Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, jeg troede også at Diego ville vinde sikkert.
Men ok, det er jo kun Bild.
Frei og Zidan i top3 er også i min verden helt hen i vejret... På angrebspositionerne synes jeg både at Gekas (VfL), Radu (Energie) og Cacau (VfB) ligger foran.
Men Diego synes jeg er i orden til en plads på årets hold på midtbanen. I øvrigt kunne han der passede spille med Galasek (FCN) og Pardo (VfB) fx. Spillere man glemmer lidt, men der har spillet bundsolidt og leveret, stortset hver kamp. I forsvaret må man give respekt til Naldo (Werder), Kyrgiakos (SGE), Pinola (FCN) og Delpierre (VfB). Bedste målmand synes jeg i øvrigt at Neuer (S04) og Enke (H96) må slås om.

Hvad der også kunne være sjovt, kunne være at høre hvilke spillere der har skuffet. Altså, spillere man havde forventet sig noget af, men har været elendige. Her trænger følgende spillere sig på hos mig: Valdez (BVB), Podolski (FCB), Simunic (Hertha), Insua (BMG), Santa Cruz (FCB), van Buyten (FCB), Thurk (SGE), Nikolov (SGE), Butt (Bayer).

Andre der har bud til hhv årets bedste og årets flop-hold?
http://www.youtube.com/watch?v=IHD9F1QlpB8
Den afstemning viser kun at flest Dortmund tilhængere har stemt. Plus hele Oliver Kahns familie.
Frei har lavet en række flotte frisparksmål, men ellers har han ikke præsteret noget usædvanligt.
Zidan har et glimrende scoringsgennemsnit og er spektakulær i sit spil, så en 3. plads er vel OK.

Frings og Mertesacker havde en stor sæson.

Ali Karimi, Marko Rehmer, Sanogo og Nando Rafael floppede også. Men ingen tvivl om at Valdez og Podolski var top of the flops.



I hear Glenn Hoddle has found God, that must have been one hell of a pass
Hejsa

Nogen her der ved, hvornår turneringsplanerne for næste sæson kommer?
En kammerat og jeg vil gerne ned og se Dortmund - München, og evt kombinere det med en schalke kamp hvis de spiller hjemme i samme weekend. Nogen der har erfaringer med den slags ture?
Sir_C: [quote]@SorenF, det virker tåbeligt at anmelde indlæg som jeg har skrevet. Det er jo mig der får besked omkring anmeldte indlæg.[/quote]
Turneringsprogrammet plejer at komme forholdsvis hurtigt, så du skal nok vente til cirka midten af juni.

Du kan godt glemme alt om at se Doofmund og Schalke i samme weekend - med mindre ét af holdene spiller i Bochum. De to grimme forstæder spiller ALDRIG på hjemmebane samtidig!

Og så er jeg ikke sikker på, at I skal sætte næsen alt for meget op efter at få billetter til Doofmund-Bayern. Det er meget svært at få billetter til Bayerns udekampe, da alle vil se dem få smæk. Men hvad med i stedet at gå efter et af de andre storhold - og glem så ikke, at der næsten altid er tæt på udsolgt på Westfalenstadion, og derfor er stemningen altid i top!


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Og i øvrigt kan man dårligt gå rundt omkring Westphalenstadion uden KONSTANT at blive tilbudt billetter...
Månedens MACHO: DANILO SOARES Månedens TUDER: RACISMUS PALUDANUS
http://www.facebook.com/Contenestor
Årh der blev mit spørgsmål også lige besvaret.. Mange tak Keiser :).. Går nemlig også og planlægger en stadion tur, til Schalke selvfølgelig, og da det skal slås sammen med et besøg på bilmessen i Essen, er det med at være hurtige ude med at købe billetter.. Så håber det kan lade sig gøre :)
\"Giving up my heels was tougher than giving up cocaine\" - Donnatella Versace
Hej Kaiser
Tak for det gode svar.
Da min ven er til Dortmund, og jeg selv til München, så ville det være optimalt at se en kamp mellem de to. Så i første omgang vil vi prøve at få billetter dertil. Og kan det ikke lade sig gøre, så må jeg jo nok nøjes med at se en anden Dortmund kamp med ham.
Hvor længe før kampdagen plejer billetterne at komme til salg?
Sir_C: [quote]@SorenF, det virker tåbeligt at anmelde indlæg som jeg har skrevet. Det er jo mig der får besked omkring anmeldte indlæg.[/quote]
Frei har lavet en række flotte frisparksmål, men ellers har han ikke præsteret noget usædvanligt.


To dem var i hvert fald også på en billig baggrund. *Host* Nikolov *host*. Den ellers så trofaste Frankfurt keeper har i det hele været med afstand været den ringeste keeper denne sæson. Kun Timo Wache kommer tæt på.

PS. Ang Raavigs indlæg. Hvad er det danskere generelt har med Dortmund og Schalke? Er det pga Flemming Poulsen og Ebbe Sand stadig eller hvorfor er nærmest alle danskere i bundesligaen tilhængere af en af de to klubber?
http://www.youtube.com/watch?v=IHD9F1QlpB8
Annonce