Snak

Mere indhold efter annoncen
Alt andet end sejr og videre avancement er uacceptabelt imorgen. Vi er klart klasser over Fenerbache, og det skal bevises imorgen. Der skal dog en anderledes indsats til end den i Istanbul, men jeg håber situationens alvor er gået op for drengene og de kører en sikker sejr hjem. Mit optimistiske bud, 4-0 !

God kamp imorgen
tror nærmere på Ballack, Lampard og Essien på midtbanen, da vi skal frem over isen. Ballack og Lampard anser jeg ihevertfald som sikre starter imorgen. De gjorde det begge fremragende mod Olympiakos sidst og jeg tror at taktikken bliver nogenlunde samme koncept.
come on Chelsea
Det skulle undre mig meget, hvis i ikke går ud og scorer et hurtigt mål og derefter kører den hjem med en 3-0 sejr.
Vi skal videre, længere er den ikke. Det bliver 2-0 til os idag. Fener er et godt hold, PÅ HJEMMEBANE. Tvivler på at de kan gøre meget når de kommer til broen.
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Hmmm, jeg er langt fra så sikker på succes, men jeg tror det bliver 2-0. Meget afhænger af starten, hvor et hurtigt 1-0 vil kunne dulme nerverne en smule.

Hvis vi kommer foran 1-0 er spørgsmålet også hvordan vi reagerer taktisk på det. Forsvarer vi så 1-0 vel vidende om at en udligning til 1-1 i de sidste par minutter vil bringe tyrkerne videre? Eller går vi efter at udbygge sejren?

Den er jo ikke tilnærmelsesvis sikker før det står 3-0, eftersom 2-1 vil tvinge kampen ud i forlænget spilletid og måske straffe.

Jeg er dog sikker på at vi vil være top-motiverede og forhåbentlig også fuldt koncentrerede i hele kampen, da det er vigtigt at vi holder nullet. Det bliver super spændende.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ Forza Zola

Du har nok ret.

Ballack og Lamps ville især i dag være et godt "makkerpar", da vi netop skal fremover isen. Vi skal bruge Lamps´ dybdeløb, og Ballacks offensive kvaliter. Gør de det lige så godt, som mod Olympiacos sidst de gæstede os, bliver det sgu svært for Fener-forsvaret.

Lad os håbe på noget af det samme fra de to, som i Olympiacos-kampen på Broen.
Chelsea FC-fan siden 1996-97 sæsonen. I 1997 havnede FA Cup-finalen i mit TV. Jeg var ikke ret gammel, men kunne dog forstå en smule. Chelsea mødte Boro, og CFC vandt kampen med 2-0, der var jeg solgt. Siden har jeg været CFC´er.
Så er start 11´eren til kampen klar

Carlo Cudicini

Michael Essien
Ricardo Carvalho
John Terry
Ashley Cole

Michael Ballack
Claude Makélélé
Frank Lampard

Salomon Kalou
Didier Drogba
Joe Cole

Mig stadig en gåde hvorfor Grant igen foretrækker Essien på højreback. Han er langt bedre på midtbanen, og som tidligere skrevet, så skal vi frem over stepperne, så Makélélé kunne godt undværes.

Noget må tyde på der ikke er den fornødne tillid til hverken Belletti eller Ferreira. Hvis dette er tilfældet, så må der sgu indkøbes en klasseback til sommer, så vores spillere kan komme til at spille der de er bedst.

Fordelen må dog være, at Essien kan deltage i presspillet på midten, når vi er på bolden, da man vel ikke kan forvente en alt for voldsom offensiv fra Fenerbache.

God kamp til jer alle, lad os forhelvede sætte dem på plads !!!
Ja mystisk med Essien på backen. - Men fantastisk at det er gået op fra Grant at Kalou skal starte inde, dejligt at se han er begyndt at have tiltro til ham.
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Vel en tiltro han har haft i et stykke tid efterhånden.

Mht. Essien på højrebacken kopierer han vel bare JMs strategi fra sidste sæson, hvor man også foretrak Essien på den plads i flere af de store kampe fx imod Valencia. Han efterligner vel bare og regner med det går ;)
-
Essien på backen er forståeligt, og holder vores bedste midtbane trio, pt., i takt.

Come on you BLUES!
[b]Kaffe hos mormor der blir fest og ballade hele gaden er inviteret skal også ha kage[/b]
Annonce