Fsva vindermentalitet og tabermentalitet, så er det NF jeg taler om. jeg er med på at HOLDET skaber vindermentalitet via sejre.
Han vil tilpasse forventningerne HVIS vi nu skulle blive nummer 7, så han kan sige " jeg sagde det jo, det er svært det her, og Randers er pissegode bla bla.
Jeg synes det ville have været på sin plads, at han efter denne sætning, bruger nogle kræfter på at indgyde tillid til sit hold og sagt noget i retning af; "men det klarer vi, det SKAL VI, vi kommer til at kæmpe så det sprøjter for at afgøre det selv".
Det er muligt jeg er selektiv mht AZ, (men næppe) men hans 51 sejre i 84 kampe med BIF er en sejrprocent på knap 61. Det er præcis den samme procent som Ståle S havde i FCK i første omgang, og 4% bedre end Ståle i anden omgang.
Så kan vi altid diskutere om at pilen pegende nedad i sidste tid for AZ, men Ståle har også haft nedture.
Jeg er bare principielt imod konstante trænerfyringer i tide og utide, og når man har bevist man kan spille med om mesterskabet og har en slump, så skal man sgu ikke hældes ud. AZ lavde direkte impact da han ankom og det havde NF ikke.
Der skal kun fissekarle til Roma, ikke freaks.