Snak

Mere indhold efter annoncen
" I øjeblikket skal BIF bygge på. TF er ikke amatør. Mand til jobbet, en anden snak. Det har jeg selv ment fra dag et. Spillerne spiller derimod som amatører... Og har gjort det gennem nogle år. BIF er stadig ikke tilbage hvor de hører til!"

Jeg finder det usandsynlig komisk, at nogle Brøndby-fans stadig snakker om opbygningsfase. Truppen er købt ind til et helt andet formål, hvilket specielt sommerens transfere indikerer. At man så kan argumentere for, at Thomas Frank blev ansat med en helt anden jobbeskrivelse, kan jeg sagtens godtage, men så accepterer man ligeledes, at han ikke er den rette mand til det under det nuværende projekt.

Det at den overordnede strategi hedder guld i 16, finder jeg også en smule uambitiøst. Uden at have noget at have det i, så tror jeg det er ligeså meget for at minimere chancen for fiasko. På det punkt er Brøndby stadig i en opbygningsfase, forstået på den måde, at de stadig mangler vinderkulturen, som historisk set er absurd vigtig. Brøndby har på nuværende tidspunkt, i mine øjne, en trup, som bør kunne spille med om guldet. Til deres, og egentlig også til FCK´s, forsvar er midteraksen i startopstillingen stadig relativt uprøvet sammen, hvilket selvfølgelig tager tid.
København.
Ok. Men det kan efterhånden ikke få mit pis i kog over BIF og deres spil, at jeg ligefrem får lyst til at slå på noget😉... Jeg har været tilhænger siden 82´ og har oplevet de STORE opture og desværre også de STORE nedture. Vi skal nok vende tilbage😊,
Man må godt være uenig
.
gik i seng efter første halvleg
@schelden

Den står nok for egen regning😊. Jeg mener stadig at vi under opbygning. Den opbygning er i min verden, heller ikke gået efter MINE valg, rent økonomisk. Jeg havde set andre indkøb. At de så med de indkøb de har lavet, har fejlet er en anden snak. Jeg er stadig bare en tilhænger af en stolt klub, som jeg forventer mig meget mere af.

Jeg kan grine af mange af de tiltag der er blevet lavet af div klubber. Jeg sidder ikke med alle regnskaber. Og hvad der sker i BIF ved jeg heller ikke noget om. Men i øjeblikket er der flere klubber som ikke præsterer som ventet. Mange penge brugt, skaber ikke succes på en sæson eller to. Og jeg er ikke fan af mange penge brugt. Jeg havde/har forventet mere af BIF de sidste par år!
Man må godt være uenig
TF er ikke manden!
Så klubben bør koncentrere sig om at finde ny træner, og få anlagt et anstændigt græstæppe.
En fornøjelse at se et tændt amatørhold, der spillede med gejst og opfindsomhed mod et tungt og høbløst ringe spillende proffesionelt superliga mandskab!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Den står nok for egen regning😊. Jeg mener stadig at vi under opbygning


Er alt den opbygningsnak vi har hørt på siden 2005 ikke bare en anden måde at sige "in football there is always next year"?

Småklubber med få midler som AAB og FCN kan måske bygge hold op og håbe på de peaker og opnår noget stort. Sker det vil de blive splittet og noget nyt skal bygges på, sker det ikke kører holdet bare videre med løbende justeringer.
Men store klubber bygger ikke op hele tiden, de skal levere hvert år.

Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
"Jeg mener stadig at vi under opbygning. Den opbygning er i min verden, heller ikke gået efter MINE valg, rent økonomisk. Jeg havde set andre indkøb. At de så med de indkøb de har lavet, har fejlet er en anden snak. Jeg er stadig bare en tilhænger af en stolt klub, som jeg forventer mig meget mere af."

Det er muligt, at udviklingen ikke er gået, som du havde ønsket. Ikke desto mindre så må du forholde dig til realiteterne. Brøndby har, mere eller mindre, købt et helt hold, som så absolut ikke kan gå under udviklings-prædikatet. Thomas Frank blev som sagt ansat på andre vilkår end nuværende, hvorfor det også må være relevant at undersøge, om han er den rette mand til jobbet. Brøndby har, alt andet lige, en trup, der bør og skal have ambitioner om den absolutte top. Jeg er enig i, at det ikke er en fiasko, hvis Brøndby ikke vinder guldet, men havner de uden for top tre, er det en skandale.
København.
En sejr er en sejr men kønt var det ikke. Trist at kalde spillerne ludere...

Der er snart flere FCK´ere i denne tråd end Brøndbyer.
Som jeg skrev, er det for egen regning. Jeg havde med glæde taget turen i 1.div, for at illustrere at vi ikke har behov for storhedsvandvid, hvilket mange modstandere tror. JEG sidder ikke i bestyrelsen og har iøvrigt ikke uddannelsen til at styre en klub (modsat 99%) af bold.dks brugere. Jeg kommer med min mening. Det er så en mening som bliver delt af størstedelen af mine BIF-tilhængere/venner.

Jeg mener selv at der er blevet brugt en formue (støttet eller ej), på forkerte spillere. Hvis man ikke kan se at der er mange unge "talenter" der har fået deres chance i BIF, er man blind. Det viser bare at BIF ikke er der endnu hvor de gerne vil være.

Ergo. Deres talentudvikling er for dårlig. Det var her jeg gerne ville have at deres fokus var på. BIF har altid været kendt for udvikling. Det mener jeg fandme ikke de har været nogle år.

En tur i 1.div, havde nok været dårlig for økonomien, men de klarer sig åbenbart uanset hvad.

Som tidligere skrevet. EGEN regning. Der skal bare ske noget på Vestegnen.
Man må godt være uenig
Ville ønske at folk ville stoppe med at snakke om opbygning, det er fandme ikke opbygning at købe spillere til de priser og de profiler de var/stadig er..

Vi kan godt snakke om at det tager tid at spille et hold sammen, men det der fedtspil som Thomas Frank og mange fans kører med opbygning er noget vrøvl.

Tænk sig at han har været her i godt 18 måneder..med det hold han har fået og så snakkes der stadig om opbygning. Det er en fucking joke at bruge det ord stadig..

Det er ufatteligt hvis nogen af jer stadig har tiltro til Frank, vi har overhovedet ikke bevæget os fremad i de sidste 18 måneder. Det er samme ustabile spil uge efter uge og horribelt taktiske oplæg af Frank.

Jeg vil give ham en ting og det er hvad han har fået ud af en flok unge spillere, men med de penge der er blevet punget ud så må man også kigge på andre ting.

Vi er IKKE et tophold på nuværende tidspunkt, det er bare faktum og der er intet der giver indikationer på at det skulle ændre sig i en nær fremtid.
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Annonce