Snak

Mere indhold efter annoncen
Maarkap - måske er det arrogant, tilgengæld er det så også dumt ikke at kunne eget held, og lidet troværdigt når du "glemmer" Makelele.

United burde, hvis held skal være et holdepunkt i fodbold, have ført ved pausen, og hvem ved så hvad der ville være sket?

Hvis og hvis troede jeg var forbeholdt Arsenal.

I tabte - erkend det dog. Det var jo bare CL for dælen da.
\"Since 1990 the backpass rule Has been taken away from Liverpool And since that date they\'ve had to wait. So let\'s sing them a song that they fucking hate. 23 years.........Fuck all\"
@ Markaap

Ok, et karatespark a la det her?
http://uk.eurosport.yahoo.com/080521/2/11e2o.html

eller?
Collar turned up, back straight, chest stuck out, he glided into the arena as if he owned the fucking place. Any arena, but nowhere more effectively than Old Trafford.
Altså 2 udvisninger til Chelsea som ikke blev dømt. Hvor heldig har man lov til at være ?

Det der er værd at bemærke er at Makalele jo skulle have været ud meget tidligere end de andre situationer, der nævnes.

Det er flot, at du kan lukke lort ud, men det er jo sådan set ikke noget at være stolt af. Ethvert røvhul kan gøre det samme. Selv et rotterøvhul kan presse små klumper lort ud. Du bør virkelig stile efter mere her i livet end at kunne efterligne et ...
"For det første er Rios forseelse ikke til klokkeklart rødt og skulle Evra have rødt kort, ja så skulle Makalele også. "

Nej men nu havde Rio et gult kort i forvejen og burde have haft nummer to.

"Derudover er der det manglende straffespark til Tevez."

Der var ikke skyggen af straffen en lille smule tumult i feltet.

"United har 4 store chancer som er ligeså tæt på scoring som Chelseas stolpeskud. "

4 STORE chancer, har vi set to forskelige kampe - United havde lige den Tevez skulle have noget frem til, men ellers ikke noget vildt.

"Chelsea scorer et heldigt mål. "

Det er søgt held, de kæmper sig jo til det.

"Endelig er der også det forhold, at Anelka jo bare kunne have scoret, men Van der Sar redder og det er nu engang målmandens opgave."

Har aldrig sagt staffesparks konkurrencen var unfair, Anelka kunne bare have scoret osv. Synes bare det er synd at Terry falder, men når det kommer dertil er det jo de samme forhold for begge hold.

"Den kunne Cech bare ikke løfte godt nok. "

Cech og Van der Sar redder lige mange?

"Alt det ævle bævle med fortjent/ufortjent kan man gemme til Skt. Peter. I virkelighedens verden er det intet mindre end ubrugeligt. "

Har altid sagt at der ikke er noget der hedder ufortjent i fodbold (folk kan jo bare scorer på deres chancer), MEDMINDRE det hele skyldes dommer fejl, så gør det jo straks lidt sværer at vinde en kamp.

"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Ak ja, Chelsea tabte til et bedre hold i en turnering, hvis værdi ligger milevidt under PL, men det stopper åbenbart ikke latterlige og ynkelige afvige forklaringer.
\"Since 1990 the backpass rule Has been taken away from Liverpool And since that date they\'ve had to wait. So let\'s sing them a song that they fucking hate. 23 years.........Fuck all\"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Har altid sagt at der ikke er noget der hedder ufortjent i fodbold (folk kan jo bare scorer på deres chancer), MEDMINDRE det hele skyldes dommer fejl, så gør det jo straks lidt sværer at vinde en kamp. "

Ja, men trods dommerfejlen omkring den manglende udvisning af Makelele vandt United jo alligevel, så det tilbageviser din "teori".

Man kan bare spille ordentligt fodbold - en sejr er altid fortjent!
\"Since 1990 the backpass rule Has been taken away from Liverpool And since that date they\'ve had to wait. So let\'s sing them a song that they fucking hate. 23 years.........Fuck all\"
Du glemmer Carricks og Giggs for nu bare at starte et sted.

Særligt Giggs afslutning hæmmes af banens beskaffenhed kan man se.

Terry holder i Tevez trøje. Det er til et klokkeklart straffe.

Den slags ser man ofte og de dømmes ikke. På samme måde med Rios tackling i 4. sals højde.

Du glemmer jo selv Coles tackling i samme højde.

De er teoretisk til gult, men oftest dømmes det ikke.
Det er flot, at du kan lukke lort ud, men det er jo sådan set ikke noget at være stolt af. Ethvert røvhul kan gøre det samme. Selv et rotterøvhul kan presse små klumper lort ud. Du bør virkelig stile efter mere her i livet end at kunne efterligne et ...
Ak ja, Chelsea tabte til et bedre hold

Som neutral observatør vil jeg nu ikke kalde United bedre. Det var en ret lige kamp, hvor sejren kunne være faldet til begge hold. Men desværre skulle afgøres på straffe.
Y. N. W. A. - #JFT97
Som neutral, newcastle fan vil jeg nu også tilkendegive at HVIS der fandtes retfærdighed i fodbold så skulle Chelsea ha løftet den pokal. Det er jo egentligt ret simpelt; finalen afgøres ved Terry´s brændte straffespark, som alle vel er enige om KUN brændes fordi han glider. Hvis ikke dét er uheldigt så ved jeg da ikke hva. Derudover viste Chelsea mest i 2. halvleg og i den forlængede - det kan vi vel heller ikke være uenige om? Specielt Lampards skud på overlæggeren og det dertilhørende opspil havde fortjent en bedre skæbne. Så efter en dårlig start synes jeg Chelsea fik overtaget og egentligt kunne mere da det rigtig gjaldt.

Slutteligt, udover at være yderst uheldige ved det fatale straffespark + ikke helt at blive betalt efter fortjeste (overtag i kampen), ja så var Michels da ikke Chelseas bedste ven. Naturligvis skal der da dømmes et eller andet når Rio´s ben er i hovedhøjde. Er der nogen der er uenige i det? Og som regel giver et sådant spark også gult, så han burde da være udvist. Evra situationen kan bestemt også gi rød. Bevares, det var ikke den vildeste og hårdest albue jeg har set plantet, men den var der. Ligesom Drogbas´s udvisning: heller ikke det hårdeste slag - men den var der.

Summasumarum: United vandt, men Chelsea havde, efter min mening, mest ære af kampen. Hvilket så overrasker mig da jeg generelt synes United er bedre og egentligt havde forventet at de ville styre kampen.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Cside

Der er farligt spil ja, men havde Ashley et gult kort i forvejen? NEJ!

Jeg siger jo netop at den ikke er til direkte rødt ved Rio, men den er til klart gult.
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Annonce