Snak

Mere indhold efter annoncen
1-0 nederlag til Malmø i et opgør der nok ender med at have mere fokus på det der skete udenfor stadion, end det der skete indenfor.

Nu skal man ikke tage for meget med fra de her resultater, for det har været skiftende formationer og kampe uden betydning. Men bekymrende at det har været det samme kedelige spil som i store dele af sæsonen.

Jeg tror Frank står foran en kæmpe opgave for at ende i top 3 og umiddelbart vil jeg sige det ligner mere end 4-5 plads end top 3.
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Så er muligheden der for unge Malte.

Et ½ år med Danny Agger vil sikkert være godt for udviklingen af ham(Inden Danny smutter/stopper??).

Juelsgård og Ørnskov er næppe specielt meget bedre alligevel.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Det ender nok med Ørnen dernede sammen med Danny.

Jeg kommer til at råbe meget de næste mange weekender....
Et alvorlig bet i forhold til at komme i top tre. Men det var tilsyneladende den risiko, man var villig til at løbe.

Hvis Agger bliver skadet, findes der så et forsvar i superligaen, som umiddelbart er ringere, end en fuldstændig uprøvet ung spiller og en middelmådig central midtbanespiller?


Det ender nok med Ørnen dernede sammen med Danny.


Det tror jeg desværre os. Agger og Malthe er begge venstrebenede, og spiller normalt venstrestopper. Ville dog ønske at vi smed Agger over som højrestopper og lod Malthe spille venstre. Synes han har set rigtig fornuftigt ud i de kampe han har fået.

Men det er egentlig ikke det, som er den største bekymring, for uanset hvem Agger får som makker, så skal hans guiding og støtte nok sikre en hvis klasse. Den store bekymring/spændning kommer i de kampe, hvor vi kommer til at undvære Agger og forsvaret kommer til at bestå af Malthe og Ørnskov.

Iøvrigt er det ekstremt urealistisk at Agger skulle smutte til en anden klub, enten forlænger han med Brøndby, ellers så stopper han med at spille bold.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er ikke økonomi i BIF til top tre så enkelt er det, måske om et år eller to.
Der er ikke økonomi i BIF til top tre så enkelt er det, måske om et år eller to.


I forhold til budgettet?

Her ligger bif i top3.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Tror der menes i forhold til hvordan de penge er blevet brugt indtil videre, der har været nogle gode handler, men alt for mange dårlige.
Tror der menes i forhold til hvordan de penge er blevet brugt indtil videre, der har været nogle gode handler, men alt for mange dårlige.


I givet fald en dårlig formulering...
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Jeg må sige, at jeg efter transfervindue og træningskampe ikke er blevet mere optimistisk.
Det store behov i vinduet var en (mindst en) klassekant, der kunne skabe noget offensivt, og så evt en langtidsholdbar løsning ved siden af Agger.
I stedet har man fået en kant fra første division, og i midterforsvaret fået Albrechsen skadet og solgt Dumic.
Desuden: en ekstra højreback hvor man er godt besat og en polsk angriber der ikke kunne komme på holdet i Italien, i stedet for en dansk angriber der ikke kunne komme på holdet i Frankrig.
Jeg sætter mit naive håb til at David Boysen er flyvende i foråret, for ellers ligner det det samme lidt over middelmådighed.
Annonce