Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu er Ljungberg blevet løst fra sin kontrakt i West Ham, men får stadig en fin betaling. Burde BIF (eller evt. FCK, hvilket jeg selvfølgelig ikke håber) ikke kunne hente ham på en overkommelig løn, nu hvor han har sit på det tøre mht. den ordning han har fået med West Ham??

Jeg ved godt han ikke er angriber, men han ville jo nok være en kæmpe forstærkning for holdet.
han virker som en der har mistet lysten til at spille. lidt ala Graver.. så synes det ville være dumt, hvis vi hentede ham..
Daje!
Som Ljungberg spillede i hans velmagtsdage, ville han uden tvivl være et mega scoop for enhver klub i Skandinavien, men der er vel grund til at de vil af med ham i West Ham, udover lønnen?

Derudover synes jeg at Brøndby har rigeligt af hans type: Farnerud og Ericsson og til en vis grad Mike J og Lorentzen (nej, jeg siger ikke de har samme niveau, men spiller samme pladser).

Vi har mest af alt brug for en angriber som magter dels at score mål, dels at indgå i den type spil som Brøndby praktiserer. (og som ikke er tyk eller psykotisk, ingen nævnt, ingen glemt).

Konklussion: Nej tak til Ljungberg...Selv om jeg vil ligge i fosterstilling i en uge med kropsvæsker løbende ned af benene hvis han skifter til FCK ( og er fit for fight, vel at mærke).

Edit: Fit for fight= finder sit gamle niveau
"Jeg tror, de fleste danske fodboldspillere ville elske at spille i Brøndby. De har det fedeste stadion og de bedste fans"
Vi skal ikke lægge alt for meget i kampen mod Randers - det har jeg også selv skrevet.
MEN den var så tredje kamp i Suppen og 5. kamp inkl. Europa Cup, og 7. kamp inkl. Coruna & Juve. Så jeg synes det er tid til at se tendenser og trække dem frem.
Og Randers kampen var symptomatisk på mange måder, på nær at indstillingen ikke var hvor den har været i nogle kampe. Men angrebet fungerer bare ikke, og som det var fremme igår har en angriber ikke scoret i en vigtig kamp siden foråret.
Forsvaret ser generelt bedre ud (jeg er enig i at 2 af Randers mål, var forsvaret uden den store skyld i), vi har lavet gode indkøb, men mod Randers blev det bare så tydeligt, at hvis modstanderen har lidt klasse, så er vi bare for nemme at holde nede pga vores svage angreb og mangel på boldfordeler som Retov. Og målet til 0-3 var fordi holdet var gået ned. Det er måske forståeligt, men ikke acceptabeltg, og lur mig om ikke vi har en krise igen, hvis vi taber til Horsens og FCK.

Jeg ved godt at BIF ledelsen meget klogt prøver at hype "nye tider" i BIF, men for mig er faktum, at de nye tider først starter når Kent træder til. Og så skal han have tid til at sætte sit præg på truppen.

Lige nu ser både Skoubo, Bernburg & Prica til at være i spil på markedet. Og for så vidt Kenny Cooper (omend han vist er lidt dyr).

Men om vi lander nogen af dem, kan jeg bliver i tvivl om. Det ser mest ud til at blive Skoubo. Så´ud til at han skulle til Utrecht, men så meldte de pludseligt ud at BIF stadig var i billedet. Gad vide om han stadig er værd at slås for.
Jeg tror det er sælgers marked hvad angår angribere lige nu. Man skal vist passe på at man ikke får smidt mange mill. efter en middelmådig angriber.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kom nu med Bernburg - sammen med Farnerud og Williams.Det vil være skarpt...
Kom nu med Bernburg - sammen med Farnerud og Williams.Det vil være skarpt...
Rygterne siger at Williams kan ryge den anden vej.

Hvad angår Ljungberg - sammen tupe som Ericsson og Farnerud? Bestemt ikke. Ljungberg er mere en kant type, som dog nyder at går ind i banen, men vil hellere sammenligne ham med Jan K.

Grunden til ophævelsen af kontrakten er, at manden hævede en rekord høj hyre, konstant var skadet og underpræsterede kraftigt.
Den der ler sidst, fatter joken for sent!!
Jeg ser ingen grund til at vi skal nøjes med mindre end Prica, Skoubo og Bernburg. Så kan Madsen, Agger og Williams ryge den anden vej.
Gud skaber menneskene, men de vælger hinanden. Kom så AB! Skaf os en angriber!
Fatter ikke snakken om Prica - vi kan da ikke betale hans løn - tror da også næppe han allerede er træt af "udlandet".

Bernburg har ikke scoret endnu - og er ikke 15-20 mil værd.

Skoubo har været skadet i stort set 2 år.

Vi burde skanne østeuropa for hovedstødsstærke angribere, der ikke er skadet ustandseligt.

Mest af alt - det er vores spil der er noget galt med, og det lider vores angribere under. Dynamiken er helt væk, og alt hvad Laudrup prøvede at indføre er forsvundet... Mangen til los op ad banen er frustrerende at glo på - hvor er det hurtige pasningspil? Hvor er afleveringerne i dybden? Vi kunne have spillere som var ringere, til den gang semi kick and rush vi producerer. Hvad hjælper det at have to angribere, hvis de må ned i banen og hente den eller have håbløse bolde at arbejde med.
٩๏̯͡๏۶ “From Doubter to Believer” Suarez - The Ambassador of Kwan.
Annonce