Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg kunne ikke finde en klubtråd om HSV, så måske er der nogle af jer Kluge Kopfe der kan forklare mig, hvorfor Eljero Elia er henvist til tribunen af Armin Veh? Han er da netop en spiller der kan afgøre kampe til HSV´s fordel.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
RedBull Leipzig er fremgået af Klubben SSV Markranstädt. Lokomotiv ville aldrig gå med til det...
Dortmund siden 92 Liverpool siden 99
Jeg læste igår at Manchester United lurer på Neuer.

Jeg håber virkelig at Schalke kan holde på ham. Vi har jo ikke et ægte klubbarn, hvis de sælger ham.

For han har virkelig potentiale og er i mine øjne en af de bedste målmænd i Bundesligaen.
\"Giving up my heels was tougher than giving up cocaine\" - Donnatella Versace
Nu er det et rygte, der har cirkuleret i snart sagt evigheder, så der kan ikke være den store overraskelse i det.

At der så er danske medier, der nu gør det til en stor sag, fordi de så kan vræle og tude over, at Anders Lindegaard (som forventet...) ikke bliver førstemålmand på Old Trafford, kan ikke overraske.

Men Quälix har da luret, at han ikke skal skille sig af med Neuer, for så mister man den sidste rest af klubkultur, der er i den grimme forstadsklub (læs i øvrigt et af mine tidligere indlæg i denne tråd om samme emne).

Og med den modtagelse, Neuer fik i München onsdag aften har han i hvert fald fået et argument for, at han ikke skal tage til Säbener Strasse hverken i den kommende sæson eller senere. Men det var jo nok heller ikke videre smart af Neuer at gøre grin med Olli Kahn for nylig - den slags gør man ikke ustraffet.

Jeg hælder stadig til, at Neuer ryger til Manchester til sommer, Schalke får en hulens masse euro for ham og en masse fans på nakken, fordi det nu er endegyldigt slut med klubkulturen. Og så er Quälix ellers på vej ud af trænersædet med et gevaldigt los bagi, med mindre han formår at lever en sæson som den Doofmund har leveret i år - og det sker heller ikke.


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
@Kaiser

Hvis Schalke vinder pokalen i denne sæson, har den vel ikke været helt mislykket. Man har også gjort en forholdsvis god figur i CL. Problemet er, som du også er inde på, den manglende klubkultur. Hvis/når Neuer smutter er det vel heller ikke kun Magaths skyld. Med de summer som bliver budt, har Schalke reelt ikke råd til bare at lade ham gå gratis efter næste sæson.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Næh, det har du til dels ret i.

Men det er Magaths skyld, at gamle kulturbærere som DJ Alligator Kuranyi, fede-Asamoah (som i mine øjne aldrig har leveret nogetsomhelst konstruktivt til holdet...), Bordon, Kobiashvili, og Heiko Westermann er røget ud i hans knapt to år i klubben.

Tilhængerne er stadig frustrerede over, at de gamle identifikationsfigurer er væk og erstattet med et par dyre lejesvende, der ikke har følelser for klubben. Den frustration er blevet hældt over på Magath, som i store dele af denne sæson har været buh-mand på trods af de trods alt hæderlige resultater i to af tre turneringer.

Hvis Neuer forsvinder - og det er jeg som tidligere skrevet overbevist om, at jeg gør - så tror jeg, at Magath har en uhyre kort snor blandt tilhængerne hvis bare det går den mindste smule skævt i næste sæson. Han skal i hvert fald ikke aflægge en lige så umulig sæsonstart endnu en gang.

Desuden vil Schalke ikke have en Champions League, de kan falde tilbage på rent økonomisk. Derfor er det endnu et incitament for forstadsklubben at sælge Neuer, da de helt sikkert kommer til at mange nogle euro fra Champions League til de dyre lønninger til Raúl, Huntelaar og de andre dyre lejesvende, der er på papir.


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
http://www.kicker.de/new…aining.html

Alt tyder på, at Quälix er på vej ud af den grimme forstadsklub noget hurtigere end jeg havde forventet.

Og endnu mere overraskende bliver gode, gamle König Otto I af Bremen nævnt som afløser frem til sommerferien - det skal nok blive ganske interessant!

Når man nu har tjent seks millioner euro på onsdagens sejr, er der vel også kommet penge i den slunkne kasse til at sparke Magath RAUS efter en trods alt CL-kvartfinale og DFB-Pokalfinale skuffende sæson.

Jeg glæder mig til at følge cirkuset den kommende tid.


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
Det kan da godt være, at præstationerne i Bundesligaen har været skuffende, men tidspunktet er da helt og aldeles ulogisk.

Det havde givet mere mening, hvis han havde fået sparket i efteråret.
Razz har dog ret.
SAT1 viser Leverkusen´s kamp i aften.
Hmmm - en skam, at Sat1 er én af de meget få interessante kanaler, jeg ikke kan fange ind på digital-modtageren.

På den anden side har jeg andet, jeg skal i aften, så jeg ville nok alligevel ikke have haft mulighed for at se kampen. Med lidt held kan det være, at Liverpool-Braga ryger på skærmen i stedet...


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
Annonce