Snak

Mere indhold efter annoncen
Karlsruhe - Hannover 96 1
Werder Bremen - Bayern München 2
Hertha Berlin - VfB Stuttgart 2
Schalke 04 - Dortmund 1
Hansa Rostock - FC Nürnberg X
Duisburg - Wolfsburg 1
Bielefeld - Eintracht Frankfurt 1
Hamburger SV - Bayer Leverkusen 1
Cottbus - Bochum X

Karlsruhe - Hannover 96 2
Werder Bremen - Bayern München X
Hertha Berlin - VfB Stuttgart 2
Schalke 04 - Dortmund 1
Hansa Rostock - FC Nürnberg X
Duisburg - Wolfsburg 2
Bielefeld - Eintracht Frankfurt 1
Hamburger SV - Bayer Leverkusen 1
Cottbus - Bochum X

I hear Glenn Hoddle has found God, that must have been one hell of a pass
Karlsruhe - Hannover 96 X
Werder Bremen - Bayern München X
Hertha Berlin - VfB Stuttgart X
Schalke 04 - Dortmund 2
Hansa Rostock - FC Nürnberg 1
Duisburg - Wolfsburg 1
Bielefeld - Eintracht Frankfurt
GRANDE HAU ESS FAU - Bayer Leverkusen 1
Cottbus - Bochum X
http://www.facebook.com/Contenestor
Oplysning til tilfældigt forbipasserende: Denne tråd var faktisk interessant og underholdende engang.
Enig, Kop - der var engang, hvor man kunne få en masse gode og interessante diskussioner med Le Bon og Jazzy omkring dette og hint i det germanske.

Desværre har de jo trukket sig mere eller mindre ud af dette forum, så det er blevet lidt tyndt med de vilde debatter. Desuden er jeg jo havnet i et stort, sort hul, hvad angår germansk tv, så jeg har heller ikke de samme muligheder for at følge med længere. Men jeg gør mit bedste!

I øvrigt - har du ikke lidt nyt om nogle af de gamle Stasi-klubber? Jeg mener at have hørt et ondsindet rygte om, at Stahl Eisenhüttenstadt er gået rabundus i den almindelige armod og jammer, der findes i den umådeligt grimme by ovre ved den polske grænse!


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ikke just nu. Tiden tillader desværre ikke de store grave-manøvrer om Stasi-klubber.

Jeg tænkte mest på, om quizmasteren evt. kunne oprette en seperat tipstråd. Som det er lige nu er 90% af indlæggene folks mere eller mindre håbløse tips. Det er lidet underholdende, og det er ikke særligt fremmende for lysten til at skrive et indlæg, når man ved det minuttet efter bliver efterfulgt af NannyMortensens naive tips på Bochum-sejre.
Med fare for at starte en ondsindet diskussion har jeg lige et spørgsmål til alle jeg Schalke hader!..

Jeg har siddet og flugt med i jeres tips til ugens runde af bundesligaen, og til min store overraskelse, er der en del af jer, som har tippet Schalke til at vinde over Dortmund.. Og det må jeg sige undre mig en lille smule.. Ved godt I ikke er ved at konventere til forstadsklubben, eller andet, men undrede mig bare!
\"Giving up my heels was tougher than giving up cocaine\" - Donnatella Versace
Schalke eller Dortmund er jo et valg mellem pest og kolera. Men fordi man synes Schalke er en lorteklub, kan man jo godt forvente de vinder nogle kampe. Jeg tippede dem faktisk selv til en andenplads i ligaen i denne sæson, uanset at jeg håber de taber hver gang de ikke møder Bayern München.
Men hvad fanden laver Homobon?
Typisk han forsvandt da HSV var ved at rykke ned!
@ KOP

Din principielle kritik er berettiget, men i forrige uge havde jeg tippet X mellem Bochum og Werder Bremen. Derfor fører jeg tipskonkurencen... Eller var det Duisburg-sejren...

Og generelt deltager jeg i tipskonkurencen for at vinde, så... Det gør man næppe med lutter tips på Bochum-sejre...
Månedens MACHO: DANILO SOARES Månedens TUDER: RACISMUS PALUDANUS
Annonce