Hvad angår den faktiske proces er det jo altid et gamble. Der har været andre trænere, som har set enormt gode ud i det miljø de får lov at forme, som Moyes og Lambert, men som så lander fladt på ansigtet i en større klub. Arteta har den luksus at have siddet i mesterlære under Guardiola i City og selv have delt omklædningsrum med krukker som spiller.
Jeg har dog det indtryk at Potter har nok at flytte med rent taktisk, men det er oplagt ikke ham der har formet holdet. Jeg har heller ikke decideret indtryk af lortekultur i Chelsea, den er bare usammenhængende. Som træner med nye ideer er du nok afhængig af at holdet køber dem, og det kommer via resultater. Sjovt nok har Chelsea jo virket ret stærke i Champions League.
Og ja, jeg tror Potter må pille lidt glitter af Chelsea, for at få arbejdsro. Hvordan det fungerer med ny ledelse er så spørgsmålet. Der er en del af de gamle træneres dødvægt. Når en spiller som Nkunku er på vej, ville jeg dog have lidt is i maven og se hvordan det ser ud med færre skader og en VM-pause hvor man kan arbejde med dem der ikke er med. Det er første gang længe at vi har spillet mod jer, hvor jeg ser på starteren og tænker vi ser bedre ud.
Og så skal I lade være med at hente Aubameyang. For fuck sake. Så beder man sgu om det.