Snak

Mere indhold efter annoncen
Synes jeg læste et sted, at Essien havde karantæne i den første kamp, men kan ikke finde nogen links der understøtter det, og min hukommelse erindrer ikke lige hvorfor han skulle afsone karantæne fra sidste sæson. Nogen der er kan huske det ?

Anyways, Drogba ude en måned eller to endnu er ikke helt godt. Anelka gjorde det godt mod Pompey, og scorede, men uden Drogba ser vores angreb noget tyndt ud. Især med tanke på, at Pizarro er lånt ud, og Sheva på vej mod Milano på endnu et lån.

Er lidt uforstående over hvorfor vi låner så mange spillere ud, som ingen fremtid har i klubben, hvorfor ikke skille sig af med dem, og bare redde lidt af transfersummen igen, og samtidig undgå en stor løn til dem ??

Bouhlarouz, Veron, Crespo, Pizarro og evt. Sheva er alle eksempler på dette.

Som skrevet adskillige gange, så var det jo en kanon sæsonstart vi fik mod Portsmouth. Det virker lovende for sæsonen, hvor jeg faktisk synes vi står utrolig stærkt, især med en lovende Bosingwa på vores højreback, som gennem flere sæsoner har været vores store problem.

Synes stadig vi mangler at komme af med et par spillere, ellers ser truppen jo uhyre stærk ud. Malouda, Belletti og Sheva ser jeg ingen fremtid i på Broen, og så måtte Pizarro gerne smutte permanent.

Det efterlader os med følgende spillere, hvor jeg tror vores start 11´er i stærkeste opstilling vil se sådan ud.

-------------- Cech --------------

Bosingwa - Carvalho - Terry - Cole

------------- Essien -------------

--- Ballack - Deco - Lampard ----

---------- Cole - Drogba ---------

Cole som en hængende angriber, eller meget offensiv midtbane, der egentlig arbejder frit deroppe, og skal sørge for at skabe en masse plads hos modstanderne med en masse bevægelse.

Det efterlader os så med Bridge, Alex, Ivanovic og Ferriera som garderinger i forsvaret. En yderst kvalificeret på hver plads.

Midtbanen har vi Mikel som første sub, og med skader, karantæner og en masse kampe på en sæson, så skal han nok få rigeligt med spilletid. Ellers har vi SWP, Kalou til at spille knater, Kalou også angriber. Anelka først afløser for Drogba, og alternativt sammen med ham, når vi skal bruge to helt på toppen.

Udfra ovenstående, så synes jeg godt vi kunne bruge en midtbane spiller mere, der dækker flere positioner, gerne ungt talent og ikke med forventning om fuld spilletid.

Nu gælder det Wigan på søndag, hvor kun 3 point er tilfredsstillende, men med indstillingen fra sidste kamp, så skal vi nok hive en sejr hjem !

God weekend, når folk kommer så langt

Cheers
"Nu gælder det Wigan på søndag, hvor alt andet end 3 point er tilfredsstillende"

Helt enig
The Pensioner: \\\"så lad os bare sige, at jeg mener, at de 400 mio. forsvinder ved, at Chelsea øger deres indtægter og reducerer i deres udgifter. Det synes jeg er en gangbar forklaring - lidt udetaljeret, men trods alt, gangbar.\\\"
Hehe - er det så 0, 1 eller 2(??) point der er mest tilfredsstillende?
up the villa!
Er rettet nu. Jeg går udfra I begge fangede pointen med den del af mit indlæg. Lidt ærgeligt at mit forsøg på, at komme med et sagligt bidrag til tråden ikke skaber andet respons fra dig, Cheech, end en kommentar til en åbenlys fejl. Er dog glad for du gad belemre dig med, at læse det hele igennem ;o)
Det er et fint indlæg, og jeg gik ud fra du kunne tage lidt gas.
The Pensioner: \\\"så lad os bare sige, at jeg mener, at de 400 mio. forsvinder ved, at Chelsea øger deres indtægter og reducerer i deres udgifter. Det synes jeg er en gangbar forklaring - lidt udetaljeret, men trods alt, gangbar.\\\"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kan jeg også - derfor min popsmarte smiley tilsidst....
Det eneste jeg har hørt omkring Essien er i interviewet med Scolari efter Pompey kampen, hvor han siger at Essien er skadet. Men da det ikke er at finde på physioroom eller andre steder, må man gå ud fra det ikke er alvorligt.
-
Jeg er fuldstændig enig i MIghtyBlues´ startopstilling :-)

Det er da også spændende at scolari havde Franco Di Santo på bænken under kampen. Jeg glæder mig meget til at se hvad det unge talent kan, hvis han får muligheden.
We'll keep the blue flag flying high...
Orv for satan Ejland - havde sgu da helt glemt Di Santo. Han er en utrolig spændende angriber, og et kæmpe talent. Håber at se en masse til ham i denne sæson i liga cuppen, og andre kampe, hvor muligheden byder sig.

For at slå igennem, så kræver det han får chancen, og det virker som om Scolari ser en masse i ham, så det vil blive spændende at følge ham.

Nu kan jeg ikke huske om Scott Sinclair er lejet ud i denne sæson også, men ellers forventer jeg også at komme til at se en masse til ham i de kampe, hvor modstanderen måske ikke lige er de stærkeste i ligaen.
Chelsea´s trup for søndagens kamp mod Wigan Athletics:
Cech, Cudicini, Bosingwa, Belletti, Terry, Carvalho, Alex, A Cole, J Cole, Lampard, Essien, Ballack, Deco, Mikel, Anelka, Wright-Phillips, Malouda, Di Santo.

Forventede startopstilling:
(4-3-3)
Cech, Bosingwa, Terry, Carvalho, A Cole, Lampard, Essien, Ballack, Deco, Anelka , J Cole

Cudicini, Belletti, Alex, Mikel, Wright-Phillips, Malouda, Di Santo

Tror på en 2-0 sejr til Chelsea, samt en debut til Di Santo ;)

Hvad mener i? :)
Chelsea Football Club <3 - Hvordan kan man være fan af mere end en klub? Fatter det ikke!
Annonce