Redigeretsøn 28. maj 2023
@BS
Jeg har ikke helt styr på den økonomiske del. Men de meldinger der kommer fra flere journalister tæt på klubben er at Chelsea VIL hente en angriber, midtbanespiller og formentlig også en målmand. Den sidste er lidt mere op i luften, men de 2 andre positioner virker ret sikkert lige nu.
Det forlyder at Chelsea helst vil sælge både Kepa og Mendy, men kan man kun sælge en så vil men eftersigende hellere beholde Mendy. Meget tyder på at Kepa ikke er en man tror på fremadrettet. Jeg er heller ikke sikker på vi gør os selv en tjeneste ved at tage endnu en sæson med ham.
Det afhænger selvfølgelig af det økonmiske og hvem man kan få. Jeg ville gerne have Onana hvis jeg skulle vælge og prisen var okay. Men David Raya virker som den transfer der lurer. Brentford vil sælge, han vil væk og vi vil have en målmand. Han kommer fra en god sæson og er PL proven, men jeg ved ærlig talt ikke om han er en opgradering. Og så er der hans størrelse som du også er inde over.
Ligegyldigt hvad håber jeg man finder en rolle til Slonina, selvom han nok bliver lejet ud.