Snak

Mere indhold efter annoncen
@sømanden

Smut ind i Esbjerg-tråden eller troll et andet sted, idiot.
Brøndby IF-Frankfurt: 5-0 Karlsruhe-Brøndby IF: 0-5 Brøndby IF-fck: 5-0 agf-Brøndby IF: 0-7
Ja, det virker som et forholdsvist tåbeligt indlæg.

Vi håber vel alle på, at det begynder at blive bedre og bedre kontinuerligt. Men én enlig svale gør jo ingenting, ud over måske lidt håb. Hvis vi slutter på 3. pladsen i denne sæson, er det absolut accepteret.
https://www.bt.dk/superligaen/b.t.s-fodboldekspert-saadan-boer-broendby-og-agf-handle

Vi skal bare hente Okore, sælge minimum 2 stoppere, gerne 3 + en venstreback og så hente Grytebust i Odense og sælge begge vores målmand. Og så lige hente nogle nye angribere.

Jeg troede faktisk, at Peter Sørensen var klogere end det lort, han får skrevet.
Laeg dertil at Broendby aabenbart har i sinde at saelge Gammelby nu hvor Larssons kontrakt udloeber - et halvt aar efter han blev koebt. BT. Mere er der ikke at sige.
Jeg er ret optimistisk!

Vi har virkelig haltet og slidt og slæbt for at skrabe point sammen. Men jeg synes også, at der i dén grad har være spillemæssig fremgang i de seneste fem kampe (uanset, at kun de to er vundet). Det virker til, at konceptet er ved at sidde i skabet. FEDT!!

Til gengæld er jeg godt med på hvad en dårlig kamp, hvor tingene går os imod med stolpe ud, vil gøre ved troen og selvtilliden...

Men spil og selvtillid er ved at være dér og ser man på hvilke hold, som vi mangler at møde frem mod dels jul og dels frem mod slutspillet, så er jeg 99% sikker på, at vi starter slutspillet på plads nummer 3 og også har hentet point ind på hhv. FCK og FCM og dermed gjort deres forspring mindre. I slutspillet kan alt så ske (men mesterskabet tror jeg dog alligevel ikke på for nuværende).

Med følgende kampprogram frem mod jul, mener jeg ikke, at det er urealistisk at opnå 12 point (i hvertfald 10 point!) på de fire kampe.

Sønderjydske, ude
Hobro, hjemme
Vejle, ude
Vensyssel, hjemme

Når turneringen genoptages møder vi:
FCN, ude
Esbjerg, ude
Randers, hjemme
OB, ude
Aab, hjemme
Horsens, ude (ÅÅÅHHH pis!)

Her er det efter min mening ikke urealistisk at få 15-18 point.

Som jeg startede med - jeg er sgu optimistisk! :-)

Hvad mener I? Tror I på det? Er det urealistisk at samle så mange point og er I enige i, at spillet er ved at sidde der?

God dag!
INGEN OVER KLUBBEN!! BIF siden 1986 - i medgang og modgang.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Laeg dertil at Broendby aabenbart har i sinde at saelge Gammelby nu hvor Larssons kontrakt udloeber - et halvt aar efter han blev koebt. BT. Mere er der ikke at sige.


Er det helt skørt?
Det kan vise sig at blive svært, hvis det passer at man har giver omkring 10 mio for ham er det nok begrænset hvad mulighederne er for at komme ud af det uden et stort tab, men Troels Bech har jo længe været god til at tage sine tab og komme videre i en fart fra det der ikke virker.
Og det virker ikke til han overhovedet har Zornigers tillid. Hvis de indikationer der er af det holder, er det da bere at komme af med ham igen. Helt i tråd med hvordan Bech plejer at agere.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Laeg dertil at Broendby aabenbart har i sinde at saelge Gammelby nu hvor Larssons kontrakt udloeber - et halvt aar efter han blev koebt. BT. Mere er der ikke at sige.


Jeg er slet ikke stødt på de rygter omkring Gammelby. Givet de meget få chancer han har fået, virker det noget voldsomt allerede at sende ham videre efter blot et halvt år. Kopplin er self allerede sendt til Randers, men han var jo aldrig tænkt som andet end en gardering.
Nordens største!1
Det er vist bare fra den der BT ting.
Der kan jo være en grund til han har fået så få chancer. Oftest hvis man har en mand man ser det store lys i og en mand til samme plads der er på vej ud af klubben, gør man så meget som muligt for at sikre den nye mand så meget spilletid som muligt, så han er klar når den anden er videre. Det ikke rigtigt sket.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
I princippet måske, men i Brøndbys situation hvor spillet og resultaterne er endda meget ujævne, hvor tre bærende spillere er solgt og en fjerde (Rocker) er på bænken fordi han er helt ved siden af sig selv, giver det ikke meget mening at sætte anføreren som de andre skal læne sig op ad, på bænken.

Havde Brøndby drønet derudad, tror jeg også at Gammelby havde fået flere chancer. OG at sælge ham giver kun det mindste mening hvis Larsson forlænger - og det er der intet der tyder på, at han gør.
Det kunne nu fint have giver mening i nogle situationer. Larsson har ikke været imponerende. Brøndby har for længe siden udspillet sin rolle i mesterskabskampen.
Der har ikke været alverden at tabe ved at lade ham få flere chancer, hvis man tror på han er manden der skal være the shit på den plads når man starter op igen i februar.
Du kunne ligeså godt have argumenter for at hvis BIF havde drønet derudaf og været en del af guldkampen, ville der ikke være plads til at spille nye spillere ind. Situationen nu er mere til det.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Annonce