Snak

Mere indhold efter annoncen
Opstilling siger vi taber 3-0 og mit hoved eksplodere over endnu en fuldstændig håbløs beslutning fra en Chelsea træner.

3-5-2? Med 5 defensive og 5 midtbanefolk?
Cucurella som wingback?

Hjerneblødning. Absurd.
"Der falder ikke et eneste blad af et fynsk bøgetræ, blot fordi et par svin gnubber sig op af det" Richard Møller Nielsen
3-5-2.
Fofana - Silva - Chalobah
James - Kante - Enzo - Kova - Cucu
Gallagher - Havertz

Ligner et offensivt hold med mange mål..
@Vince

Jeg er vild med at vi har klonet Kova!

Når det er sagt, så er det godt nok en håbløs defensiv opstilling når man er bagud og på hjemmebane..
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
...

Men seriøst...

Suk. Okay, jeg har alligevel noget arbejde, jeg lige så godt kan forsøge at lave, i stedet for at få lyst til at smide brosten efter Frank. Manden er ikke helt bogstaveligt dummere end snot, men man kunne godt komme i tvivl, når man ser den opstilling.

Det eneste positive er, Real har med garanti ikke brugt ret meget tid på at forberede sig på, at vi stiller op med én offensiv midt, nul angribere, og en åben invitation på vores venstre side.
@Maarkap
Ha! Det er ikke altid nemt når der skal smides så mange navne ind i midten. :)

Helt enig! I en kamp hvor man skal score minimum 2 mål og ikke har det vilde at tabe, ligner det her mere et hold der skal forsvare den hjem..

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Han vælger vel dem der vil kæmpe for klubben. Men godt han indser at Chalobah ikke var problemet, men derimod den (manglende) opbakning.
Cucu bliver jo nødt til at spille, når Chilwell laver en hjerneblødning i første kamp.

Eneste jeg har imod dagens opstilling, er Gallagher. Kante og Kova kan løbe forbi folk på midtbanen. Støttet op af wingbacks, giver det en OK chance for at nappe en enkelt uden at lukke alt igennem defensivt, for så at satse alt til sidst.

Vil så dog næsten foretrække ALLE andre muligheder end Gallagher, som støtte til Havertz. Men. Oh Well.
Hvad er taktikken/gameplan med sådan en opstilling ?
Det er sgu da ikke Chelsea, der er foran 2-0.
Osgood
@Dixon

Mit bedste bud vil være at de 11 der starter skal slås og kæmpe den første time for at holde nullet og forhåbentligt smide en enkelt ind. Og derefter kommer der 4 offensive udskiftninger, og så er der forhåbentligt lidt træthed man kan lukrere på med den fart der kan skiftes ind.

Mit bedste bud.
@Markovich
Hvorfor skal det være en back (Cucurella), der spiller yderst i venstre side ?
Det kunne vel også være Mudryk, der spillede i venstre side.
Tre i forsvaret er da nok.
Og så med Gallagher som blind høne !

Vi kunne spille 3-2-3-2
Osgood
Annonce