Acheron:
Der kan plæderes for både Lautern og Köln. Men når jeg ser på potentialet i de to kæmpestore traditionsklubber, så hælder jeg altså mere til Köln. Der er trods alt mere basis i en millionby end der er i et lille provinshul med en forholdsvis svag økonomi. Og så er der altid lidt mere underholdning uden for banen i Köln, når byens store boulevardaviser går i flæsket på klubben og ledelsen - helt traditionelt - begynder at gå i panik over, at de endnu en gang ikke spiller med om hverken mesterskab eller europæiske pladser.
Omvendt, så er det fedt, at entusiasmen på Betzenberg er så kæmpestor og at de fylder deres stadion næsten hver gang (det gør de i øvrigt også i Köln). Samtidig har Lautern gennem tiden jo haft en fin evne til at finde og udvikle spillere, der er blevet til noget stort i andre klubber. Senest med den dygtige målmand Kevin Trapp, der er røget til Frankfurt.
Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor
Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!