Snak

Mere indhold efter annoncen
Tillykke. Fortjent 1. plads.
Wow, jeg må sige holdet (og vel også Køhlert) har overrasket mig i dette efterår. Jeg havde ikke forventet at kunne overvintre på 1. pladsen med Køhlert som træner. Og jeg havde vel forventet FCK fare afsted uden at se sig tilbage. Jeg ville have accepteret en 3. plads her i vinterpausen, da jeg 1. ikke mente/mener Køhlert helt har taget i at sætte sine spillere op til kampene mod de mindre hold, 2. holdet er/var ikke sammenspillet op til sæsonstart, da der er mange nye, og 3. FCK og måske også OB havde et på papiret bedre materiale fra start (før vi kendte Krohn-Dehlis værdi).

Jeg er nu kommet i tvivl om vi rent faktisk (igen på papiret) har et lige så godt materiale som FCK, men en defensiv midt kunne godt findes for Gislason, som jeg mener har været svingende, og måske en højre back, da Wass pt. ikke er god nok defensivt, mens Randrup meldes på vej til Feyenoord (på rygtebasis).

Men jeg er imponeret af holdet, omend det ikke har været sprudlende spil hele vejen. Hvis Kent Nielsen kan finde lidt mere i spillerne, og sætte dem ordentligt op til kamp, og finde et system der passer godt til BIF (det må meget gerne være fremadrettet flot spil), så tror jeg sq vi vil være med i kampen om guldet til det allersidste (og forhåbentligt kan tage det - vi kan jo starte med at lægge afstand til FCK i den første kamp efter pausen, hvor vi møder dem).
Hvis vores trup skal forstærkes, må det være på venstre back og på den kontrollerende/defensive midt. Der findes jo ingen backup for TR i truppen og med afgangen af Daugaard, kommer der også til at mangle en mand til den position. Mike har godt nok gjort meget for at tale sig til den plads... Men om har klassen til den, er ikke til at sige.
Bliver nogen solgt, er det klart at vi skal have en erstatning.
Det bliver spændende at se hvordan Kent indkøb bliver. Han kommer jo til at have et nogle bedre økonomiske muligheder, end hvad han tidligere har været vant til.

Det virker ikke umiddelbart til at de kommer det store systemskifte. Kent har jo tidligere foretrukket den samme 4-4-2 med diamant på midten, som har været brugt af Køhlert det seneste stykke tid.

Hvor er det FEDT at BIF er tilbage hvor det er sjovt!
http://90min.dk/thomas-rasmussen-er-arets-spiller/...

Bestemt ikke nogen ufortjent kåring, omend jeg nok havde budt på Max.
If Phil Jackson came back, still no coaching me.
Jeg synes nu også Stephan Andersen må have været i spil til titlen som årets spiller.
It's so easy to laugh, it's so easy to hate It takes strength to be gentle and kind Bif siden 1985
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hold da kæft en fed tur igår.

En fremragende indsats af vores drenge. Specielt Holmen spillede en glimrende kamp igår. Udover hans sædvanelige løbepensum og fight, så blev der virkelig leveret en god offensiv indsats. Der burde efterhånden ikke være nogen tvivl om, at han fungerer mere optimalt ude på kanten. Som udgangspunkt, er han naturligvis ikke kant-spiller. Men han formår også gentagne gange at tage røven på Chris Sørensen, hvilket smager lidt af klasse.

Jallow minder umiddelbart som en, der er ved at falde til rent spillemæssigt. Det virker skam lovende. Vi besidder efterhånden et luksus-problem, med en Farnerud på bænken.

OBs tifo var skam rigtig fed, meget imponerende. Men rent vokal-mæssigt var det jo direkte pinligt, havde forventet noget mere. De var i gennem stort set hele kampen meget stille. Ikke ligefrem den opbakning, jeg havde troede der ville være.

Godt nytår!
Mmm. Nr 1. Det fandme for dejligt.
Spammer!!!11
Den der ler sidst, fatter joken for sent!!
Haha. Det anerkender jeg gerne. Savner Odense.
Forstår jeg godt, og ja det er vildt at tænke på at vi overvintre som nr.1.

Nå har frikvarter nu, endnu en vellykket time, hvor jeg spillede com med børnene.
Den der ler sidst, fatter joken for sent!!
Annonce