Snak

Mere indhold efter annoncen
- Vi ønsker så vidt muligt ikke at betale transfergebyr for spillere med en alder over 27 år

MAO; Brøndby henter alle de spillere over 27 de har lyst til på ethvert givent tidspunkt.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Vi ønsker så vidt muligt ikke at betale transfergebyr for spillere med en alder over 27 år


Giver dig ret i at de har garderet sig - men jeg tænker ikke at de melder ud som de har gjort, hvis de ikke har intentioner om at overholde det :-). Personligt tolker jeg det mere som om, at Brøndby er klar til at betale penge hvis der opstår en ekstraordinær mulighed alla Agger.
Well; man skulle angiveligt være i dialog med Larsson. Bliver det ikke til noget er det jo formentlig ikke fordi man har nogle transferprinciper omkring alder man går meget op i, men fordi man bare ikke kan få enderne til at mødes.

Og guderne skal vide at Larsson vil være mere en nemmeste løsning end en ekstraordinær Agger mulighed
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Og så kunne der være sjovt med en målmand der havde en redning en gang imellem. Han kan ikke bebrejdes for nogle af de 4 mål i dag, men en klassemålmand havde nok nappet en af dem.

Enig! Jeg sagde nøjagtigt det samme til en kammerat efter kampen igår. Han er simpelthen ikke en matchvinder. Pokalfinalen mod FCM har været Schwäbes eneste rigtig gode kamp - i min optik. De skulle have sendt ham til Stuttgart.
- Brøndby - Milan - Nottingham
Det er i øvrigt vildt nok at OB ikke vil sælge Jeppe Tverskov til BIF (de bød 4 mio, men fik at vide at de ikke ville sælge, og at man ikke behøvede at forhøje sit bud), en spiller der kun har 1 år tilbage af sin kontrakt.

Det siger en del om at BIF ikke har penge nok, er attraktive nok og OB ser sig på niveau med dem.

Når det så er sagt så er det helt ufatteligt Arajuuri nærmest er fast mand, og det bør han ikke være.

BIF skvatter rundt igen og igen i slutminutterne. Det kunne tyde på dårlig form og dårlig coaching.
Der skal kun fissekarle til Roma, ikke freaks.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, de skulle bestemt have sendt ham til Stuttgart. Desværre har BIF været meget ringe til både køb og salg af spillere de sidste 15 år. Lad os håbe at CV får lidt styr på det.

Der render vel spillere rundt i Europa for en lille milliard som BIF har ladet gå gratis.
BIF skvatter rundt igen og igen i slutminutterne. Det kunne tyde på dårlig form og dårlig coaching.


Jeg synes da det var Braga som virkede trætte til sidst - og forståeligt nok i og med at deres sæson først starter i weekenden. Netop derfor var det ekstra bittert at vi fjumrede i det i slutminutterne. Totalt unødvendigt. I det hele taget forærede vi dem tre af de fire mål. Så har man altså ikke spillerne til at være med på dette niveau.
Lad mig starte med det positive efter i går:

Der var super stemning på stadion i går og hyggeligt i fanzonen. Kaiser var fremragende.

Jeg kan se at mange har været efter Arajuri og Rado efter kampen i går. Ara var selvfølgelig skyld i det 3. mål, men han vandt en del dueller og var ikke i nærheden af at være den dårligste midterforsvar i går. Rado laver også en fejl ved målet til 1-2 men det er altså Jung der starter det. Den aflevering Jung laver er fuldstændig tåbelig. Rado har en man i ryggen, der kommer en person mod Jung, så Rado kan ikke spille ham igen. så står der en angriber omkring Arajuri og en omkring Hermanson. Så hvem fanden er det Rado skal spille den til? Ja en præcis aflevering kan komme ned til Marvin som så ikke ville kunne gøre andet end at sparke bolden frem. Så kan Jung sku lige så godt sparke selv i stedet for at smide en presset bold ind til en som intet kan gøre med den.

Så er vi nået til banens klart dårligste mand: Hermansson.
Hold nu op hvor lavede han mange fejl defensivt og kunne ikke ramme noget som helst frem i banen. Ved 1-1 målet gider han ikke engang at hoppe op for genere modstanderen. Det 3. mål følger han ikke med angriberen og lader Arajuri stå helt alene og så et flot selvmål.

Jeg ville også rigtig gerne have en ny målmand, for det virker ikke som om at de stoler på ham og det er muligvis også med til at gøre forsvaret endnu dårligere. En Rønnow tilbage ville være dejligt, Da der mangler en verbal målmand.
det kunne dog også tænkes at Marvin ville være bedre hvis han rent faktisk have et forsvar foran sig som han stolede lidt på. Så en ny mand i midterforsvaret il at spille sammen med skipper ville også være højt på min ønskeseddel.

Så må vi også gerne lige få forlænget kontrakten med Kaiser som i lige nu...
Acheron 3
Totalt unødvendigt. I det hele taget forærede vi dem tre af de fire mål. Så har man altså ikke spillerne til at være med på dette niveau.

Synes faktisk at alle målene er pakket ind i en gavebutik som om det var jul.
Det 1. Braga mål er efter et tåbeligt frispark fra Fisker og elendig opdækning, hvor der mangler en del opmærksomhed.
2. mål siger sig selv, og jeg er lidt enig med simonstof at Jung er medskyldig med at give en lorte aflevering. Den skal Jung selv cleare. Men selvfølgelig skal Rado jo håndtere bolden bedre, så helt uskyldigt er han ikke.
3, mål er jo idioti, jeg har aldrig spillet imod forsvarsspillere som lader bolden ramme jorden når du er 1 mod 1. Det er helt sort.
4. mål betegner meget godt Brøndbys indsats i Europæisk sammenhæng.

Alt i alt er det bare trist, når spillet på banen sådan set var fint nok, og med 2 mål burde der være en mulighed i returen, men det faldt lidt til jorden i overtiden.
Positive var selvfølgelig Kaiser som virkelig har bekræftet hvad Zorniger hele tiden sagde om ham, synd det krævede at Zorniger ikke skulle være der mere før niveauet kom op på det niveau.

Jeg håber ikke det slår spillerne for meget ud med de fejl til sidst, men på den anden side har der været en del af dem på det sidste så det burde vel være sket så.
Ny kamp søndag i primetime, så må der gerne komme point på kontoen igen.
Well; man skulle angiveligt være i dialog med Larsson. Bliver det ikke til noget er det jo formentlig ikke fordi man har nogle transferprinciper omkring alder man går meget op i, men fordi man bare ikke kan få enderne til at mødes.

Og guderne skal vide at Larsson vil være mere en nemmeste løsning end en ekstraordinær Agger mulighed

Der ville jo sådan set ikke være transfergebyr på Larsson - men der ville nok være en større sign-on, samt en meget høj løn.
Annonce