Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu kunne Hobro ha sendt Kirkevold og lidt penge afsted i bytte og så havde fcn måske sagt ja. Så selvfølgelig kunne Hobro få ham hvis det bare var den spiller de ville have lige meget hvad.


De kunne jo selvfølgelig også have hentet Coutinho, hvis de vandt i EuroJackpot 3-4 gange i træk...

Men det virker bare ikke sådan særlig realistisk.
SC

Der er masser af muligheder for Hobro til at hente disse penge. Spillersalg, folkeaktier, spillersponsorater, lån osv osv osv.
Det ville være idiotisk, og fuldstændigt absurd. Men matcher meget godt den logik du lagde for dagen overfor Viv.
"Der er masser af muligheder for Hobro til at hente disse penge."

Nej det er der faktisk ikke.

Hvis det var så let for Hobro eller den sags skyld andre superligaklubber at hente 22 mio., så kan jeg love dig for de havde gjort det.
Manchester United - Since 1999. Juventus FC
Stærkt med tæt på udsolgt til Aalborg og midtjylland er også allerede udsolgt igen, tror jeg?

Jeg forventer en svær kamp i morgen. Af en eller anden grund er Aab altid gode mod BIF på deres hjemmebane.
Forhåbentlig kan vi tage to sejre på stribe på deres hjemmebane - hvornår er det sidst sket?
moderator
SpejlBlank - nej. Simpelhen nej. Hobro kan ikke skaffe 22 mio kr til en spiller.. Kan/vil var jo det springende punkt som viv havde enormt svært ved at bestemme sig for.
Kan Hobro? Nej! Simpelthen tåbeligt at påstå at de skulle kunne finde 22 mio kr til en spiller.
Dette er en signatur.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@cum

Tror mere det var dig der havde enormt svært ved at læse, jeg skrev det allerede ret tydeligt i 2. indlæg i tråden ud af mange og fint du linkede til det, så kan folk jo selv læse.
Og jeg gentager gerne igen, de 22 mill var for meget for FCK for denne spiller, hvilket jeg jo som sådan fik ret i, han spiller i hvert fald ikke i FCK i dag:)

Og igen, hvad FCK før har gjort og betalt er fuldstændig og aldeles ligegyldig, om de så havde betalt 100 mill for en anden spiller, har det intet med dette at gøre.
22 mill var, hvis det var hvad FCN forlangte, for meget for DENNE spiller for FCK, hvis det ikke var, havde de jo nok købt ham.

Ergo, der kunne de ikke følge med.

Så lad være med at fremstille det som om jeg tog fejl, du tog fejl...
Dk. Brøndby since 1985 Eng. Man U & Tottenh.since 1992 & 2009 Spa. Real Madrid since 2002 Tys. Dortmund since 1990
moderator
Viv fortsætter du dine løgne og elendige formuleringer?

Og nej, Nordsjælland backen kom ikke til FCK som jeg sagde, det troede du han kom, du tog igen fejl..
.


Find lige det sted hvor jeg skriver han kommer til FCK.

For lige at vise hvor håbløst det var i den tråd så er her et indlæg fra din side. Der er ikke ændret eller sakset i noget. Det er simpelthen samme indlæg uden at noget er klippet ud.

Hvis FCK anser ham for spilleren der kan forbedre truppen så kan de nok finde de penge. Især med tanke på at man skyder folk af til sommer.

Nej, FCK betaler ikke 22 mill for en back om han kan forbedre truppen eller ej.


Kan du efterhånden forstå hvorfor det er svært at finde ud af hvad du mener? Vil du uddybe overståede og finde det indlæg hvor jeg siger hvad du påstår?
Dette er en signatur.
SC

Hvorfor kan de ikke det? Hvor ved du fra, at de ikke kunne lave folkeaktier eller f.eks. sælge transferrettighederne?
Det største problem for Hobro ville ikke være finansieringen. Det ville være det faktum, at Hobro ikke er interessant for Bartolec. På samme måde som FCK ikke er interessant for Bartolec - som Viv jo også nævnte mange gange.
moderator
Det største problem for Hobro ville ikke være finansieringen.


Jeg tror ikke du har noget begreb om økonomien i Superligaen. 22 mio kr!! Så jo finansieringen er nok det største problem. At sidestille interessen fra Bartolecs side mellem Hobro og FCK virker enormt dumt. Sorry
Dette er en signatur.
SC

Nu gjorde du det jo til en tåbelig teoretisk diskussion om pengene kunne skaffes eller ej.
Med et asset som en Superliga-licens, så er det ikke umuligt at samle 22 mio. Det er derimod svært at overtale spilleren samt skabe en forståelse for hvorfor Hobro skulle bruge størstedelen af lønbudgettet på en spiller, som ikke vil til klubben.
Jo længere tid du fortsætter denne diskussion jo mere åbenlyst bliver det hvor tåbelig din logik er omkring dette. Det er vildt nok, at du ikke har stoppet dig selv endnu.
Annonce