Snak

Mere indhold efter annoncen
2-0 til Hertha i anden relegationskamp. Spændende om Hertha redder skindet i Bundesligaen, det håber jeg lidt.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Øv! Uwe Seeler er død. Tak for kampen(e) og hvil i fred.
Bayern for faen...
Ch. League,
Jeg har forsøgt at få billetter til Dortmund - FCK den 6/9 på denne side.
https://www.ticket-onlineshop.com/ols/bvb/en

Jeg taler flydende tysk og har ligeledes snakket med deres telefonhjælp. Syntes ikke der var meget assistance derfra.

Idéer?

21 minutter overtid i Stuttgart kampen? Virker vanvittigt, nogen der kan fortælle årsagen?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Homburg vinder 3-0 over Darmstadt i cuppen. Det bliver vist en rigtig hård sæson for Darmstadt i Buli.
Ja dem og Bochum for det svært
I kan også godt skrive Heidenheim på listen over dem, der får det svært...


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
@Der Kaiser

Det kan godt være, at det ender med en hurtig returbillet til 2. BL. for Heidenheim, men noget siger mig, at de ikke bliver den Prügelknabe som mange tror. Den måde som de har kæmpet sig op i BL på minder mig om Union Berlin. Ikke at jeg tror at de kan gøre berlinerne kunsten efter og bide sig fast i top 10, men selve projektet Heidenheim er beundringsværdigt, og de kommer til at bide fra sig og tage points når ingen regner med det.

Bare en fornemmelse.
Jeg tror såmænd heller ikke, de som sådan bliver prügelknabe, men jeg har en forventning om, at de får en sæson, der kommer til at minde lidt om den, Braunschweig havde, da de var i Bundesligaen i 2013-14.

De kunne drille de store og hang godt med i nedrykningskampen, men 25 point var det, det kunne blive til i den sæson, hvor sølle 27 point var nok til at redde sig i Relegationen (HSV...).

Omvendt kan det tale for Heidenheim, at de gennem flere år har været med i subtoppen af 2. Bundesliga, hvor de har været gode til at fange de spillere, der lå og rodede på et niveau mellem de to bedste rækker. Dem har Frank Schmidt dygtigt sat sammen til et habilt hold, og hans 15 år i klubben borger også for, at man ikke går i panik, hvis de første par kampe ender med nederlag.


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
Annonce