Snak

Mere indhold efter annoncen
Efter mit argument med økonomi blev skudt ned forstår jeg heller ikke denne del og er helt enig med Santos skal spille alt det der er muligt som afløser.

Men det helt store spørgsmål her, som ingen af os rigtig kan svare på eller har noget grundlag for, er om Santos reelt set kan udfylde sådan en rolle og er klar til det? Jeg forstå sagtens man gerne vil se ham i spil, det vil jeg selv rigtig gerne.

Du var ligesom mig oppe at køre over Casadei i preseason, specielt i starten hvor han virkelig lignede en Chelsea spiller. Men som han spillede flere kampe blev det også hurtigt tydeligt at han ikke var helt god og stabil nok endnu og skulle udlejes. Det betyder ikke vi har "droppet" ham eller givet op. Ligesom Santos er talentet meget åbenlyst og det er individuelt hvordan man bedst får det frem i dem.

Men en ting talenter ofte har tilfældes er at de skal have tid og "nurses" ind i det, samt der skal være gode forhold til udvikling og der skal tages kloge beslutninger på deres vegne. Men er de forhold optimale hos Chelsea lige nu, med den sæson vi har været igennem og et hold der prøver at komme tilbage på sporet?

Og så er der en anden faktor i det, som sjældent bliver bragt op herinde men er ekstremt vigtig ift talenterne. Det er den konstante udskiftning af træner. Hver gang en ny kommer ind er det nyt system/ideer, relationer/forhold der skal skabes på ny, et fundament der skal bygges op, samt resultater der skal på bordet. I det spil er det (IMO) virkelig svært som fan at kræve spilletid til uprøvet talenter, mens den nye træner prøver at finde fodfæste.

Som tiden går og Poch forhåbentlig har siddet i jobbet mere end en sæson, så vil hans forhold til spillerne og indtryk af dem også være langt bedre. Og på den baggrund vil han også kunne træffe bedre og klogere beslutninger ift talenter og holdets mangler. :)
Through intermediaries, Chelsea and Juventus have scheduled a new round of talks to discuss Dusan Vlahovic and Romelu Lukaku. Juventus are insisting on €40M. The Chelsea decision is down to Mauricio Pochettino.

Chelsea manager Mauricio Pochettino is expecting four new arrivals before the window closes.

Håber godt nok vi finder en løsning med Lukaku og springer Vlahovic over.
Jeg tror i grunden ikke, vi er så forfærdeligt uenige, Vince. Det er bare, at jeg er villig til at tage en chance og du hælder mere til at helgardere ved at købe en lidt middelmådig spiller til 20 mio pund.

Santos er åbenlyst ikke helt "voksen" endnu, han mangler tyngde og erfaring, men talentet er der. Om tidspunktet er helt perfekt kan selvfølgelig diskuteres, men er der nogensinde et perfekt tidspunkt? Enten gambler man eller også gør man ikke, men jeg føler ikke, at vi rigtigt har råd til at være konservative.

Hvis vi har råd til Adams OG Caicedo, så skip dog Adams og få Caicedo i mål i stedet for. Og så har vi holdet på plads.

Ja, det er afsindigt ungt, men så har vi jo omvendt en garvet gammel Poch. Og så kan vi bruge resten af vinduet på at få Lukaku og Ziyech ud af døren. Og vel i grunden også Chalobah.
@BS

Om den ene løsning er bedre end den anden aner jeg ikke. Begge beslutninger virker lidt som et sats. Men jeg forestiller mig at Adams PL erfaring (som Poch efterspørger meget) spiller en stor rolle, samt at Chelsea (ifølge Ben Jacobs) vurdere ham som en fin leder og “alsidig”. Hvis det passer så er det gode ting at få ind på holdet.

Men jeg ville da lyve hvis jeg sagde er jeg var utilfreds med at man gik med Caicedo og Santos, for jeg synes selv han er vildt spændende og ser stor fremtid i ham. Jeg kan bare generelt godt li’ at vi har et godt udgangspunk når sådan nogle beslutninger skal tages og har set dem ordentlig an. Der hælder jeg bare mest til at han bevise sig på et nogenlunde niveau først. Som mange før ham også har gjordt. :)
Apropos snakken om rotation/spilletid og sidste par sæsoners skader. Så er der tidlige meldinger om at Nkunku frygtes ude i op til et par måneder. Dog ikke bekræftet endnu..

Er det helt utænkeligt at Poch kunne spille både Caicedo og Adams/Santos ved siden af hinanden, mens Enzo var i en 10´er/offensiv midt rolle i en 4-3-3 eller 4-2-3-1 for den sags skyld?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Læste godt at Nkunku skulle have fået en seriøs knæ skade … hvor uheldige er vi lige?

Imponerende at klubben konstant er blandt de absolut hårdest ramte af skræk skader … vanvittigt
Jeg er enig med Black Spider … giv nu Santos chancen for alvor og lad ham lære på den hårdeste måde muligt gennem kampe i premier league

Og få så for helvede afsluttet den Caicedo farce
@Wise

Ja det er nærmest sidste sæsons mareridt om igen. En ting er at vi bliver ramt af mange skader, det gør alle hold. Men omfanget af de skader vi bliver ramt af er jo helt åndssvagt..
Enig Vince - der er ingen der når os til sokkeholderne med de skader og det har jo intet med forberedelserne eller træningen at være … vi er bare så fucking uheldige
Vince71
er om Santos reelt set kan udfylde sådan en rolle og er klar til det?


Nu må jeg basere det på hvad jeg har set til de 5 preseason kampe så er han klar i min verden til at udfylde en indskifter rolle.

Du var ligesom mig oppe at køre over Casadei i preseason, specielt i starten hvor han virkelig lignede en Chelsea spiller. Men som han spillede flere kampe blev det også hurtigt tydeligt at han ikke var helt god og stabil nok endnu og skulle udlejes.


Helt sikker jeg syndes Casadei er meget spænderne men hvad der gik op for mig under preseason var han er en meget emre dynamisk type end Santos og ville skulle i min verden kampe med Enzo og Gallagher om spille tid og dem ser jeg ham ikke lige sådan slå af, derfor giver udlåning emre mening, Santos derimod er mere i direkte kamp mod en Caicedo, skal dog siges Enzo kan jo vælges over Santos som DM, men hvis noget er blevet meget klart for mig er Enzo skal ikke spille 6´er han er altså for langsom og slet ikke "stærk" nok hen er en nødløsning det er det, så heller Santos også bruge Enzo frem af.

Gallagher har virkeligt taget mig med storm i Preseason men skal vi sætte ham "fri" er det i vores 4-3-3 Formation viden siden af Enzo / Caisedo eller som 10´er/prespiller i vores 4-2-3-1 hvis nu Nkunku ikke kan spille eller vi skal være lidt emre defensiv udtryk

I det spil er det (IMO) virkelig svært som fan at kræve spilletid til uprøvet talenter, mens den nye træner prøver at finde fodfæste.


Enig men har man kun unge spiller så er jobbet lidt nemmer ;)
Spøg til side er jeg da ret sikker på sterling også spiller fordi vi kan ikke KUN have børn på banen.

Som tiden går og Poch forhåbentlig har siddet i jobbet mere end en sæson, så vil hans forhold til spillerne og indtryk af dem også være langt bedre. Og på den baggrund vil han også kunne træffe bedre og klogere beslutninger ift talenter og holdets mangler. :)


Helt enig men jeg er også som BS med den holdning der er ingen grund til at købe hvis dem man har kan det samme, eller tæt på, denne sæson er ikke make or break, det er læring for Ledelse, Træner, hold og os fans.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Annonce