Et sådan helt generelt spørgsmål til Chelsea fans.Jeg synes det føles usikkert og der er generelt stor uenighed i flere beslutninger, i hvert fald i vores tråd.
Hvad syntes i om jeres klubs ageren på transfermarkedet under Boehly?
Set udefra så handler i, i min optik - på den måde som alle havde frygtet at Newcastle ville gøre.
Usikkerheden bunder for mig ud i, at alle æg lægges i én kurv. Det her projekt SKAL fungere og der er IKKE plads til fejltrin, for ellers er klubben fucked.
Overall, så virker der dog mere tråd i de spillere der hentes ind, end under Abramovich spending spree (måske modregnet vinterens vindue). Boehly & Co har en klar strategi og det er succes på den lange bane. Sportslig succes, der skal blive til finansiel succes.
Den mest centrale forskel på Boehly & Co, kontra Abramovic er, at Boehly ser dette som finansielle investeringer. Han forventer, at investeringerne tjener sig selv ind igen og samtidigt genererer et voldsomt overskud. Abramovich, i grove træk, så mere på spillere der var populære eller gode, og som kunne bringe sportslig succes på den korte bane. Det var samtidigt årsagen til, at alle nye managers fik en underlig blandet pose slik at sammensætte en trup med, hvor de samtidigt hver fik lov til 2-4 kæmpe transfers.
I hele processen er det vigtigt at huske, især som fan, at Boehly ser det som en forretning. Det er ren business. Heldigvis for os som fans, kræver den finansielle succes samtidigt at vi har sportslig succes.
Boehly købte klubben for at tjene penge. Han mener, at vi kan fordoble omsætningen i klubben inden 2030 og at der generelt (for klubejere) kan tjenes mange flere penge på europæisk fodbold end hvad tilfældet er.
For Abramovich var det mere en hobby, som så heldigvis viste sig at blive hans måske største passion.