Snak

Mere indhold efter annoncen
Dejligt at så primitiv og brutal jydebold ikke lønner sig.
"Jeg tror, de fleste danske fodboldspillere ville elske at spille i Brøndby. De har det fedeste stadion og de bedste fans"
Besynderlig taktik som Randers praktiserer, endda på deres hjemmebane...
Specielt taget i betragtning af at det er dem som jagter 3. pladsen.
Jeg syntes da at have set kampe hvor de har spillet ganske fint fodbold.

Et langt stykke hen af vejen skal dommeren dog også være med dem for at en sådan taktik skal kunne lykkedes, hvilket den næsten gjorde idag.
Selvom jeg kun så 2. halvleg var der flere professionelle frispark som godt kunne give gult, hvor dommeren holdt kortene i lommen.

Men helt fortræffeligt at Bronzen nu er i hus :D
Har i tal på hvor mange frispark Nikolaj Poulsen begik i dag. Mærkværdigt at han slap uden så meget som et gult kort?
[i]Homer Simpson: "Heh Heh, Silly Lisa, vampires are make believe, like elves, gremlins, and eskimoes"[/i]
Brock-Madsen bidrog godt nok heller ikke med meget andet end frispark efter sit indhop.

Ellers var det en noget træg præstation af os. Uagtet at Randers måske var lidt vel voldsomme er det altså et problem at vi kan kyses på den måde. Pukki tilbage til sit uskarpe jeg, selvom den anden chance ikke var dårligt udført (der var altså ikke meget plads mellem Johnsson og stolpen). Den første kan ikke rigtigt forsvares ikke at få indenfor rammen. Fint med et mål til Riza, selvom det nok ret beset burde kategoriseres som selvmål, for frisparket var nok ikke gået ind uden Lundbergs hoved.

Det meste positive var vel nærmest at Elmander kom ind og efterlod et alt i alt fint indtryk. Han holdt godt i bolden og havde en fin tur der førte til frisparket der blev scoret på.

Trist affære. Lad os håbe vi kan slutte sæsonen lidt mere overbevisende hjemme mod Esbjerg. (Tillykke til dem med overlevelsen, men rent egoistisk ville vi nok have haft mere gavn af Vestsjællands fortsatte tilstedeværelse i ligaen; det er svært at se os hente 10-0 over tre kampe mod Esbjerg i næste sæson. Medmindre de selvfølgelig fortsætter deres uambitiøse afmontering af et udmærket Superliga-hold, så er det jo ikke til at sige.)
If Phil Jackson came back, still no coaching me.
Hvis man nu ikke lander Pukki, hvad så med Ishak fra Randers?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så skulle den mere eller mindre være sikker, Pukki skriver med Brøndby.
3 år og købspris på 5-6 mill....
Dk. Brøndby since 1985 Eng. Man U & Tottenh.since 1992 & 2009 Spa. Real Madrid since 2002 Tys. Dortmund since 1990
Fandme lækkert og piv billigt.
Daje!
Tjah det er vel ok, jeg synes ikke han er skarp nok nogen gange. Men til den pris, ja der er det en no brainer...:)

Tror det ville hjælpe Pukki en del hvis vi kun brugte ham som 9er..han er blevet brugt så meget på andre positioner at hans scorings snit er lidt misvisende..
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Piv billigt? Det er hvad Basel betaler for Daniel Hoegh.
Pukki har en mål-til-kamp–ratio på 38%. 5–6 mio. er ikke nogen vanvittig pris, men jeg synes bestemt heller ikke at det er noget røverkøb.

Han er en god angriber, han passer godt til Thomas Franks ønsker om en angriber, men hans skarphed skal forbedres, især hvis vi skal rykke os fremad. (Jeg siger ikke vi nødvendigvis skal slutte højere end bronzen næste år, men vi skal i hvert fald ikke være så langt fra sølvet til næste år som i år.)
If Phil Jackson came back, still no coaching me.
Annonce