Snak

Mere indhold efter annoncen
Et solidt underskud - igen.

Hvordan er det at føle sig stærk, vel vidende, at man ikke selv skaber styrken, men konsekvent tigger eller nasser sig til den? For det er jo det, man gør i Brøndby.

Vh.

Adriaanse
Det føles ganske fint pt. Tak for bekymringen.
Velbekomme, Cabra.

Og det var nu også min formodning. Man vænner sig jo hurtigt til den slags.

Vh.

Adriaanse
Dont feed the troll :)
@MC89

;)
Dk. Brøndby since 1985 Eng. Man U & Tottenh.since 1992 & 2009 Spa. Real Madrid since 2002 Tys. Dortmund since 1990
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Broendby: "Vi opjusterer forventeningerne til aarsregnskabet med 2-6 mio. kr. paa baggrund af hoejere indtaegter end forventet"

FCK fans i Broendby traaden: "katastrofalt kvartalaarsregnskab!"





Er det Adriaanse, du betegner som FCK-fan?
København.
moderator
Det kan ikke være andre. Lidt af et selvmål. Adriaanse hader nemlig alt dansk fodbold.
Dette er en signatur.
Det sørger han i hvert fald for, at gøre opmærksom på, når han kommer ind på bold.

Jeg tror ikke man kan tilskrive det FCK-fans, men bare ´modfans´ som er så kritiske.
Den opmaerksomme laeser bemaerkede pluralis. Saa nej, den var ikke specifikt rettet mod Adriaanse.

Der er en god diskussion liggende vedr. Broendbys og danske klubbers oekonomi og hvordan det skaber grobund for sportslig success eller det modsatte. Det er bare svaert at have naar folk naegter at tage stilling til de egentlige realiteter.

Regnskabet her er hvad folk med en smule fornuft paapegede sidste gang FCK (og andre) fans oejeblikkeligt haengte sig i det defensive worst case scenario paa 32 mio. kr. Man skal jo nok ikke vaere jubeloptimist paa Broendbys vejne for at tro de ville goere det bedre end en femteplads.

Derudover er de mere sikre oekonomiske dele - sponsorater, entre-indtaegter og personaleomkostninger blevet forbedret voldsomt, ment gradvist siden 6.4 blev introduceret samtidig med at holdet sportsligt er blevet styrket (sponsorater alene er gaaet fra 28 mio. i 2013 til knap 50 mio. kr. nu) - det der for et halvt aar siden blev kaldt et naivt droemmescenarie.

Saa er der nogle udsvinginger som altid vil vaere der - sidste aar maskerede salget af Durmisi lidt nogle af de udgifter som ikke er der i aar. Det samme med Nikolai Laursen og Hradecky aaret foer. I aar er der omkring 13 mio. kr. faerre transferindtaegter end de forrige aar - og det var jo et valg, Broendby kunne jo have solgt Roennow og staaet med et result omkring nul. De udsving - positive og negative - er oejebliksbillder som forvraenger de egentlige oekonomiske forhold i klubben.

Den generelle oekonomiske fremgang paa alle de relevante punkter - specielt det at der ikke er 10-15 mio. kr. i renteomkostninger - goer som Bech ogsaa sagde for et aar siden at man er foran oekonomisk saa man kan begynde at bruge det han kaldte den store transfermuskel. Derfor har Broendby vaeret mere aggressive med at saelge Ronnow og hente Mukhtar til et beloeb der ikke er set i Broendby i nogle aar. Det kan man saa kalde forbrug og underskudsforretning, eller man kan se paa vaerdien af transferrettighederne i truppen og konkludere at de nok er betragteligt hoejere end den bogfoerte vaerdi.


Annonce