Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er irrelevant så længe at den syntetiske energidrik-reklamesøjle bare taber.
Darmstadt bider fra sig igen. 2-1 nu efter at BVB udlignede deres 1-0 føring. Men det holder næppe kampen ud.
Interessant runde i bundesligaen med mange overraskelser. Darmstadt vinder mod Dortmund, der ikke slår kapital af Frankfurts nederlag i Leverkusen.

Men den største taber må være Werder Bremen oven på HSV´s overraskende storsejr hos bruse-"klubben". Nu er det Werder, der ligger på Relegationsplatz, og med det sølle forsvar, werderanerne har leveret gennem hele sæsonen, bliver det bestemt ikke nemt at slippe væk fra suppedasen i bunden.

Det eneste Wesers helte kan glæde sig over er, at Bayern trods alt fik smidt to bolde ind i overtiden mod Ingolstadt - ellers havde de igen rodet rundt under stregen.

Men luften må begynde at blive tynd for Alexander Nuori. Han har kun kontrakt sæsonen ud, og sportschef Frank Baumann har tidligere udtalt, at der snart skal være en afklaring på trænerspørgsmålet til den komende sæson. Men tør Baumann holde fast i Nuori eller trækker han panikkortet for anden gang i sæsonen og smider en træner ud? Allerede i sidste sæson var der jo stor kritik af, at Werder holdt alt for længe fast i Viktor Skripnik.

Det kan også blive hedt i Schalke, hvis de taber hjemme mod Berlins gamle kælling i aften, hvilket bestemt ikke kan udelukkes. Så er den grimme forstadsklub også ved at være rodet ind i Kellerkampf, og det var jo langt fra planen, da Christian Heidel og Markus Weinzierl kom til i sommer som sportschef og træner.

Schalke har angiveligt ligaens tredjedyreste trup, men det har overhovedet ikke fungeret i denne sæson, og selv om der har været enkelt højdepunkter, har det generelt været en gigantisk fiasko i denne sæson, hvor man havde en CL- og mindst en europæisk plads i kikkerten.

Tante Käthe var i øvrigt mere end almindeligt sur efter Leverkusens 3-0 sejr over Frankfurt. Sky havde åbenbart bragt en historie om, at Roger Schmidt skulle fyres - hvad der vel ret beset heller ikke havde været et urealistisk scenarie, hvis det var endt med et nederlag. Det havde åbenbart fået Ruuuudi Völler tæt på det mørkerøde felt i lighed med hans berømte sviner efter Island-landskampen i 2003...

http://www.bild.de/sport/fussball/rudi-voeller/tv-boykott-von-rudi-voeller-50301580.bild.html


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
Der er åbenbart visse fjolser, der forsøger at hægte sig på Borussia Dortmund og deres ellers generelt gode ry blandt fans...

http://www1.wdr.de/sport/fussball/bvb-durchsuchung-100.html


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
Max Eberl som det varmeste navn til Bayerns sportschef-stol.

Det er jeg som Bayern fan noget ambivalent over for, men det var jeg også over for Sammer, der gjorde al tvivl til skamme.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Den historie har kørt i ugevis og for to uger siden afviste Eberl det kategorisk i Das Aktuelle Sportstdio.

I mellemtiden har Philip Lahm stoppet karrieren og sagt nej til at blive sportschef på Säbener Strasse 51. Så Eberl kunne sagtens stadig være en mulighed - især fordi fængsels-Hoeness kender ham fra gamle dage, hvor Eberl spillede ungdomsfodbold i Bayern.

At du kunne have skepsis ved Sammer som sportschef forstår jeg intet af. Sammer viste jo både som spiller og især som træner, at han har et usædvanlig godt blik for spillet. Det store minus kunne have været hans temperament, men det blev i det store og hele også tøjlet i München.


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
Min første skepsis over for Sammer skyldes hans Dortmund fortid - det var mærkeligt at se ham i Bayern dress.

Men som sagt det blev hurtigt manet til jord, da Sammer var med til at få Bayern det næste step op - som Nerlinger på ingen måder formåede (især ift. transfers).

Bedømt på Rummenigges smørrede smil i går til interviews efter kampen, så tyder det på, at de næsten har en aftale på plads. Og det kan meget vel blive Eberl, hvis Bayern tid jeg havde glemt alt om.

Det har været lidt op og ned i Gladbach - han for sit for.
Så er det foreløbigt slut med de store armbevægelser i VfL Wolfsburg. Helt som forventet skal livremmen strammes godt ind efter balladen i Volkswagen-koncernen for halvandet år siden.

Lidt penge er der blevet brugt på at hente Yunus Malli i Mainz, men det var for den ganske pæne sum, man fik for at sende en svært utilfreds Julian Draxler til Paris.

Fremover bliver det formentlig sværere at finde penge til de handler, og det skal blive interessant at se, hvordan die Wölfe klarer sig med et noget mindre budget end tidligere. Det kommer under alle omstændigheder til at give ekstraarbejde til den sportslige sektor, at man ikke længere kan flå spillere ned fra hylden, som det passer dem, men at de også skal være til en betalelig pris.

http://www.ndr.de/sport/fussball/Bundesliga-Woelfe-VfL-Wolfsburg-VW,wolfsburg12452.html


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
De første år i Bundesligaen var det vist også begrænset, hvor meget VW-koncernen støttede økonomisk. Min fornemmelse er i hvert fald, at de øgede investeringen i klubben kraftigt et par år efter årtusindskiftet.
Helt enig, og så vidt jeg husker var det først i begyndelsen af 1990´erne, at VW for alvor begyndte at hælde penge i klubben. I mange, mange år lå de og hyggede sig i den gamle Regionalliga (tredjebedste række) og nedefter, inden de på få år tog turen op gennem Zweite Liga til Bundesligaen.

Men med 80 millioner euro i sponsorbudget alene fra bilfabrikken fremover burde der stadig være mulighed for at have en solid trup, selv om der ifølge diverse medier fremover bliver et loft på 15 millioner euro for et spillerindkøb og et lønloft på fire millioner euro per spiller.

Rygtebørsen har i øvrigt allerede sendt Luis Gustavo videre til sommer - hans lønramme ligger angiveligt over det kommende lønloft.


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
Annonce