Snak

Mere indhold efter annoncen
Lars Jacobsen. Er du overrasket? :D
Shit Hjulsager skal have skud træning
Er den helt gal? Er ikke på breddegrader hvor kampen kan ses.
tjeeving

10 min igen og Bif lægger et ret tungt pres.
For tidligt at blive deprimeret hvor du end er.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Men de spiller sgu ikke helt godt
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Takker:) Er i Indonesien. Følger bare med på danskespil´s live odds og håber konstant den bliver pauseret, det er lidt sørgeligt men for helvede altså...9 point efter! Klokken er i øvrigt 00.42 her. Så ved i det!
Men Kliment og Greko kan vi sgu ikke bruge i længden
Det er sindssygt at vi ikke ender med at få scoret og få point, men samtidig er det også skræmmende at vi overhovedet kan komme i nærheden af point med den indsats der bliver leveret.
Et begrædeligt deja-vu til Lyngbykampen:
Ubegribelig ringe 1. halvleg.
Straffe der ikke bliver dømt.
Modstanderne har sat Batman på mål.
Stolpeskud og manglende marginaler.
3 point tabt, - og hvad der er næsten lige så slemt, - Nørgaard og Hjulsgaard ude i næste kamp.
Godnat og sov dårligt!
Det kan være svært at diskutere nuancer med en, der er farveblind...
Jeg har skrevet en del gange at diverse fodboldklubber har glemt deres keylearning. Det er empiri. Du kan saa mene at PS&E er undtagelsen her.

Derudover var 2011/12 anderledes fordi vinderen af Superligaen var garanteret en CL plads. Derfor var det en mere aabenlys fejl dengag ikke at skrue op saa man kunne hoeste den plads. Det goer sig med al sandsylighed ikke gaeldene naar Staale stopper naeste gang. Derfor er risikoen for en stoerre sportslig investering ikke sammenlignelig.

Den nuvaerende oegede investering der blev frigjort af PS&E var fordi man troede paa at det var realistisk igen at etablere sig i CL. Det var en god og klog investering. Det aendrer dog ikke paa at naar forudsaetningerne for at goere det igen uden Staale aendrer sig kan nemt forestille sig at appetiten for at investerer ogsaa goer det. Specielt hvis man kikser en eller to saesoner i traek med store underskud.

"Det der har inget med noget jeg har skrevet at gøre"

Jo, det er netop forudsaetningen for at du paasaetter "hvis" udfra at Broendby igen stabiliserer sig i toppen af dansk fodbold med oekonomisk ligevaegt samt opbygger en koefficient god nok til at blive seedet ind i EL gruppespillet.

". Denne debat er absolut ikke den første hvor du lægger mig bindegale ting i munden, som intet har at gøre med noget jeg har skrevet. "

Bindegale ting. Ting som f.eks. "Omkring de 40 mio og amatøraktierne kan jeg ikke på stående fod huske hvad der var op og ned. Netop derfor jeg har spurgt til det. Jeg kigger lige efter om nettet giver et godt svar, for det er faktisk lidt interessant hvad der skete der"

Ret interessant eftersom det ikke blev bogfoert nogen steder. Har du fundet det du ledte efter paa internettet? Du har pudsigt nok ikke meldt noget tilbage.

"Hehe, så du ved at FCK står for udskiftning af en hel trup om 1½ år og alle jeres hvis´er er gået op i en højere enhed.
Det er tåbeligt og dit drømmescenarie"

Det er taabeligt at skrive "hel" trup. Jeg skrev at en del profiler nok vil tage afsted naar de sportslige muligheder uden Staale er ringere. Det kan du - ubegrundet - kalde taabeligt. Men det du kalder droemmescenariet om at FCK gaar ind i en sportslig omvaeltning med minimum ny traener/sportsdirektoer er det du i selve naeste saetning beskriver som en klar selvfoelge.

"Har lige googlet strategi 6.4 og kan ikke finde noget der understøtter din udlægning."

Saa maa du proeve igen.

Paa indtaegtssiden i budgetterer Broendby med en 5. plads i ligaen samt 0 indtaegter fra Europa indtil 2019. Derefter budgetterer man med en europaisk plads hvert aar samt selvfoelgelig en topplacering i ligaen. Saa oekonomisk ligevaegt betyder at investeringerne stiger i takt med indtaegterne.

Det er i oevrigt foer emissionen der bringer gaelden ud af verdenen. Hvis vi kigger paa udgiftssiden er der aendret lidt her ogsaa. Broendby har i foerste halvaar af 2016 betalt 9 mio. i renteomkostninger samt 4.5 mio. til at nedbringe gaelden. I strategi 6.4 budgetterer man med at have 8 mio. i aarlig omkostninger til at nedbringe gaelden samt selfoelgelig renteomkostninger hvilket gennemsnitligt er 5-15 mio. kr. aarligt.

Her udtaler Bech om hvad der skal ske hvis man faar flere indtaegter end man har budgetteret, hvilket selvfoelgelig ogsaa gaelder lavere udgifter:

"– Vi har sat tiden frem til 2019 af til at minimere det underskud, som er aktuelt og komme i nul til den tid. Det vil sige, at vi kommer til at følge den plan med 5. pladser – ikke i denne sæson, for der har vi stadig vores målsætning om top tre – men fra sommerferien og frem. Hvis vi da bliver nummer 4, 3, 2 eller 1, vil det formentlig udløse noget økonomi, som gør, at vi hurtigere kommer i balance og hurtigere kommer til det sted, hvor vi kan bruge den store transfermuskel...– I forventningen om at det så udløser mere økonomi, vil vi vurdere på, om vi skal afvikle gæld hurtigere, om vi skal investere noget af det i vores førsteholdstrup, eller om vi for eksempel skal gøre noget ved vores stadionfaciliteter for at se hvordan vi får mest mulig langvarig fremdrift ud af de penge."

Med mindre man planlaegger omkostninger forbundet med stadionfaciliteter paa 20-25 mio. kr aarligt ligger det ret ligetil at oekonomisk ligevaegt i 2019 kommer til at betyde stoerre transfermuskel naar sparekniven er lagt vaek. Maaske endda foer.

"Tror bare ikke du har forstået hvad jeg mener med en game changer."

Jo. Du tager bare fejl hvis du mener at der skal en saa radikal aendring til ala. Parken braender ned uden forsikring.





Annonce