Snak

Mere indhold efter annoncen
Simply det kan jo være han tror på at enten Rønnow bliver solgt eller at han kan slå ham
Det kan da være – men jeg ville i hvert fald have mine tvivl om hvorvidt han kan slå Rønnow. Det behøver han dog selvfølgelig ikke lade sig påvirke af, med to mislykkede klubophold i bagagen ville jeg tro han ville styre uden om den målmand der – på trods af et meget ustabilt forsvar – har haft flest clean sheets i sæsonen.

Hvis Rønnow bliver solgt, og man erstatter ham med Jesper Hansen, vil det være ganske fornuftigt købmandsskab. Jeg vil stadig vurdere at det er en kvalitetsnedgang, men ikke en Stephan Andersen til Michael Tørnes–nedgang, og hvis man kan kanalisere pengene et andet sted hen, kan man godt komme styrket ud af det, måske endda både på trupkvalitet og økonomi. Jeg tror dog man kan tjene mere på Rønnow ved at sælge næste sommer.

Mit umiddelbare gæt vil være at Hansen ender hos en oprykker.
Udover Pryts Larsen købte man jo også Anker for én mio som 16-årig, men han har været meget præget af skader over det seneste år. Han er dog den bedre målmand af de to.
Det var egentlig også min opfattelse, men jeg følger ikke ungdomsfodbolden i klubben tæt nok til at kunne vurdere det, og Larsen fremstår som førstevalg dernede. Hvis det er Ankers skadesituation, forklarer det selvfølgelig en del.
If Phil Jackson came back, still no coaching me.
Det var egentlig også min opfattelse, men jeg følger ikke ungdomsfodbolden i klubben tæt nok til at kunne vurdere det, og Larsen fremstår som førstevalg dernede. Hvis det er Ankers skadesituation, forklarer det selvfølgelig en del.

Pryts Larsen it is. Det må skyldes skaderne til Anker, for som jeg forstår det, er der mere tillid til ham end Pryts hos trænerne i klubben.
Tribunen.com "erfarer", at Martin Spelmann står højt på Troels Bech´s liste, og at han med stor sandsynlighed vender tilbage til BIF. Hvad tænker I om det?
- To be the best, you have to beat the best.
Tjo, det er vel ikke så tosset. En krigertype er jo altid populær blandt fansene.
Neil Lennon om Brøndby mod Hertha Berlin: -"De har ikke en chance. De er ganske enkelt ikke gode nok til at slå Hertha Berlin. De var meget heldige med at gå videre, og Hertha Berlin er et rigtig godt hold." :)
Tribunen.com "erfarer", at Martin Spelmann står højt på Troels Bech´s liste, og at han med stor sandsynlighed vender tilbage til BIF. Hvad tænker I om det?

Middelmådig spiller som oven i købet pissede fanskaren af i forbindelse med nedrykningsdramaet. Lad ham endelig rådne op i Tyrkiet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Han var nu mere end en middelmaadig 6´er i Superligaen og ville bestemt vaere en oekonomisk ansvarlig sportslig opgradering. Men det er selvfoelgelig ikke nok, det skal vaere Vieira anno 2003 for nogle fans.
Martin Spelmann var ret middelmådig da han var i Brøndby.

Han udviklede sig dog fint i både ACH og OB.
Han kunne være en fin Løsning for billige penge.Men ikke en spiller vi skal kaste for mange penge efter og automatisk tro han bliver en profil..
Ville være en okay erstatning for Ørnskov..

Vi skal ud og finde to centerforsvarer der kan gå direkte ind på holdet og en erstatning for Ørnskov på den centrale midt...

Måske vi også skulle hente en fysisk stærk angriber ind nu når Elmander smutter..



Brøndby IF
Spellman er en fighter af Guds nåde, og skal man tro Zorninger vil videreføre sin stil passer han fint ind i den kontekst. Jeg var dog heller ikke udpræget fan af ham i sin forrige periode i Brøndby, men som andre skriver udviklede han sig jo fint siden. Spørgsmålet er så om han er interreseret i et heftigt dyk løningsmæssigt.
Nordens største!1
Læser man interviewet fra BT 3.point linker til, skal Troels Bech bare ringe til Spelmann, så finder de ud af det.

Alt afhængig af hvad han ville forlange i løn, og et evt. overgangssum, synes jeg det virker som en fornuftig idé. Hvad der er at rutte med i transferpengeposen skal bruges på midterforsvaret. Det er der, der virkelig skal tilføres kvalitet og perspektiv.
Spellman har igennem en længere periode været ude af truppen i hans nuværende klub, og er nok et pænt stykke fra topformen.

Noget kunne tyde på at han har ramt toppen af sit potentiale i bunden /midten af den tyrkiske liga.

En fighter som fik noget mere slutprodukt i hans tid i Horsens og OB.

Men ikke en spiller som vi skal smide mange penge på, efter min mening.
Annonce