Snak

Mere indhold efter annoncen
Så røg Zinnbauer helt som forventet i Hamburg.

Og der er allerede kommet bud på, hvor længe en træner holder i HAA ESS FAU https://www.facebook.com…e=2&theater


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
Den næste holder vel indtil nedrykningen er en realitet til sommer.
Tjah - jeg vil faktisk ikke være specielt overrasket, hvis Morten Olsen skrider efter de to kommende landskampe og på mandag bliver præsenteret som ny HAA ESS FAU-træner.

De har jo forsøgt at hente ham før, og han har stadig et godt navn i Bundesligaen...

EDIT: Næh, de har ansat sportsdirektør Peter Knäbel som træner, og KLOVNEN Beiersdorfer kan så blive sportsdirektør OG bestyrelsesformand på samme tid.

http://www.kicker.de/new…retten.html

Beiersdorfer var som bekendt en katastrofe i hans første forsøg som sportsdirektør i klubben, og udsigterne denne gang er vel ikke meget bedre!


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
Det kan vel være lidt lige meget, hvem der får posten i HSV. Det er vel mere et spørgsmål om, hvem der får lov til at slå de sidste søm i kisten.

HSV har som hold undret mig meget både i denne sæson og sidste sæson. Holdet viser til tider vilje og initiativ og går sejrrigt ud af opgør mod blandt andet Dortmund for så at løbe ind i en dårlig periode. Jeg tror næppe, at det er et resultat af dårlig selvtillid. Jeg tror mere, at det er et resultat af 11 spillere, som alle løber i 11 forskellige retninger.

Man kan heller ikke rigtig klandre spillerne for dette. Lorten falder tilbage på ledelsen, som aldrig rigtig har vist noget konsistens i de visioner, som er blevet lagt for klubben. Så ville man satse på unge spillere, så hentede man Van der Vaart til klubben, og nu vil man så omstrukture klubben for at omlægge den massive gæld. Alt dette forudsætter så bare, at man rent faktisk bliver i Bundesligaen, hvilket endnu en gang bliver en kamp til stregen. Jeg behøver vel ikke nævne alle de trænere, som er blevet fyret.

Jeg medgiver da gerne, at man fik hentet par interessante navne til klubben i sommers, men i HSV´s tilfælde bliver det bare til "navne". Så længe man ikke har en klar strategi for klubben og holdet, så virker det heller ikke mærkeligt, at de mange nyindkøb ligeledes fejler.

"Vi er bare ikke bedre"
moderator
"Tjah - jeg vil faktisk ikke være specielt overrasket, hvis Morten Olsen skrider efter de to kommende landskampe og på mandag bliver præsenteret som ny HAA ESS FAU-træner."

Det lyder dog til at han agter at blive der kontrakten ud: http://www.bold.dk/nyt/k…orten-olsen
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tyskland har sku overhalet England, fra næste sæson af

https://pbs.twimg.com/me…D.jpg:large
@ LuMan

Det er meget fint, men fuldstændig ligegyldigt.

Det eneste, der tæller, er, at holde den til enhver tid siddende 4.plads-nation bag sig.

Stuttgart dummede sig i sidste sæson, og det samme gjorde Mainz i den grad i denne, så derfor ender Italien efter alt at dømme højere end Tyskland i denne sæson, og det er altså en vigtigere nyhed end den, at England overhales.

Eleevatorholdene må derfor gerne holde sig fra Europa næste sæson. Med det mener jeg, at Dortmund og Hoffenheim i de sidste 8 runder (24 point) får hentet henholdsvis 5 point og 1 point på Augsburg, således at det er nogenlunde stabile klubber, der får lov til køre både Bundesliga og Europa i næste sæson. Alternativt skal kun Hoffenheim overhale Augsburg samtidig med, at Dortmund enten bare vinder DFB-pokalfinalen eller blot kommer i DFB-pokalfinalen mod enten Bayern, Leverkusen, Wolfsburg eller Gladbach, som er de tilbageværende klubber i pokalen, som formegentlig kvalificerer sig til Europa via Bundesligaplaceringen.

Med Bayern, Wolfsburg, Gladbach og Leverkusen i CL og Schalke, Dortmund og Hoffenheim i Europa League burde grundlaget være der for en succesrig europæisk sæson for tysk fodbold i 2015/2016.
https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Jeg har svært ved at se, hvorfor at Hoffenheim skulle klare sig bedre i EL end Augsburg.
Enig - begge klubber har nøjagtig lige megen europæisk erfaring...


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
Hoffenheim er den eneste af de to, der stadig er med i DFB-pokalen, og snupper de en plads i ligaen, så glider den videre til nr. 7, hvilket der alt andet lige er større sandysnlighed for, at Dortmund snupper.

Det er dog ikke det helt store argument, og objektivt set så vil jeg give jer ret i, at det kan være ét fedt, om det bliver Hoffenheim eller Augsburg.

Subjektivt ser jeg hellere Hoffenheim, der er en en mere etableret Bundesliga-klub end Augsburg.

Selve klubben er der mange, der er noget imod, men jeg kan bedre lide Hoffenheims hold - holdet er yngre end Augsburgs, og spillerne er i øvrigt nogen, som jeg godt kunne tænke mig at se internationalt, herunder især Volland, Firminho, Rudy og Kim.

Edit: det, der tænder mig mest ved Augsburg, er Højbjerg, der lejet. Dominik Kohr og Baba er dog også spændende.
https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Annonce