Snak

Mere indhold efter annoncen
Diogenes

Helt ærligt behøver jeg vel ikke fortælle dig om alle de svenske eller norske flop der har været i Superligaen. Jeg siger ikke man nødvendigvis er dårlig hvis man kommer fra de ligaer, men du får det til at se ud som om man altid er god. Det er min pointe. Den har måske ikke været klar nok, men håber du forstår den. Brøndby har ikke penge til at smide 10 mil efter et flop. For værd en god spiller fra Norge eller Sverige kan man finde 3 flop, så selvom du kun kan navnene på de gode, må du ikke glemme de dårlige

Hermansen er 3. målmand. Han er i øvrigt 185 ifølge målmandstrænerne. Og helt seriøst så virker du ikke til at se meget u fodbold, og derfor bør du nok lade være med at kommentere. Hermansen spiller en del på u-19 og noget på reserveholdet. Han har en stor spring styrke og er super hurtig. Og ja der er flere målmænd på 195 cm end 185, men man kan ikke dømme nogen ude på det. Det må du vel kunne forstå? Og som jeg sagde kan der ske meget i fodbold, så om han lige bliver 1. målmand i 21 er ikke sikkert, men der arbejdes hen mod det, og han er i øjeblikket kun erfaring væk fra at være 2. keeper. Vi skal heller ikke mere end et år tilbage før at finde han har spillet på landsholdet. Men trænerne mener ikke han er god nok, eller hvad er din pointe? I bund og grund taler du om noget du ikke har indblik i, formentlig fordi det ikke interessere dig så meget med u bold og vores talenter, men så lad venligst være med at udtale dig om det. På forhånd tak
Helt ærligt behøver jeg vel ikke fortælle dig om alle de svenske eller norske flop der har været i Superligaen.


Nej. Specielt ikke fordi det aldrig har staaet til diskussion at der har vaeret svenske og norske flop i Superligaen.

du får det til at se ud som om man altid er god. Det er min pointe.


Der er i saa fald en ret daarlig pointe som beror paa en helt basal misforstaaelse af det danske sprog. Det du skrev var: "hvis du seriøst mener stjerner i Norge/Sverige også er gode i Danmark mangler du at se fodbold." Specielt naar du kommer til maalmaend mener jeg helt serioest at Grytebust, Olsen, Johnsson og Dahlin har vaeret store profiler.

For værd [sic]en god spiller fra Norge eller Sverige kan man finde 3 flop, så selvom du kun kan navnene på de gode, må du ikke glemme de dårlige


Men hvor mange af de spillere er koebt ind for +10 mio. kr.? Pape Pate Diouf og...Peter Larsson? Er der andre?

Hermansen er 3. målmand.


Det er faktisk min pointe. Der er intet der tyder paa at Broendby vurderer han er klar til at vaere foerstemaalmand i 2021 - hvad dine angiveligt paalidelige kilder ellers siger.

helt seriøst så virker du ikke til at se meget u fodbold, og derfor bør du nok lade være med at kommentere.


Helt serioest saa tror jeg at U-19 og U-21 landstraenerne ser ret meget ungdomsfodbold og naar de alle vurderer at han ikke er god nok til at vaere foerstemaalmand saa er der jo nok en grund til det.

ja der er flere målmænd på 195 cm end 185, men man kan ikke dømme nogen ude på det. Det må du vel kunne forstå?


Jeg har heller ikke doemt ham ude - jeg skrev faktisk det modsatte, at det sagtens er muligt at han kan blive en dygtig maalmand en dag. Kan du lige remse alle de topmaalmaend op der er 1.84 eller lavere som er hans hoejde ifoelge transfermarkt?

t. Men trænerne mener ikke han er god nok, eller hvad er din pointe?


Ja, det er lige praecist min pointe. Ellers ville han jo nok starte ind, hvis han var den bedste. Han har i oevrigt aldrig vaeret udtaget til U-21, men kun ageret reserve i U-19 regi.
Diogenes

Jeg tror helt grundlæggende vi går galt af hinanden i denne samtale, men du nævner at fordi han ikke har været god nok til at føre førstemålmand på U19 landsholdet har man dårlige muligheder for at blive 1. målmand i Brøndby? Det synes jeg er noget af et dårligt argument. Samtidig nævner du at en 19 årig spiller ikke har spillet U21, når langt de fleste 19 årige ikke kommer op før de bliver 20, og selvom de har været rigtig gode. Desuden er der mange spillere som er blevet gode trods de ikke spillede u landshold og mange der har spillet i landshold som ikke bliver til noget. Jeg synes det er et tyndt argument.

Og ja, som jeg siger er det flere målmand som er højere end ham, end der er lavere end ham, men det er heller ikke fordi han er Kasper Fisker højde. At definitivt dømme nogen ude pga det synes jeg er mærkeligt, specielt når du aldrig har set ham spille.

Og det er næsten det jeg synes er mest groteskt. Du dømmer simpelthen en spillers niveau udelukkende baseret på en transfermarkt side. Det må du vel kunne se ikke giver nogen form for mening? Hvis du nu havde set ham spille, og derfra havde vurderet du ikke mener han er god nok er det en fair holdning at have, men fordi du har set en side på et tysk site, som sjældent er rigtig præcist omkring danske u spillere, synes jeg virker mærkeligt.

Som jeg sagde i mit første indlæg, som jeg tror du har glemt, kan der ske meget i fodbold. Det kan være Hermansen aldrig udvikler sig mere. Det kan være han bliver solgt inden vi får brug for ham. Det kan være han bliver skadet og bliver nødt til at stoppe. Det kan såmænd også være vi får et godt tilbud på en dygtigere målmand og slår til der, men det så er fra Danmark, Sverige, Norge eller et helt 4. sted.

Jeg vil dog holde fast i at med vores økonomi i betragtning kan man ikke forvente vi kan smide 10 mil+ efter en spiller når vi lige har lyst. Og jeg mener heller ikke det er værd at bruge så mange penge på måske at få den 3. bedste målmand i Superligaen i stedet for den 5-6 bedste, medmindre der kommer et stort nok bud på Schwabe til det kan retfærdiggøres.

Personligt tror jeg i øvrigt han ville starte ovrr Tørnes hvis Schwabe fik en længere skade, men man vil hellere have erfaring på bænken, eller i perioder hvor man skal spille en eller to kampe. Den står dog for egen regning
Liste over lave målmænd (et par af dem er nogenlunde moderne.. :) ):

https://howtheyplay.com/team-sports/Top-10-Shortest-Professional-Goalkeepers

Jfr samme side:

1. Yann Sommer: 1.83 m or 6 ft 0 in

2. Víctor Valdés: 1.83 m or 6 ft 0 in

3. Vincent Enyeama: 1.80 m or 5 ft 11 in

4. Mathew Ryan: 1.84 m or 6 ft 0 in

5. David Ospina: 1.83 m or 6 ft 0 in

6. Claudio Bravo: 1.84 m or 6 ft 0 in

7. Kenneth Vermeer: 1.82 m or 6 ft 0 in

8. Beto: 1.83 m or 6 ft 0 in

9. Michel Vorm: 1.83 m or 6 ft 0 in

10. Nicholas Rimando: 1.78 m or 5 ft 10 in

11. Anthony Lopes: 1.84 m (6 ft 0 in)

12. Guillermo Ochoa: 1.83 m (6 ft 0 in)

Læg dertil at Casillas skulle være 1.85 høj..
du nævner at fordi han ikke har været god nok til at føre førstemålmand på U19 landsholdet har man dårlige muligheder for at blive 1. målmand i Brøndby? Det synes jeg er noget af et dårligt argument.


Saa er det godt det heller ikke er mit argument. Mit argument er at der ikke er noget der tyder paa at han er langt nok i sin udvikling til allerede at vaere foerstemaalmand i 2021 som dine "paalidelige kilder" mener er planen.

Samtidig nævner du at en 19 årig spiller ikke har spillet U21, når langt de fleste 19 årige ikke kommer op før de bliver 20, og selvom de har været rigtig gode


Og hvor mange af dem er foerstemaalmaend i topklubber i Superligaen?

Desuden er der mange spillere som er blevet gode trods de ikke spillede u landshold og mange der har spillet i landshold som ikke bliver til noget.


Bestemt, men sjaeldent naar de er 20.

At definitivt dømme nogen ude pga det synes jeg er mærkelig


Saa er det godt jeg heller ikke goer det, men faktisk skriver det modsatte: at jeg sagtens kan se at han faar en fin karriere paa trods af det, men at det er naivt at tro han vil vaere klar om halvandet aar.

Du dømmer simpelthen en spillers niveau udelukkende baseret på en transfermarkt side.


Nej, paa hvad andre ungdomstraenere mener om hans niveau.

Jeg vil dog holde fast i at med vores økonomi i betragtning kan man ikke forvente vi kan smide 10 mil+ efter en spiller når vi lige har lyst.


Det var heller ikke diskussionen, men derimod at Schwabe blev solgt for +10 mio. kr. saa man netop har resourcerne til det.


Randomhero

Fin liste, og bestemt nogle gode maalmaend paa den liste, men ogsaa nogle som er gaaet paa pension for nogle aar siden og nogle som ikke helt er hvad man vil kalde topmaalmaend (Rimando? Beto? Enyeama?)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fin liste, og bestemt nogle gode maalmaend paa den liste, men ogsaa nogle som er gaaet paa pension for nogle aar siden og nogle som ikke helt er hvad man vil kalde topmaalmaend (Rimando? Beto? Enyeama?)


Afgjort, jeg tog bare listerne i deres helhed selvom flere måske ikke ligefrem er relevante
Og det underbygger jo egentlig min pointe - det kan lade sig goere at vaere topmaalmand og 1.84 - men sandsynligheden taler imod det naar en liste over de 10 bedste maalmaend med den hoejde inkluderer folk som er gaaet paa pension og kun har spillet i MLS. Talentet skal vaere helt ekstraordinaert.
Shit en ringe første halvleg... Larsson på midtbanen giver nada- han er en omvandrende kegle. Ind med Tibbling.
Jeg kan godt forstaa ideen med at baenke Mukhtar fordi man troede kampen i dag ikke ville en kamp der bille blive vundet og tabt paa fight - men en hoejreback ude af form som erstaning naar baade Vigen og Tibbling er til raadighed?
Det er totalt blæst den opstilling.

Hany og Hedlund spiller alt for selvisk, Larsson skal være væk efter nytår
Annonce