Snak

Mere indhold efter annoncen
At de pt er.i "toppen" spiller vel ikke den store rolle for lønniveauet når man er et hold der skiftevis er i bunden og midten


Det er saa der vi er uenige - naar et saadant hold scorer hoejere tv-indtaegter og Europa proever de normalt at holde fast ved at investere i holdet sportsligt. Se eksempelvist paa Leicester efter de vandt mesterskabet og sammenlign de kontrakter med dem som de indgik de forrige to aar.
moderator
far fetched i forbindelse med Rønnows kontrakt.
Dette er en signatur.
Er det med vilje du ikke forstaar? Du skrev at naar klubber der typisk er i bunden eller midten pludselig rammer en saeson hvor de har hoejere tv-indtaegter og Europa saa aendrer det ikke deres budget markant fra de tidligere aar hvor de ikke havde de indtaegter.

Jeg paaviser det ikke er tilfaeldet og du kalder det far fetched. Fakta er at Eintracht Frankfurt ligger til Europa og har vaeret med i den sjove del af Bundesligaen og de oekonomiske rammer de har skal ses i det lys. I det perspektiv er 9 mio. kr. ikke alverden.
moderator
Havde det været det hvis de var nr 15? Har Frankfurts nuværende placering nogen effekt på hvad Rønnow får i forhold til hvis de lå fx nr 15.
Dette er en signatur.
Hvor bliver os Brøndbyfans dog bare forkælet med top spændende kampe i denne sæson. Idag igen en himmel eller helvede kamp.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Har Frankfurts nuværende placering nogen effekt på hvad Rønnow får i forhold til hvis de lå fx nr 15.


Ja, nar klubber pludselig har flere penge mellem haenderne er det svaerere for dem at holde prisen paa loenninger og transfers nede.
Det slog mig lige i dag, at Brøndby vel sagtens kan være det hold i Europa, der har gået længst tid uden nederlag. Er der nogle, som ligger inde med understøttende data i forhold til dette - eller måske blot kan nævne et hold, der ej heller har tabt siden 20. august?
moderator
Barcelona har ikke tabt i La Liga endnu, men medregnes andre turneringer, så forholder det sig anderledes.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Det er alle gældende turneringer, jeg har i tankerne. :-)
For mig er det meget overraskende at se Zorninger smide Fisker ud på bænken og så starte med Vigen. Fcms styrke ligger jo netop i deres gode fysik og Fisker kommer til at mangle på den midtbane.

Men okay Zorninger plejer jo at have styr på tingene så lad os se hvordan Vigen gør det idag.
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Annonce