Redigeretman 30. maj 2016
Trupstatus:
Målmænd: Vi henter vel en tredjemålmand blandt de mange unge talentfulde, der løber rundt?
Forsvar: Med budgettet pt. er der ikke penge til at være utilfreds med de 4 backs (+ evt. Crone) vi har. Ingen har imponeret voldsomt, Larsson har skuffet, men det er vel stadig til at spille med om top 4? Ryger nogen, bliver de formentlig afløst, men ellers tror jeg, at man holder fast, med tanke på, at der er en del udskiftning andre steder i forsvaret - og på banen. Der bliver hentet 2-3 midterforsvarere, og her er en af Bechs vigtigste opgaver. Det skal være kvalitet med perspektiv. Til gengæld er spillerne, der kommer ind, ikke presset til at skulle levere medaljer i første sæson, selvom der selvfølgelig vil blive stillet krav.
Midtbane:
Centrale midt mister Ørnskov, der har spillet meget begrænsede minutter på pladsen i denne sæson. Med en høj skadesfrekvens hos Kahlenberg, kan man overveje at hente endnu en spiller, der kan fordele bolde. I den sammenhæng vigtigt at finde ud af om man tror på Nørgaard, og hvis ja - forlænge kontrakten - eller måske give ham mange kampe den næste halvsæson og tage beslutningen der. Han er potentielt stadig et godt talent, selvom han skal til at træde i karakter. Hvis Phiri ryger - har ikke fulgt med i de historier der tilsyneladende kører omkring hans kontrakt - skal der hentes ny 6-8er med kvalitet.
Der skal hentes endnu 1 kant - og det skal være af høj kvalitet, og så er det vel ved at være på tide at sende Hjulsager videre? Greko har heller ikke vist meget, men han er sikkert billig i drift, og bliver formentlig ikke sendt videre det næste ½-1 år.
Corlu har potentiale, men er spørgsmålstegn. Han må køres langsomt ind efter skade, men skal selvfølgelig have kampe for at talentet kan blive afprøvet.
Angreb:
Eriksson er langsom - formentlig for langsom til at køre presspil i AZs filosofi, selvom han vel et eller andet sted har mentaliteten til den slags. Desuden har han simpelthen ikke været god nok og har fået rigeligt med chancer. Han bliver formentlig solgt for småpenge.
Med Elmander væk også og en skadet Gustaf, skal der endnu en angriber ind. Typen er jeg usikker på - AZ må med på råd.
EDIT: Nå ja, vi får også Nunez tilbage. Der bliver sikkert en snak med AZ. Aner ikke hvad man har af tanker omkring ham.