Jeg lyttede lige til 2x afsnit af Brøndby Lyd på vej i seng i går aftes, og der sagde Farzam, at han regnede med, at det ville blive et blodbad på afgange fronten, og at op til ni spillere efter nederlaget til Vejle havde fået at vide, at de kunne forlade klubben, så det skal blive interessant at se, hvem der forlader klubben, og om der kommer mere ind efter Adamsen og evt. Dennis.
Personligt vil jeg mene, at vi trænger til en CB også uagtet, om Lauritsen og Vanlerberghe bliver eller smutter, da Cooper slet ikke har fidus til dem. En af deltagerne i panelet sagde også i et af afsnittene, at Vanlerberghe vidst kun havde spillet under 90 minutter sammenlagt under Cooper, og Lauritsen tror jeg har spillet mindre, så der skal helt sikkert en CB mere ind til at supplere for Alves og Binks, hvis en af dem skulle gå i stykker eller få karantæne.
Men så er vi også pænt stacked over hele linjen, hvis der kommer en CB ind med tanke på købene af Bartosz Slisz og Sow, og potentielt Adamsen, Dennis og en ny CB, og så med forlængelserne af Ambæk og P. Så alt i alt et meget spændende vindue klubben har gang i, og jeg har store forventninger til forårssæsonen.