Snak

Mere indhold efter annoncen
@Wise
Potter har så mange dygtige spillere til rådighed at han ikke formår at vælge fordi han er bange for spillerne vender ham ryggen … igen tydelig mangel på format og rygrad

Hvor har du det info fra, er det ikke bare dig selv der gætter og finder på dit eget narrativ, jeg har stadig til gode at se nogen spiller klage over noget som helst, derimod støtter de ham i alt jeg har læst.

Det er lidt denne type diskussion jeg har det så svært med, det er sådan lidt Donald trump agtig, siger man ting mange gange nok så håber man folk køber det og at det bliver sandt, men du har jo ingen faktuel grundlag for denne type udsagn, det er fair nok hvis det er din egen mening men så gør lige opmærksom på det er din "holdning" og noget du "tror"

Han gør faktisk mange basale ting forkert og når vi spiller gode perioder er jeg ikke engang sikker på det er hans værk og ikke spillerne der bare rammer niveau som hold ved et tilfælde

Det denne type udsagn giver meget mere mening, her kan man så være enig eller uenig og jeg er klart det sidste, det har været tydelig for mig hele tiden du har en agenda og har meget svært ved at se ud over den, først var du sur over den tysker røg på porten, så potter var på bagkant fra dag 1, så var han ikke livlig nok til dig på sidelinjen så du kom i mange snakke om hvordan alle skal skabe sig som Conte, Klopp MOU, osv for ellers har man ikke passion nok, mens man kan nævne træner som Ancelotti, Zidane osv der med stor succes har vist man ikke behøves at være den type for at have holdet med sig.

Kan sagtens følge du som fan vil se noget vildskab og fair nok men lad det nu ikke farve dit syn på helheden.

Det her er jo personlig noget jeg har arbejdet meget med da vi gik fra Lampard til Tyskeren, et skifte jeg var så skuffet over, den kære tysker skulle virkelig arbejde fra dag 1 for at vinde mig over, det lykkes ham aldrig, ikke fordi han er en dårlig træner og jeg sætter stor pris på det job han udførte, men hans taktik blev i sidste ende det der gjord jeg aldrig konverterede, for resultaterne kan man bestemt ikke underkende, og hans evne som manager var helt sikker over Potter, men for mig er der bare noget det er støre end træner og det er det vi arbejder på i Chelsea nu.

Nå tilbage til min point, jeg kan ikke forstå man som fan kan sidde og sige, jeg er klar til at give en træner tid, jeg forstår godt de problemer man har i klubben men i næste åndedrag så siger at en træner skal fyres hvordan hænger det sammen?

Personlig ved jeg ikke om Potter er det rigtig valg jeg er bange for man giver tid til den forkerte træner, men det er hvad vi har det er den vej man har valgt og så vælger jeg at fokusere på det, men det er klart at resultaterne skal blive meget bedre.

Igen det er ikke som sådan for at søtte Potter for tro mig jeg er ikke solgt på ham, men det er mere pointen i Chelsea ledelse er gået all in på ham og jeg kan se den retning vi har, så jeg håber meget naivt måske han kan finde melodien.

Men snakke fyrring på så kort en tids periode med så mange ting der sker når man har valgt den her nye sti kan jeg bare ikke hoppe med på.

Også må jeg bare sige igen, det kan godt være nogen af jer ikke kan se taktikken eller følge beslutninger som træner tager, nogen gange er der bare ting man ikke ved noget om, små skader, fysik/form, mentale ting som kun en træner ser til daglig.

Men en ting vil jeg dog gerne medgive stor udskiftninger koster ofte og jo flere nye folk i opstilling hver kamp gør ikke ting nemmer om det er med vilje eller efter nød som skader / form mm skal jeg ikke kunne sige, men lige nu er vi såret.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Har sjældent glædet mig så lidt til et London Derby som idag, ingen forventninger overhovedet
Brøndby og Chelsea
KO - det er helt fair at være uenig, der er jo ingen af os der ved hvad er foregår udover det vi kan se og læse.

Og du har helt ret - når man oplever noget der i ens egen optik er tudetosset så formes ens egen agenda naturligt af det.

Potter er ikke værdig eller kvalificeret nok som træner til Chelsea, det er min agenda - jo før han er smidt på porten jo bedre, ret simpelt egentlig …

Jeg har ingen udfordring med at vi ikke vinder noget en rum tid eller kommer i CHL en sæson … problemet er at (mit gæt) vi ser ind i en større deroute med amatøren ved roret.

Tuchel var igennem helvede med klubben og stod forrest igennem hele perioden, han får på hatten for at hans spillestil var kedelig mens vi så efterfølgende skal glædes over en rendyrket amatør der skal levere det lange seje træk - jeg forstår det ikke og kommer ikke til det.

Eneste gæt herfra er at Boehly har fået en marionet der bare klapper hælene i og gør hvad der bliver sagt … jeg ser ikke andre grunde til valget

Og ærligt - folk skal stoppe med den glorificering af Brighton som noget helt specielt … hans afløser gør det mindst lige så godt som han selv gjorde - det er sgu lidt for meget Morten Korch til mig

#POTTERRAUS 😉
Dr Def - forståeligt, endnu et nederlag venter og så til dem af alle hold
Igen en start opstilling der indbyder til spørgsmål…. Hvordan har Badiashile mistet hans plads til Koulibaly? Hvordan kommer nulbonnen Loftus Cheek pludselig ind? Ziyech er gået fra at være i Paris til at blive stamspillere med hans ulidelige attitude… Og Havertz får en startplads uanset hvor ringe han spiller åbenbart😂
Brøndby og Chelsea
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Håbløst.

Forstår godt Potter starter med Havertz, Fofana er slet ikke klar endnu. Men Koulibaly, Ziyech og RLC? Vi er godt nok langt væk fra en stærkeste opstilling.
Havde faktisk lidt håber vi gik tilbage til en 3-4-2-1…

Fofana - Silva - Badiashile

Reece - Zakaria - Enzo - Chilwell

Felix - Havertz - Sterling
"Der falder ikke et eneste blad af et fynsk bøgetræ, blot fordi et par svin gnubber sig op af det" Richard Møller Nielsen
Vi skal jo ikke overanstrenge spillerne - de skal være klar til onsdag. Eller hov, Badiashile kan ikke spille CHL.

At man har Ziyech fra start og auberginen på bænken er hul i hovedet - han skal nok få smadret Mudryk inden han nogen sinde kommer igang
Det er da lidt bekymrende, at vi vælger og spille med en spiller fra start, som ret beset ikke burde være her og formentligt er fortid til sommer.

Og slet ikke set i lyset af de indkøb vi har foretaget os og det er en “gratis sæson” som Potter har fået, hvor det handler om, at bygge tingene op til den kommende sæson.

Jeg forstår det ikke! Heller ikke, hvis det utænkelige sker, at Ziyech brænder banen af.
come on Chelsea
@Wise
Vi spiller ikke nu på onsdag
Først næste onsdag
Osgood
Der var sku da straffe der… Sterling sparket
"Der falder ikke et eneste blad af et fynsk bøgetræ, blot fordi et par svin gnubber sig op af det" Richard Møller Nielsen
Annonce