Snak

Mere indhold efter annoncen
https://www.facebook.com/brondbysupporterstrust/posts/1170492902968532
Så er der for alvor fest. Mon ikke BST har taget munden lidt for fuld her?

Nuvel, der er mange, der er utilfredse med Jan Bechs ageren, og formentligt også en del, der ønsker ham trække sig tilbage i hvert fald i en rum tid, men decideret at kræve det, er alligevel et drastisk skridt, som de næppe har den store opbakning til.
Mon ikke at hvis alt kommer til alt man kan barbere en hel del millioner af loenningslisten til sommer? Likviditeten for at naa dertil kan helt sikker laanes af pengeinstitutioner eftersom man rent faktisk har bragt gaelden ned.

Manglende likviditet, Auri, sparekurs. Dejavu all over again.
Den klargjorde, at Brøndby IF ikke alene er i en ledelsesmæssig krise, men også en økonomisk krise.


Haha.

Well, BST giver den gas. Folk er rimeligt galsindede på FB siden.

Uanset hvad der sker, så er der lagt op til nogle smutter fra bif bestyrelsen.


Øhh...

Mads Glenn Wehlast ‏@MadsWehlast 55m55 minutes ago View translation
JBA sagde i går alle i bestyrelsen bakkede ham op. Nu melder BST ud, at de ikke støtter ham. Hvad mener @Sune_Blom der sidder på BST mandat
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Nu er Ayn Rand-keglen Lars Seier ude og sige Brøndbys fans skal tage sig sammen, hvad skal den idiot dog blande sig i klubbens sager for. Det er vel mere klubbens ejer om nogen, der skal tage sig sammen og ikke fansene. Fordi han er rig fritager det ham ikke fra at blive stillet til ansvar selvom vi alle godt ved, at det er Lars Seiers filosofi.

Bortset fra det ved jeg ikke om det er helt klogt det BST har gang i.
Jeg er enig om at JBA burde have fratrådt sig formandsposten. Men jeg finder BST´s handling overilet og uklog. En ting er at tage offentlig afstand fra hans handlinger eller kritisere ham, men at kræve at han skal gå af er bare dum. Til syvende og sidst er det kun ham der kan bestemme sig for at gøre det, så det er svært at se nytten ved dette.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Seier... Er det ikke ham, der har tosset rundt for Team Saxo?

Ucharmerende, usympatisk og utiltalende.
Jeg er enig om at JBA burde have fratrådt sig formandsposten. Men jeg finder BST´s handling overilet og uklog. En ting er at tage offentlig afstand fra hans handlinger eller kritisere ham, men at kræve at han skal gå af er bare dum. Til syvende og sidst er det kun ham der kan bestemme sig for at gøre det, så det er svært at se nytten ved dette.

Det ligner en hail mary fra en forening, der var ved at gå noget i glemslen.
Selv i det tilfælde, ville man snildt og nemt kunne hente 10-20 mio fra fans i en emission, og dermed klare sig frem til sommer, hvor størstedelen af ens udgifter helt automatisk forsvinder i kontraktudløb. Derfra skulle forretningen geares helt anderledes, og måske endda dette ville resultere i en nedrykning, men nogen konkurs ser jeg ikke ske.


Ja, ingen grund til at tro Bif ikke også er her om et år, fem år eller femten år. Der er massere af mennesker og penge der nok skal sikre det.
Skulle det eskalere yderligere med JBA, vil vi bare se en ny version af Bif, kald den 3.0, 4.0 eller 5.0 efter egen smag.
Det billede du tegner med at geare udgifter via kontakter der løber ud, er worst case scenario. Heldigvis når vi ikke dertil.
Mit gæt er at Bif til sommer vil være meget aktive på transfermarkedet og JBA vil poste mange penge i det. Han har behov for succes i en fart, så folk kan glemme denne pinlige sag.
På sin egen skæve måde, tror jeg egentlig Bif kan komme styrket ud af denne sag, mens JBA kan komme både imagemæssigt og økonomisk plukket ud af det.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Jan Bech lå i en periode og sendte sms-beskeder til cheftræneren under og efter kampene, hvor han gav udtryk for sine holdninger om spillernes præstationer.

Oh dear. Manden er jo komplet vanvittig.
På sin egen skæve måde, tror jeg egentlig Bif kan komme styrket ud af denne sag, mens JBA kan komme både imagemæssigt og økonomisk plukket ud af det.

Den økonomiske del tror jeg ikke han bekymrer sig vildt om - han er, som jeg forstår det, gået ind i projektet for at få Brøndby tilbage på sporet, og vil prøve at gøre det på en måde der ikke får BIF til at bløde, hvis han selv trækker stikket. Men det har sandsynligvis været med en intention om at bruge egne penge på at få BIF tilbage på sporet. Om det så er 200 mio. eller 400 mio. har sandsynligvis været underordnet - nogle har pengene til formel 1 eller Premier League. JBA har pengene til Brøndby og Superligaen, og jeg tror det kan række til at få BIF tilbage i top 2 igen - men pt. ser det ikke sandsynligt ud med 2018, medmindre man virkeligt finder en kapacitet på trænerposten og poster flere penge i projektet.
Annonce