Snak

Mere indhold efter annoncen
Var det ikke fordi man ikke kunne blive enig med Stabæk dengang?


Baade og, Broendby mente at til den pris Stabaek kraevede skulle spilleren kunne gaa direkte ind i startopstillingen og det vurderede man ikke at Borkeeiet kunne.

Kaiser var god til sidst, men han er dyr i loen og har kun et aar tilbage af sin kontrakt og saa er han vaek alligevel. Det ville vaere et scoop hvis man kunne hente 1 mio. Euro som det er blevet rygtet. Vigen tror jeg faar en del spilletid - ham kender Frederiksen fra U-21 dagene og han blev brugt flittigt. Tibbling og Mukhtar havde en skidt saeson, og man vil i saa fald saelge til en noget lavere pris end hvad man potentielt kan opnaa. Men nogle skal i hvert fald vaek, det er helt sikkert.
Jeg er efterhånden ret træt af at høre på Gammelby i medierne. Han stortudede under tiden med Zorninger, fordi han fik noget kritik i offentligheden. Efterfølgende var han meget på, hvad angår at tale om det gode humør og at det er hyggeligt at være til træning igen, da Retov tog over. Det hjalp dog kun momentvis på præstationerne. Nu snakken om, at det er så sjovt at træne et nyt system under NF.

Nu vil jeg gerne se, han levererer på et stabilt højt niveau.
Det er sgu ikke specielt godt spil der bliver disket op med.

Der er mangel på tempo, i spillet og i afleveringerne.
Der bliver taget forkerte beslutninger og driblet for meget.
For lidt bevægelse.

Og Vigen har været elendig.

Forsvaret har ikke været afstemt, de to CB placerer sig forkert i forhold til hinanden.
Det er selvfølgelig bare to træningskampe, men der er nogle bekymrende tendenser. Vores offensiv fungerer slet ikke, vi spiller langsomt og skaber ikke nok. Som forventet så er det svært for polakken at være eneangriber og vi lider under, at vi kun har en god kantspiller. Hverken Ante eller Uhre holder niveau eller er decideret kantspillere. Jeg vil faktisk påstå, at systemskiftet gør os mindre konkurencedygtige. Vi har som sagt kun en kantspiller og nu har vi ikke længere den plads, hvor Hany var absolut bedst på, han skal formentlig ned og spille 8er, hvor han i reglen har været middelmådig. Og så er vores absolutte stjerneangriber efterladt for meget til sig selv, hvilket er et problem, fordi det er begrænset, hvor meget han kan på egen hånd. Niels Frederiksen har valgt et system, vi ikke har spillerne til, men han regner måske med, at der bliver købt ind til i tilstrækkelig grad.

Vores defensiv giver desværre også for mange chancer væk. Og så er vi åbenbart tilbage der, hvor vi spiller uden målmand.

Vi skal have en CB og en kantspiller i dette vindue og helst også en venstreback, men kan vi kun få 2 ud af 3, så må vi leve med Jung og Mensah.

moderator
Hvordan stillede BIF op? Det er rimelig mystisk at brondby.com ikke skriver startopstilllingerne i træningskampe.

https://brondby.com/nyhed/2019/07/06/knebent-nederlag-i-berlin

Hvad skal man bruge det der til? Findes der et bedre sted man kan finde den slags info?
Dette er en signatur.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Du kan som regel finde den slags på twitter:

https://twitter.com/BrondbyIF/status/1147482860355497984
FCM Liverpool
moderator
Fedt tak. Mystisk at hjemmesiden ikke også lige skriver det.
Dette er en signatur.
Det fortæller noget om vores tiltrækningskraft, når Hjulsager vælger en belgisk bundklub fremfor os. Jeg antager, at vi har lagt en billet ind på ham.

Jeg er godt klar over, at vi har mange midtbanespillere, men vi skal jo af med nogen af dem alligevel. Halimi er på vej væk, Hany og Tibbling vil man gerne sælge så snart nogen byder et rimeligt beløb på dem.

Hjulsager kan også spille kant, og vi mangler kantspillere. Og han kunne være en oplagt case ala Zanka og Corner, en tidligere spiller, der har det svært i udlandet, som vi henter, bygger op igen og får tjent penge på. Det ville man så kunne bruge som anledning til at tiltrække andre på sigt.

Offensive hoejrebenede midtbanespillere er der for mange af i klubben allerede. Det er lige praecist det Broendby ikke er paa markedet efter. At koebe ham til kanten giver ikke mening med mindre Hedlund er paa vej vaek.
moderator
Angreb bliver Hedlund og Wilczek? Eller bare en mand på toppen med to kanter?

Hvad sker/skete der med CV? Har man hørt mere? Hvis han ikke skulle til BIF kunne de vel bare dementere?
Dette er en signatur.
Annonce