Selvom det var en noget ligegyldig kamp, så må det alligevel gå lidt ondt for SIF at lukke fem mål ind. Forhåbentligt får de også et dårligt resultat ude mod Lyngby i playoff, så de er så presset, at de måske endda overvejer at spare enkelte spillere i pokalfinalen. Om ikke andet er ramt på selvtilliden.
Snak
man 30. apr 2018
Nej, det er nok en naiv tanke. Selvom det vigtigste for dem er at overleve, ligesom der er for os at vinde mesterskabet.
man 30. apr 2018
Vi skal kunne slå Silkeborg med 3-4 udskiftninger i startopstillingen. Der bør være niveauforskel, selv hvis vi sparer lidt folk. Med mindre selvfølgelig vi spiller betydeligt under niveau, hvilket jeg ikke kan forestille mig i den ramme og med muligheden for at vinde en titel. Jeg ved godt, at Silkeborg vil spille med alt de har i den kamp, men det kommer kun til at spille en rolle, hvis vi selv er under standard.
Til gengæld er jeg ikke rolig ved kampen i Parken på søndag. En uafgjort er meget fint, men det er selvfølgelig ikke sådan vi skal gå ind til kampen. Gør vi det, er der nemlig alligevel sneget sig noget nervøsitet ind på holdet, og det er lige nu dér, den største risiko for at smide føringen ligger. Vi skal spille vores spil, og rammer vi en nogenlunde dag, er der rimelige chancer for point, mod et forbedret, men stadig lidt shaky FCK-hold.
Til gengæld er jeg ikke rolig ved kampen i Parken på søndag. En uafgjort er meget fint, men det er selvfølgelig ikke sådan vi skal gå ind til kampen. Gør vi det, er der nemlig alligevel sneget sig noget nervøsitet ind på holdet, og det er lige nu dér, den største risiko for at smide føringen ligger. Vi skal spille vores spil, og rammer vi en nogenlunde dag, er der rimelige chancer for point, mod et forbedret, men stadig lidt shaky FCK-hold.
Skyggekabinet
tirs 1. maj 2018
Puha, som i andre også skriver, vi må for alt i verden ikke tabe den kamp i parken, x vil være fantastisk.
Men en sejr tør jeg næsten godt love mesterskabet er hjemme, men det kan blive uhyggeligt svært...
Slap af VIV - Mesterskabet er hjemme da vi 100% sikkert sejrer i Parken:
https://ekstrabladet.dk/sport/fodbold/dansk_fodbold/superligaen/guldet-er-ikke-afgjort-endnu-broendbys-spillere-ser-traette-ud/7137074
HVER gang Tøffe har spået at vi taber ender vi med at vinde - manden har lige jinxet FCK max så sejren er hjemme ;-)
Spøg til side - det er en nøglekamp - vinder vi i parken kan vi matematisk sikre os mesterskabet hjemme mod FCM - ved en uafgjort vil en sejr over fcm med 99,99% sikkerhed ligeledes føre til et mesterskab da vi så skal tabe til både horsens og aab med mange mange mål samtidig med at FCM skal vinde ude over FCK.
Ægte Viking - netop hjemvendt fra togt
tirs 1. maj 2018
Jung får 4 i bt, hvilket må siges også at være skudt forbi. Han spillede en rigtig fin kamp - igen.
[i]Homer Simpson: "Heh Heh, Silly Lisa, vampires are make believe, like elves, gremlins, and eskimoes"[/i]
tirs 1. maj 2018
Men har BTs (og Ekstrabladets) artikler omkring fodbold ikke altid været noget værre møg, altså ud fra et rent fodboldfagligt perspektiv? Jeg mindes ikke at have læst en brugbar og velskrevet artikel fra et af de medier i lang tid.
tirs 1. maj 2018
Jo, men ikke desto mindre har Tøfting ret. Brøndby ser slidte ud nu. Det mest bekymrende er den måde Zorniger talte om det efter kampen. Der fik han det virkelig til at lyde som om, at der snart ikke er mere tilbage i spillerne. Den krævende stil har skabt succesen, men kombineret med et tæt program og det faktum, at vi nu er i slutningen af sæsonen, kan den også være det, der koster i sidste ende. Nu er der heldigvis en uge til at lade op, men kikser det mod FCK, kan det blive en grim uge efterfølgende.