Dernæst skal der skaffes 2 mio. kr. + hvad der bruges på spillerkøb.
Det er ikke sådan, det er skrevet ind i forventningerne til årsregnskabet. Der står, at man forventer transferindtægter på 17 mio og et lille transferunderskud på under 5 mio. Der røg allerede 4,4 i årets første tre måneder (indtægter på 2,3; omkostninger på 2,8; afskrivninger på 3,9).
Det begynder så at blive kringlet her, fordi transferindtægternes påvirkning på transferbalancen afhænger af spillernes værdisætning. Er Riza således værdisat til 15 mio (det tvivler jeg dog på), så giver det altså kun 0-5 mio at have i transferunderskud. Er han derimod værdisat lavere, så er det både beløbet over hans værdisætning (15 mio - værdisætning) og de 0-5 mio, der er budgetteret til at kunne have i transferunderskud.
Det er forholdsvist svært at gætte på, men jeg tør dog med sikkerhed sige, at det ikke er 17 mio i indtægter + transferunderskud, der skal hentes.
Jeg regner med, at man sælger Eriksson, Nunez og Phiri. Det skulle gerne give i hvert fald 15 mio at købe ind for.