Snak

Mere indhold efter annoncen
Okay, Benny, fair nok.

Det giver noget mere mening på den måde.
"Det er ikke alderen, der gør det. Derimod nok: den skolede hensynsløshed, når man betragter livets realiteter, og evnen til at bære dem og i sit indre at være dem voksen."
Han er sgu ikke helt uden humor, den kære Lauer. Når man tager i betragtning hvilken bonderøv han er, så er han kommet ret hurtigt ind i Brøndby-FCK bashingen. Dog noget uheldig start for ham, tudende oven på et nederlag.

Næ, jeg mener klart nederlaget skyldes at vi havde solen i øjnene hele kampen. Per senior fik på en eller anden måde vendt stadion i halvlegen, så vi spillede to halvlege med solen i skærmen.

Se det er en god undskyldning for et nederlag!
Dybest set er det vel blot noget ynkeligt crowd-pleasing, ligesom når en Brøndbyspiller udtaler sig om klubånden osv. Selvom det er nogen usædvanlige billige point at score, så skal der nok være nogen, der synes, det er fedt.

Og Ulrik Laursen kan godt bruge nogen ekstra point, da han ikke ligefrem har levet op til forventningerne i FCK.
Husk at drikke vand!
Nok hedder de FC København, men jeg tror ikke at beboere hverken på Frederiksberg (KB) eller i Gentofte (B1903) vil kaldes københavnere. Så det er jo nok kun når Frem/B93/Skjold mødes at slaget om København skal slås.
FC København har nu både adresse og hjemmebane i København, trods alt. At man har træningsbaner andetsteds, er ikke et særsyn. Heller ikke indenfor fodbold. Men det ved klebfolket selvfølgelig godt, da de jo - om nogen - ligger inde med de ægte oplysninger.

I øvrigt kunne jeg ikke forestille mig andet, end at der er en masse fra både Gentofte og især Frederiksberg, der kalder sig københavnere.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lige netop dem jeg kender på Frederiksberg (primært under 2000 i postnummer), har det ellers fint med at fortælle de er fra Frederiksberg og ikke København (primært på grund af de to procent i skat).
Ja, lige Frederiksberg tror jeg folk hellere vil associeres med end København. Siger man københavn, tænker mange jo hurtigt på Nørre-bronx og Vesterbro (skelbækgade, halmtorvet mv.).
Det er jeg ret sikker på at Frederiksberg borgere ikke vil associeres med.
Det lader til at I enten kender meget få fra Frederiksberg, eller at I primært taler med folk i 70-80-års alderen.
FC København har nu både adresse og hjemmebane i København, trods alt.

Men det gør dem vel ikke til en københavnerklub af den grund? Hvis Brøndby havde købt Parken for år tilbage som de havde muligheden for og flyttede derind, så ville det vel heller ikke gøre dem til en københavnerklub.
Husk at drikke vand!
Det ville det da. Hvis Brøndby havde valgt at flytte hele deres organisation og deres hjemmebane til København - og i øvrigt taget nyt navn (til noget københavnerrelateret) - da ville de selvfølgelig være blevet en københavnerklub, selvom de stadig havde træningsbaner i en forstad.
Annonce