-Toni, som godt nok har haft rimelig succes. Men man har lidt for mange gange set dem købe navnet mere end spillerens aktuelle kvaliteter. Man kan vel bare begynde fra en ende af og nævne Jean-Pierre Papin, Tony Yeboah, Darko Pancev og Giovane Elber for at tage de værste eksempler.

Men at Dortmund vil investere i gamle Barbarez, som tilmed var en fiasko af dimensioner i sit første ophold i klubben - det forstår jeg simpelthen ikke. Manden er stærkt på vej til de 35 og har ikke vist ret meget i forårskampene, hvor han flere gange har været småskadet. Desuden er hans disciplin dårlig og han løber ind i ufatteligt mange kort.

Fortsætter den stime, får Dortmund ikke ret meget for de euro, de kaster efter Barbarez - og de har da ellers rigeligt brug for hver eneste cent de kan skrabe sammen, når de ikke engang kan få 50.000 til at dukke op til lidt badebold i UI-Cup´en...


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
Hvis Valdez ryger til Dortmund så ser det unægteligt lidt lysere ud for Zidan. Hvis ikke Bremen foretager sig indkøb af nye Torjägers, så er han pludseligt nummer 3 i hierarkiet efter Klose/Klasnic.

Desuden har Klasnic jo haft nogle gevaldige sammenstød med Thomas Schaaf så hvem ved.
Wir sind Pokal!
Jeg håber absolut heller ikke, at Dortmund vælger at hente Barbarez, selvom manden er transferfri. Han er for gammel, holdet skal satse på at investere i spillere, der har mere end en til to sæsoner tilbage i benene. Han er ydermere, som tidligere nævnt, meget upopulær blandt fansene, og som Der Keiser også nævner så ejer manden ikke meget disciplin. Så jeg vil også stille mig ganske uforstående over for Dortmunds interesse i Sergej Barbarez.

Forhandlingerne med Valdez står vist ganske stille, men de to klubber skal eftersigende mødes igen i denne uge.
Det er naturligvis prisen på Valdez der er problemet, Werder Bremen vil have omkring mellem 4 og 4,5 mio euro, men Dortmund vil kun betale 3 mio euro.
Dortmund vandt her til aften en meget, meget heldig, og meget, meget ufortjent sejr over Hannover 96. Holdet spillede generelt en meget dårlig kamp, hvor især forsvaret ofte så meget skidt ud, det forsvar der før har spillet forholdvis sikkert. Men på et flot frisparksmål af Rosicky og et lidt heldigt hovedstødsmål af Wörns formåede holdet at vinde. Disse to chancer var faktisk de eneste "egentlige" chancer holdet havde, men de blev heldigvis udnyttet. Fornuftigt at Bert van Marwijk at bringe Rosicky på banen i stedet for Sahin, det var ham der vendte kampen til vores fordel. Ydermere stod Dennis Gentenaar en fremragende kamp i målet. Og sidst men ikke mindst kunne vi sige velkommen tilbage til Jan Koller efter syv måneders skadespause. Fortjent at han får lov til at være med i sæsonens sidste kampe.
@ Conte!

Mon ikke, at den lille hæler snarere vil være nummer i hierakiet uden Valdez?? Eller satte du ham foran Hunt??
Månedens MACHO: DANILO SOARES Månedens TUDER: RACISMUS PALUDANUS
Annonce