Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er lidt parakdosalt, at vi er det mest scorende hold i ligaen og vi ofte spiller meget langsomt og ideforladt. Ja, det er faktisk i reglen kedeligt at se os spille under Niels Frederiksen. Meget af svaret hedder selvfølgelig Kamil Wilceck.
Broendby har jo heller ikke noget de skal naa pt.
Næh. Men vi spiller mod det absolutte bundhold, som lukker mål ind i spandevis - og som tilmed spiller uden deres største profil. Vi burde kunne lukke den kamp.

Min kritik var heller ikke så meget på den specifikke kamp. Jeg synes det generelt er kedeligt at se os spille fodbold under NF.
Røv kedeligt.

Og skandaløst ringe angrebsspil
Oprigtigt spørgsmål:

Hvad er gevinsten/fidusen ved fortsat at spille så meget med Mukhtar når han er væk fra jer om 6 uger ?

//hjst
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
At vinde saa mange kampe som muligt. I dag viser jo meget godt hvor kampafgoerende han kan vaere.
Broendby foer 532 - 18 maal i 11 kampe, 1.64 maal indkasseret per kamp.

Broendby efter 532 - 3 maal i 4 kampe, 0.75 maal indkasseret per kamp.

Kampprogrammet samlet set har vaeret nemmere i de fire kampe efer 532, saa det er nok foerst efter kampene mod AGF, FCM og FCK man kan konkludere noget. Det er dog stadig en ret stor forskel.
Kedeligt er nu ikke lige det ord der ligger lige for når jeg tænker BIF, sådan helt generelt.

Man bruger Mukhtar meget fordi både Vigen, Tibbling og Fisker er skader.

Ja, 532 har været en bragende succes. Men det skal med at der kun blev spillet 3-4 kampe med Rosted og Maxø i 433
Vi spiller på ingen måder underholdende - men det bytter jeg gerne for tre point. Der er ingen tvivl om, at NF ønskede et aggressivt første pres og derefter positionere sig dybt, og vente på de fejl som Silkeborg konsekvent laver.

Men spørgsmålet er hvor længe NF kan få opbakning, til at spille så passivt og angribe med så få spillere.

Hany havde med garanti ikke spillet så meget, hvis Vigen og Tibbling ikke var skadet.
Takker for diverse svar vedr. anvendelse af Mukhtar. Én fugl i hånden osv. Forstår det jo godt, men med tanke på den "længere bane" synes jeg andre burde få flere chancer.

I øvrigt: Hvis muligheden skulle opstå ville det måske være på sin plads at vise interesse for Silkeborg-målmanden. Han er da ikke fejlfri, men virker mere solid end jeres nuværende.

//hjst
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
Annonce