Snak

Mere indhold efter annoncen
Dommeren Mads Kristoffer Kristoffersen. Er generelt ikke glad for ham, og han har ofte dømt i mod os. Men i aften har vi vist ikke noget at brokke os over.
Skyggekabinet
@oynaz
Dagens dommer.
Bør Lindstrøm ikke tage den operation nu når han er ude de næste 2 kampe?

Han går jo rundt og tager sig til knæet og anklen en håndfuld gange på banen. Det kan altså ikke være helt sundt at spille med en skade.

Han virkede ret frustreret over smerterne og jeg tænker at det var en opbyggelse af flere frustrationer der fik bærget til at flyde over.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Enig, han bør blive opereret i denne uge. Han kan alligevel ikke gøre mere i indeværende sæson med det stupide røde kort.
Jeg synes ellers vi sæsonen igennem har spillet klogt og modent, men i går lod vi os stresse og spillede med hovedet under armen.
FCK startede fint, men vi arbejdede os ind i kampen, spillede os rundt om presset og fik endda flot udlignet deres lidt heldige føring. Jeg synes første halvveg var fin.
Men i anden halvleg, hvor FCK startede stærkt igen, gik vi jo i panik efter de scorede. Pludselig var alt vi kunne finde ud af, høje håbløse bolde op i hovedet på Zanka. Noget helt andet end det kloge og skarpe omstillingsspil vi har praktiseret det meste af sæsonen.
Og vi lod os frustrere og trak en fandens masse gule kort på en masse forseelser der, med undtagelse af det nødvendige Corlu trækker, alle var frustrations- og oversatsningsfrispark. Og så det røde, som er en rigtig svinestreg af Lindstrøm, knopperne forrest i bagbenet på Falk, og som han ganske fortjent bliver udvist for.
Der bliver talt om, at dommeren var imod os, og jeg sad da også og synes at Zanka f.eks. slap let i en række situationer. Men straffet og alle de kort vi fik var helt efter bogen, og holdet svigtede kollektivt ved at lade sig frustrere unødvendigt. Karantænerne til Lindstrøm og Jung var jo unødvendige.
Det var, som en anden skrev, især de unge der svigtede. Lindstrøm, Frendup og Slimane. Jeg forstår ikke udskiftningen af Vigen med Slimane i halvlegen. Vigen er en klog, erfaren spiller. God at have i sådan en kamp.
Nå, jeg har ikke opgivet håbet. Hvis FCK tager point mod FCM i næste runde, kan vi stadig tage mesterskabet med to sejre. Men klogskaben skal tilbage på AGF, hvor vi er uden Jung og Lindstrøm.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvis FCK tager point mod FCM i næste runde, kan vi stadig tage mesterskabet med to sejre.


Det kraever i saa fald at AGF ogsaa tager point paa MCH Arena og at FCM dermed ikke vinder i deres sidste fire kampe.
Der bliver talt om, at dommeren var imod os, og jeg sad da også og synes at Zanka f.eks. slap let i en række situationer. Men straffet og alle de kort vi fik var helt efter bogen, og holdet svigtede kollektivt ved at lade sig frustrere unødvendigt. Karantænerne til Lindstrøm og Jung var jo unødvendige.

De kort vi fik, er alle helt efter bogen, der er intet at komme efter.

Min anke går på at der var situationer hvor vi ikke fik frispark og den vilde takling Falk laver et at Jobbe er blevet vist ud, giver ikke engang en henstilling.

moderator
"Min anke går på at der var situationer hvor vi ikke fik frispark"


Det kommer bare til at virke en anelse skingert, når der er tale om små situationer der ikke er kampændrende/afgørende. Hvis tilgangen er at alle små fejlkendelser skal kritiseres og dommeren dermed ikke har haft en god dag, så bliver det jo umuligt nogensinde at bedømme en dommerpræstation som god. Bliver fodbold så ikke en smule kedeligt, hvis det hele skal gå op i brok efter kampene?
Dette er en signatur.
Min anke går på at der var situationer hvor vi ikke fik frispark og den vilde takling Falk laver et at Jobbe er blevet vist ud, giver ikke engang en henstilling.


Den kunne også hav givet et gult ja.
Og hvis Hedlund havde fået frispark da Zanka tager slynggreb om ham i FCK´s højre forsvarsside, kunne det have givet en potentielt stor chance.

I det hele taget slap Zanka på mirakuløs vis for kort i den kamp.

Der er ingen der siger at et sådan frispark havde givet mål, så langt fra. Men havde Zanka fået gult, som han måske nok fik sparet op til i løbet af kampen, havde han nok ikke gået helt så meget til den. Det så man jo med Hermansson der fik gult efter 5 min. Det var også et kort efter bogen, intet problem der, men det har bare en effekt, når en spiller får gult. Det ser man i al fald ofte.
Ja og Frendrup har sluppet for gult et par gange efter at have lavet straffespark. Så sådan kan det gå begge veje.

I skulle se FC Midtjyllands tråd efter jeres kamp mod dem. De følte at det var Brøndby der ikke fik tildelt gule kort.

Var det ikke også Radosevic som eksperterne mente burde have fået sit andet gule kort og dermed rødt i FC Midtjylland kampen?

Sådan kan det gå frem og tilbage. Det tabende hold vil altid finde undskyldningerne frem. Vi gør det også i FCK tråden. Det er naturligt.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Annonce