debations-niveau
Haha! Sådan, serrrrrr?
Haha! Sådan, serrrrrr?
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land.
https://imgur.com/a/NnVu7eA
Schmeichel var heller ikke et kæmpe talent i sine unge dage, men endte alligevel med at blive en af verdens bedste målmænd gennem tiderne.
Lige. fucking. praecist. Talent er niveau/potentiale som 16-18 aarig og ikke top-niveau som senior-spiller 10 aar senere. Derfor giver det ikke mening at sige at van der Vaart var et langt stoerre talent end Fischer fordi han spillede for Real Madrid som 26 aarig.
Der er mange ting som skal til for at blive blandt verdens bedste - talent er kun en blandt adskillige faktorer.
Uagtet hans senere karriere var VdV et større talent end Fischer.
VdV havde bare, modsat FIscher, evnerne til at føre det videre, og skabe sig en rigtig flot karriere.
Men lad os da bare lege at Viktor Fischer for et par år siden var det 9. største talent i verden. Den tro må du hjertens gerne leve i. Man kan jo så undre sig over at han endte med at skifte til en budklub i PL, og nu befinder sig i en klub i midten af den danske Superliga.
I øvrigt VdV det største talent i 2003 skriver Jussi, men han skiftede altså "kun" til HSV der ikke var en magtfaktor dengang.
" enten vil i ikke forstå det, og ellers er i ganske enkelt af den overbevisning af Fischer engang har været et af de største talenter i verden"