Snak

Mere indhold efter annoncen
@Maarkap

Så også gerne man prøvede Palmer af i en offensiv midt/10´er rolle mod Brighton, som han mig bekendt også spillede en del inden han blev gjort til kant spiller?? Kan sagtens se ham gøre det lige så godt og måske bedre end en Chukwuemeka der.

Med Gusto ude må det næsten betyde at Disasi rykker over og Chilwell får sin back tilbage. Medmindre der selvfølgelig kommer en hjerneblødning der sender Cucu på banen, fordi Chilly nu bliver anset som kant.

Ift Ugochukwu var planen faktisk at klubben ville leje ham ud og han ikke skulle blive. Men med skaderne valgte man at holde på ham, hvilket ikke har været helt dumt. Ugo er heller ikke helt låst på den defensive midt men har også spillet en del Central midt gennem sine år hos Stade Rennais og ungdomsrækkerne. Nogle analyser beskriver ham endda som en central midt fremfor defensiv midt, så han kan i princippet spille begge roller selvom det nok primært bliver DM. Men mugligheden er der skulle der ske noget slemt.

Andrey Santos er egentlig heller ikke en DM selvom Poch primært har brugt ham sådan i preseason og han gør det fint der. Han er mere en Enzo type der kan noget i begge ender og har også spillet sådan i Brasilien. Men det afhænger selvfølgelig af hvordan Poch vil bruge ham fremadrettet, men han kan ligesom Ugo spille begge positioner.

@Wise
Den optimale opstilling med de fleste klar må være:
Sanchez
James-Badiashile-Colwill-Chilwell
Caicedo-Enzo
Nkunku
Sterling-Jackson-Mudryk

Det er i hvert fald drømme opstillingen fra min side.
Jeg tror desværre ikke Broja er helt klar til at spille 90 min fordbold endnu, så det bliver nok Jackson mod Brighton. Gad vide om Poch på et tidspunkt dropper sin offensiv midt/10´er rolle og bare går over til en 3-4-3 i stedet. Vi spiller jo allerede med 3 CB, Gusto har noget WB over sig og ofrer du f.eks. Gallagher kan Chilly sættes ind på sin WB. Ikke at det ønske scenariet. :)


Jackson har skuffet mig, Sterling har skuffet mig, Madueke har skuffet mig ... far er generelt skuffet over offensiven.

Det eneste der har skuffet mig ved Jackson er hans skarphed foran mål, hvilket så også er det vigtigste. Men alt andet han gør, synes jeg han gør ret godt og bare det at han komme frem til store chancer hver eneste kamp siger også noget om hans spil. Der er virkelig meget potentiale i ham og det skal vi ikke give op på (endnu). Madueke har været ret skadet og knap nok spillet. Han har ikke rigtig været fit på noget tidspunkt denne sæson. :)
Vi er næsten på at have scoret 7(!!!) færre mål end hvad vores xG siger - på 6 kampe. Det er jo helt vanvittigt.

Det er altså ret vildt. Siger noget om hvor uheldigt det her fodboldhold har været denne sæson, men også hvor tæt vi egentlig er på resultater.
Det er altså ret vildt. Siger noget om hvor uheldigt det her fodboldhold har været denne sæson, men også hvor tæt vi egentlig er på resultater.


Ja. Det er også derfor jeg tidligere har skrevet at jeg egentlig ikke er så utilfreds med spillet - jeg kan godt se hvad man vil, og at potentiallet er der, hvis bolden bare lige gider at trilles i æsken.

Det skræmmende er dog at jeg føler at det er lidt deja vue med uskarpheden..
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
man er ikke uheldig i forhold til xG, man er derimod uskarp og det kan skyldes flere ting, men oftest er det lavt niveau.
Liverpool siden 3-3 kampen 17 August 1996 imod Middlesbrough.
Enig - spillet er rigtigt beskrevet ganske fint, vi mangler bare slut produktet
Mere indhold efter annoncen
Annonce
tak thomie ... godt du lige kunne slå det fast - uheld findes ikke, kun elendighed (den vil jeg tillade mig at citere ved given lejlighed)
@Maarkap
Jeg er meget enig og det var også derfor det var vigtigt for mig at understrege jeg faktisk mener Poch gør meget rigtigt trods resultaterne. :)

Det er heller ikke fordi jeg og andre vil have Poch til at ryste hele posen og ikke holde fast i meget af det han gør. Det vi sætter spørgsmålstegn ved er det mest åbenlyse som kan ændres relativt nemt, formentlig gavne os. Altså at spille spillere på de positioner hvor de er bedst og måske løsne lidt op for den her defensiv bekymring Poch holder på.

Lige nu er vi marginaler fra at score og hente point i flere af vores kampe og de her små ændringer giver os måske det lille skub vi mangler (lige nu!), indtil folk er tilbage fra skader. Det handler om at holde hovedet over vandet lige nu inden vi drukner. Går det den anden vej længe nok, så bliver det svært for Poch at redde sig selv, det har vi set tusind gange før.

@Vince

Jeg er helt med på hvad du mener.

Lige så meget som jeg godt kan se nogle positive aspekter, så er jeg også helt på linje med BS. Der er simpelthen nogle dispositioner, der virker helt håbløse fra Pochs side.

Chilwell på kanten, for så at blive Chilwell på bænken. Begge ting forstår jeg intet af. Colwill på backen. Enzo på 10´eren osv. Jeg forstår det sgu ikke.
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
uheld findes ikke, kun elendighed (den vil jeg tillade mig at citere ved given lejlighed)

Vi kan vel ligefrem opstille det som Thomle´s ragekniv.

"Tilskriv aldrig noget til uheld, hvis elendighed er en tilstrækkelig god forklaring."
Og i øvrigt tillykke med begivenheden, Maark. Eller kondolencer for tab af frihed.
Annonce