Snak

Mere indhold efter annoncen
"Til gengæld skulle han være dygtigere uden den. Og så ligner han en ren dræbermaskine."

Nemlig. Den gode gamle bruger Duncan beskrev Nemanja Vidic som levede udelukkende af: "af let saltede hundehvalpe og blod fra babysæler." Saadan en type kunne Broendby og Superligaen godt bruge.
AZ og Bech har vist allerede forsøgt at forventningsafstemme ift manglende evner med bolden. Til gengæld skulle han være dygtigere uden den. Og så ligner han en ren dræbermaskine.

Hvem snakker vi om her - Radosevic eller Laursen?
Hvem snakker vi om her - Radosevic eller Laursen?

Tag et vildt gæt :)
(Undskyld for anglificering).
CD

Jeg synes, at du tegner det lige lovlig sort op på ungdomssiden.

Ingen tvivl om, at FCN lige nu er en hård konkurrent i Københavnsområdet, men det er nu ikke fordi, at talenterne ikke findes i ungdomsafdelingen eller er sendt videre i de danske rækker. De fleste af de tidligere spillere er dog at finde i 1. division lige nu, hvilket er et skifte fra de sidste 5-10 år. Men det er vel mere fordi, at det igen er blevet en "Jyde-liga".

Jeg synes personligt, at der er for mange ikke-lokale spillere på Brøndbys hold lige nu. Indtil videre er det gået fint, men man ser meget ofte, at i krisetider, så trækker "lokale-spillere" sig sammen om klubben, og kæmper hårdere. Det gælder iøvrigt også i forhold til tilhængerne. Der kommer en distance mellem fans og spillere, hvis der er for mange, som ikke har "hjertet med på banen".

Tilbage til de unge... Der kommer løbende spillere op fra MasterClass, som der altid har gjort. Flere af dem har fået debut som 16-18 årig, og det virker da også til, at talentet er der. Med lidt god vilje vil Kabongo og Laursen spille størstedelen af kampene, og Frendrup/Bruus bør også få enkelte kampe igen i denne sæson.

Det er nu ikke helt skidt. Men der mangler lige nu en Holst eller Nørgaard til at være kulturbærer. Larsson er væk om 6 måneder, og derefter er det vel kun være Fisker tilbage, som man kan sige har en lokal mentalitet, og delvist Vigen. Det er for lidt.
theMischievousEmperor

Kan vi aftale, at du står for karaktererne på søndag?
Jeg kommer ikke til at se kampen, - bendix har også meldt pas.

Det kan være svært at diskutere nuancer med en, der er farveblind...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Cabra

Okay, enig ;)
Dk. Brøndby since 1985 Eng. Man U & Tottenh.since 1992 & 2009 Spa. Real Madrid since 2002 Tys. Dortmund since 1990
@Hendrixen

Ja intet problem, jeg står gerne for det i morgen.
TB: \"Den type angriber vi leder efter, har det med at melde sig ind i Bayern München."\
theMischievousEmperor

Top. Du kan finde skalaen, vi har bedømt efter, længere tilbage i tråden.
Men det har du nok allerede set :D
Det kan være svært at diskutere nuancer med en, der er farveblind...
Larsson er væk om 6 måneder, og derefter er det vel kun være Fisker tilbage, som man kan sige har en lokal mentalitet


Hvad skal det betyde? En "lokal" mentalitet, altsaa at han er dansker? For lokal er han ikke.
ConCort

Lokal mentalitet = større mental tilknytning til Brøndby end en spiller, som kun er der for kontraktens skyld.
Annonce