Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg synes det er skræmmende at man kan gå holdkortet igennem og sige at 7-8 spillere som spiller fast på holdet lige nu, ikke bør være på det her hold næste sæson.

Det er et vanvittigt udgangspunkt at få noget godt ud af, samtidigt med at James, Chilly, Kante, Fofana, RLC og Broja er ude med skade.
Vince
Tuchels første halve år i Chelsea var jo nærmest en honeymoon hvor alt gik godt. Men efter November pegede pilen kun en vej og de sidste 3-4 måneder af sæsonen, samt starten af denne sæson var energi og vilje slet ikke til at finde. Det var meget identisk med det vi ser nu. Det ene var ikke meget pænere end det andet.

Du har da ret. Til tider var det også uden energi. Men husk vi spillede 63 kampe i sidste sæson.
Og vi blev altså nr 3

Til Potter (og Tuchels) forsvar, så havde/har vi mange skader.
Forest har kunne træne i seks uger med hele truppen
Vi havde tre spillere med i en træningskamp
Osgood
VINCE
Jeg synes det er skræmmende at man kan gå holdkortet igennem og sige at 7-8 spillere som spiller fast på holdet lige nu, ikke bør være på det her hold næste sæson.

Det er et vanvittigt udgangspunkt at få noget godt ud af, samtidigt med at James, Chilly, Kante, Fofana, RLC og Broja er ude med skade.

Det kunne man også sige om Arsenal i august sidste sæson (2021).
Nu spiller de det bedste fodbold i Premiere League.
Med mange af de samme spillere...og den samme træner.
Osgood
“ Lorte indstilling … “


Wise, I har vel bare for mange forkælede spillere, der ikke har lært ydmyghed gennem flaskesamling som knægt?
@Dixon

Forskellen er dog bare at Arsenal sidste sæson viste fremskridt, hvilket det her hold ikke har gjort i et år nu. hverken sidste sæson eller denne sæson.

En anden forskel er også at Arteta har sat i sit sæde noget tid nu, hvorfor han også har haft tid til at sortere i skraldet og få hevet de rigtige folk ind.

Og sidst men ikke mindst, så stod Arsenal også med et spændende ungt hold sidste sæson hvor der ikke bare var fremskridt at spore i spillet. Men som der jo tydeligvis også var en lys fremtid i. Det kan man på ingen måde sige om det nuværende Chelsea hold med Kante, Jorgi, Azpi, Auba, Pulisic, Ziyech, Silva osv. Dermed ikke sagt vi ikke kan nå dertil, men det er altså ikke der vi er nu.

At sammenligne os med Arsenal sidste sæson giver i min optik ikke meget mening. Det er nærmest synd for Arsenal. ¨
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vince
Du har ret i flere ting.
Arsenal viste fremskridt, men dog ikke allerede efter 16 kampe.

Arteta har været i Arsenal længere.

Og ja der er flere spillere, der ikke burde være her.
Men det er den gamle ledelse, der ikke fik skiftet i tide.
For mange dårlige køb.
Vi skal altså hente en højre back.

Hvorfor spiller Chalobah ikke i dag?

Og så mangler vi altså James, Chilwell, Fofana, Kante, Loftus-Cheek og Broja.

Osgood
Chelsea have made 61 changes to their starting line-up this term, more than any other team.
@Dixon

Men det er lige præcis det der er min pointe, nærmest kontinuerligt herinde. Man kan ikke forvente store fremskridt på det her Chelsea hold, for man har negligeret de problemer det her hold har haft i flere år nu. Skaderne gør kun manglen af disse prioriteringer tydeligere.

Og skal man forsvare de nye ejere så kom de nærmest også ind lige som transfervinduet åbnede og ind til en rodebutik og skulle rydde gevaldigt op, fremfor at tilføje. Man havde 2 markante spillere (Rüdiger og AC) som smuttede, ligesom at man havde 4 spillere der kiggede på andre klubber (Azpi, Alonso, Pulisic og Ziyech). Alonso var så godt nok den eneste der fik sit skifte, men det var altså ikke fordi de andre ikke havde en fod ud af døren.

Hvorfor jeg også ønsker disse spillere væk hurtigst muligt. For mig er det ikke engageret spillere det her, det er folk som spiller et sted fordi alternativerne ikke var der eller blev til virkelighed.

Det er svært at sætte ord på hvor meget der er galt med det her hold lige nu. Tilgengæld peger meget også på at ejerne får godt styr på det de næste 8 måneder og det føler jeg mig også ret sikker på de gør. Men der er godt nok også lang vej dertil.
Det bliver et interessant 2.halvdel på sæsonen.
Vi skal spille mange kampe på kort tid.
Osgood
Annonce