Snak

Mere indhold efter annoncen
Flot kæmpet af drengene i dag.
Der er en ny kamp på søndag - op på hesten igen!
Det kan være svært at diskutere nuancer med en, der er farveblind...
Det er en trist måde at ryge ud på. Det var et meget tamt Panathinaikos-hold, men dommeren ødelagde vores chancer for avancement allerede i den første kamp. Bortset fra det, har det været en fin præstation i Europa, hvor vi formåede at slå et Bundesliga-mandskab ud, og hvor vi ikke blev smidt ud på røv og albuer, ligesom de forgående sæsoner mod Club Brügge og PAOK.

Og intet er heldigvis så skidt, at det ikke er godt for noget, så det bliver spændende at se, hvad vi kan drive det til i Superligaen, når vi fremover kan koncentrere os 100% om den og har overstået det meget hårde kampprogram.

Nu skal fokus rettes mod søndag, hvor den største kamp i mange år skal spilles. Det bliver fedt.
Husk at drikke vand!
Ahh det var vist mere en sammenblanding af vores egne fejl samt dommerens i den første kamp.

Fint kæmpet i dag, men det rakte desværre ikke længere i denne omgang. Håber de har lært noget af kampene og hvordan det er især at spille på udebane i Europa.
[i]Homer Simpson: "Heh Heh, Silly Lisa, vampires are make believe, like elves, gremlins, and eskimoes"[/i]
Det er mig ufatteligt at der stadig er folk der synes dommeren ikke havde nogen stor indflydelse på den første kamp. De skulle have haft en mand smidt ud i starten af kampen og så senere en håbløs kendelse der giver rødt kort til Rønnow.

Set over to kampe og med 1-4 nederlag må man dog acceptere at det var mere end et tæt nederlag, jeg kan ikke få mig til at sige det var ufortjent for det var det ikke. Men den første kamp i Grækenland blev smadret af en dommer der lavede et par kæmpe fejl.
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Selvfølgelig havde dommeren store indflydelse på den første kamp. Men Crones røde kort er ok, og straffet kan vel også sagtens dømmes. Det er i hvert fald en situation som ofte går i hjemmeholdets retning på de breddegrader
[i]Homer Simpson: "Heh Heh, Silly Lisa, vampires are make believe, like elves, gremlins, and eskimoes"[/i]
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Uha...de største bollespark får SønderjyskE...der er dømt kollektiv depression.
Brøndby IF-Frankfurt: 5-0 Karlsruhe-Brøndby IF: 0-5 Brøndby IF-fck: 5-0 agf-Brøndby IF: 0-7
Det gik vel nøjagtigt som forventet i dag: uafgjort redder lidt af æren, mens Panathinaikos i god tid sørgede for, at de var sikkert videre. Dog flot første halvleg og flot mål af Brøndby. Jeg havde håbet, at nogle profiler ville få lov til at hvile lidt mere, om ikke fra start så fra udligningen, men det blev der ikke meget af. Man kan håbe, at de sparede sig lidt den sidste halve time, men de så nu temmeligt ristede ud.

Brøndby har med spillernes nuværende præstationsniveau et fornuftigt hold, som burde kunne lege med om top 3-placeringerne, hvis formen holder, men bredden ser godt nok tynd ud. Ved hver udskiftning falder niveauet mærkbart.
Men Crones røde kort er ok, og straffet kan vel også sagtens dømmes.


Ja, det bliver lidt kontrafaktisk - men var ham der Kussetakis blevet udvist efter 5 minutter, så var det nok ikke sket med Crone og straffesparket.
Brøndby IF-Frankfurt: 5-0 Karlsruhe-Brøndby IF: 0-5 Brøndby IF-fck: 5-0 agf-Brøndby IF: 0-7
Ja, det bliver lidt kontrafaktisk - men var ham der Kussetakis blevet udvist efter 5 minutter, så var det nok ikke sket med Crone og straffesparket.


Samme mand som i går får gult for at daske en hånd i hovedet på en Biffer?? Ufatteligt at han slippe afsted med det to gange!!!
Never argue with a idiot, he will drag you down to his low level and beat you with experience!!
Den tyske Lasse Qvist er igen udtaget til det tyske u21-hold.
Annonce