Vi hørte non stop fra spillerne om hvor fantastisk deres preseason var ift tidligere sæsoner. Hvor hårdt Poch pressede dem og fik dem i topform bedre end tidligere trænere. Det så også fornuftigt ud i flere af træningskampene, hvor det pegede i den rigtige retning.
Jeg er ikke fitnesstræner eller har nogen forstand på det, Vince, men det præcis samme sad vi United fans og elskede i Ten Hags første preseason for så at se holdet gå ud i de to første kampe og blive skampulet på alt der hedder løbestatistikker, sprinter osv.
Efter 4-0 fadæsen mod Brentford laver ETH sin famøse træning næste dag hvor alle spillere inkl. ham selv løber 13 km som var den forskel der var på Brentford og United spillerne. Et par dage efter går spillerne ud og leverer en fysisk pragtpræstation hvor man overløber selveste Klopps Liverpool og vinder Ten Hags første sejr.
Kort sagt så tør jeg godt vædde på at samtlige PL klubber kører nogenlunde samme fysiske opstart med en masse specialister ansat til at styre konditionstræning osv. Den store forskel tror jeg er mentaliteten som United spillerne sidste sæson viste i de to kampe hvor man går fra at blive løbet over ende til at gøre det samme mod Pool der altid har været kendt for at løbe meget under Klopp. Spillestil har selvfølgelig også noget at sige men jeg vægter personel og mentaliteten langt højere end "vi har haft en hård preseason" som man altid hører. Var det Bielsa i havde ansat havde jeg måske troet på det.
Det er en ting der stadig plager Uniteds dyre trup efter 15 måneder med ETH i spidsen, og efter sidste sæson kunne jeg forestille mig det samme gør sig gældende for Chelsea truppen.
Manchester United
Brøndby IF